400 let od Bílé hory. Na místě bitvy bude vztyčen smírčí kříž, oznámily církve

Letošní 400. výročí bitvy na Bílé hoře připomene srpnová poutní slavnost, výstava, ekumenické setkání a ve výroční den bitvy koncert v katedrále svatého Víta. Koncert pro Bílou horu zamýšlejí organizátoři jako podporu dobré vůle směrem ke smíření a vzájemnému respektu.

Bitva z roku 1620 se stala symbolem rozdělení a náboženské a národnostní intolerance. Skončila porážkou českých stavů a na 300 let ovlivnila osud českého státu. Na znamení toho, že místo už nepřináší rozdělení, bude na Bílé hoře vztyčen smírčí kříž.

O přípravách připomínky výročí dnes novináře informovali zástupci České biskupské konference, Ekumenické rady církví v ČR a kláštera benediktinek na Bílé hoře.

"Nebude to slavení, říkáme tomu připomínka, je pro nás důležité setkat se s tématem z různých úhlů pohledu," řekla dnes zástupkyně kláštera a poutního místa na Bílé hoře sestra Francesca Šimuniová. Areál nese jméno Panny Marie Vítězné, obsahově je zaměřen na vítězství katolické církve. "Chceme dát lidem možnost k zažití toho krásného místa, k setkání s tématem, které je kontroverzní, které bylo plné bolesti, a pochopit, co všechno může mít jedno místo v sobě," uvedla Šimuniová.

Na 15. a 16. srpna sestry plánují poutní slavnost s prohlídkami kláštera, přednáškami, koncertem barokní hudby i modlitbami. Od září do listopadu se ve spolupráci s Národním archivem otevře v poutním areálu výstava k výročí bitvy na Bílé hoře. Organizátoři slibují ukázat i dokumenty nalezené při opravách kostela. Texty a ilustrace na výstavě mají přiblížit příběh bitvy a proměny jejího vnímání v českých i evropských dějinách. Zvláštní pozornost bude patřit poutnímu areálu.

Další akce připravují ve spolupráci různé církve v Česku působící. V samotný den výročí bitvy 8. listopadu se kromě koncertu v katedrále sv. Víta uskuteční od 15:00 ekumenické nešpory na Bílé hoře. Budou obsahovat i kajícnou modlitbu, v které budou představitelé církví vyznávat minulá zranění a prosit za odpuštění a za naději pro společnou cestu do budoucna. Na nešpory naváže odhalení kříže smíření v Aleji exulantů. Smírčí kříže patří do české duchovní tradice a bývaly vztyčovány na místech, kde se událo něco neblahého. Kříž pro Bílou horu navrhl německý benediktýn Abraham Fischer.

Trojitý kříž sestává ze dvou zrezlých ocelových částí, které jako by představovaly dvě znesvářené strany konfliktu, rez jako by ukazovala na hříšný a konflikty naplněný svět. Modrá, titanová část, třetí kříž, který nepodléhá vlivům prostředí, jako by poukazoval k nebesům a k tomu, že skutečného smíru můžeme dosáhnout především tehdy, když si uvědomíme, že nás spojuje to, co leží mimo tento svět, uvedl předseda Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.

Související

historie

Bitva, z které mají Češi trauma. Na Bílé hoře se opět střetla vojska

Praha - Bitvu na Bílé hoře v roce 1620 dnes u pražské obory Hvězda připomněla její historická rekonstrukce. Akce se zúčastnilo až tisíc lidí v dobových kostýmech. Součástí byla i děla a jezdci na koních, kteří představovali lehkou jízdu na obou válčících stranách. Rekonstrukce, kterou každoročně pořádá sdružení Bílá hora 1620, se konala letos po čtrnácté, moderoval ji herec Marek Holý.

Více souvisejících

bitva na Bílé hoře Církev život historie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy