Pozor. V Česku se prodávaly řízky s úlomky plastů. Možná je máte doma

Veterináři nařídili stáhnout mražené obalované kuřecí řízky z Německa od výrobce Mantos International Food, zjistili se v nich úlomky tvrdých plastů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Kolik jich je v oběhu a kolik se jich prodalo, veterináři neví. Letos a loni byly k dostání v řetězci Iceland. Podle obchodního ředitele řetězce Daniela Nedomy byl výrobek stažen z českých prodejen minulý pátek, v žádné šarži pro český trh se podle něj plast nenašel, ale mateřská společnost Iceland Foods vyhodnotila riziko jako vysoké, a proto rozhodla o zastavení prodeje a likvidaci výrobků.

"Do české tržní sítě se produkt dostal prostřednictvím firmy Iceland Czech - Iglu s.r.o., která jej nabízela ve svých prodejnách zejména v Praze, Pardubicích a Říčanech. Spotřebitelé, kteří si mražené kuřecí řízky koupili bez ohledu na datum nákupu, je mohou vrátit v místě prodeje," uvedl Vorlíček. Potravina měla originální název Iceland 60 Crispy Chicken Dippers, prodávala se pak v balení po více než kilogramu.

Informace o závadné potravině se veterináři dozvěděli z Velké Británie prostřednictvím systému rychlého varování RASFF. "Mražené obalované řízky byly sice vyrobeny v Německu, ale pro britskou společnost Iceland Foods, která je distribuovala do dalších zemí včetně ČR. Po oznámení informace SVS neprodleně rozhodla o stahování zmíněného výrobku z české tržní sítě, které se týká všech prodaných produktů tohoto označení bez časového omezení," dodal mluvčí.

Obchodní ředitel řetězce dodal, že mateřská firma se českým pobočkám okamžitě ozvala, před stahováním nařízeným státem tak již došlo k samotnému stažení výrobku. "Na všech našich prodejnách je na vstupu informujíce pro zákazníky ohledně stažení předmětného výrobku z prodeje a že jej mohou vrátit na jakékoli prodejně Iceland, kde jim bude proplacen, samozřejmě že i bez předložení účtenky," uvedl Nedoma. Navíc podle něj samotná firma do systému varování oznámení vložila.

Místem určení zásilky byl sklad v Dašicích v Pardubickém kraji, odkud pak řízky putovaly do prodejen řetězce v Praze, Pardubicích, Hostivici a Říčanech. "Ve zmíněném skladu se podařilo zachytit a pozastavit poslední zásilku, která obsahovala 240 kusů balení drůbežích řízků o celkové váze téměř 260 kilogramů," uzavřel mluvčí.

Podle ředitele se na českém trhu kontaminace plastovými úlomky nenašla. "Nicméně riziko bylo ze strany Iceland Foods vyhodnoceno jako vysoké, proto bylo rozhodnuto o okamžitém zastavení prodeje a likvidaci předmětného výrobku bez zkoumání a rozborů jednotlivých výrobních šarží," uzavřel Nedoma. Iceland je britský řetězec, který má v ČR nyní dle svého webu devět prodejen.

Související

Více souvisejících

Iceland Foods potraviny jídlo státní veterinární správa Maso

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy