Razie v agentuře Czechinvest! Protikorupční policie obsadila celou budovu

Praha - Policie ve středu ráno obsadila budovu vládní agentury na podporu podnikání a zahraničních investic CzechInvest. Informoval o tom server IHNED.cz.

Podle informací serveru poslala policie všechny zaměstnance domů a od rána nefungují ani webové stránky státní firmy.Důvod razie zatím není známý, je však možné, že souvisí s kontrolou, kterou do agentury před časem poslal ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Ta měla prověřit podezřelé aktivity ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka. Státní zástupce Bláha nechtěl k počátku vyšetřování sdělit žádné podrobnosti. "Dnes se uskutečnila prohlídka jiných prostor a pozemků na základě povolení Obvodního soudu pro Prahu 2 a byly zahájeny úkony trestního řízení. Více informací zatím poskytnou nemůžeme," uvedl Bláha s tím, že obviněn zatím nikdo nebyl.Ministerstvo průmyslu a obchodu odpoledne uvedlo, že ministr Kuba byl ráno o akci policie na CzechInvestu informovaný od svého kabinetu a před polednem byl na ministerstvo doručený příkaz k prohlídce prostor agentury CzechInvest." Týká se zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory," uvedla mluvčí rezortu Veronika Forejtová.Dodala, že ministr Kuba již před třemi týdny pověřil svého náměstka Martina Frélicha (Sekce fondů EU, výzkumu a vývoje), aby tuto zakázku prověřil."Jakkoli audit zatím neprokázal přímá pochybení generálního ředitele ani porušení zákona o veřejných zakázkách, uložil ministr Kuba jeho rozšíření o IT analýzu, která by měla popsat elektronický proces vypsání uvedeného výběrového řízení. Výsledek této analýzy zatím nemá ministerstvo k dispozici, na závěry se čeká," řekla dále Forejtová.Sám ministr Kuba přes mluvčí vzkázal, že generálnímu řediteli CzechInvestu Miroslavu Křížkovi důrazně vytkl, že o záměru na zakázku předem neinformoval svého nadřízeného náměstka."Generální ředitel Miroslav Křížek mne ujišťoval, že zakázka byla zveřejněna zcela v souladu se zákonem a že přijme taková opatření, aby se situace již neopakovala. Informace o tom, že na CzechInvestu zasahuje protikorupční policie je pro mě signálem, že mé předešlé kroky byly správné a prokáže-li se, na základě vyšetřování policie nebo mnou zadaného auditu, trestně-právní odpovědnost generálního ředitele CzechInvestu, samozřejmě ho okamžitě odvolám,"

Související

Jozef Síkela

Americké investice v Česku prohlubují vzájemné vztahy mezi zeměmi

USA patří mezi největší země dle počtu realizovaných investic v České republice. Nejvíce investičních projektů bylo zaměřeno na automobilový průmyslu, strojírenství, letectví nebo vývoj softwaru. Na prvním U.S. - Czech Business fóru, které pořádala v týdnu Ambasáda Spojených států amerických na pražském Žofíně, představila agentura CzechInvest své služby zahraničním investorům. Akce se účastnil také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Více souvisejících

czechinvest

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

před 3 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

před 6 hodinami

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

Českou řidičku zabil ve Švýcarsku kámen odražený z kamionu

Česká řidička přišla v pátek o život při dopravní nehodě na západě Švýcarska. Do její hlavy narazil kámen, který se odrazil od protijedoucího kamionu, informovala na svém webu místní policie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy