Konec pomazánkového másla. Evropský soud ho zakázal

Praha - Kelímky označené jako pomazánkové máslo z českých obchodů musí zmizet, název se totiž nelíbil Evropské komisi, jelikož výrobek neobsahuje dostatečné množství mléčného tuku. O zákazu názvu rozhodl ve čtvrtek Evropský soudní dvůr, Mediafax o tom informoval europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

Problémem je právě nedostatečné množství mléčného tuku. Důvodem jsou rozdílné normy EU a České republiky. Zatímco podle norem EU může být jako máslo označovaný výrobek obsahující více než 80 procent mléčného tuku, podle českých stačí 31 procent.

Právě kvůli této legislativě Evropská komise Česko zažalovala a ve čtvrtek jí dal Evropský soudní dvůr za pravdu. Češi se také dříve neúspěšně pokoušeli vyjednat pro pomazánkové máslo výjimku či jeho označení jako tradiční specialitu.

"Tentokrát se jedná o ránu do vazu, rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V případě, že bychom je nerespektovali a označení pomazánkové máslo dál používali, hrozí nám pokuta v řádu miliónů eur," uvedl europoslanec.

Podle Březiny se spor táhne už od roku 2006 a Evropská komise v něm postupovala podle jeho slov značně nefér způsobem. "Když jsme z důvodu právní jistoty komisi požádali o zapsání pomazánkového másla na seznam výjimek, nezařadila tuto žádost ani na pořad jednání, čímž flagrantně porušila pravidla. Mohli jsme ji za to žalovat, ale neudělali jsme to, protože jsme nechtěli jít do otevřeného konfliktu a spor eskalovat. Zpětně viděno, to byla asi chyba, protože spor místo toho vyhrotila Evropská komise a naši zdrženlivost záludně použila proti nám," kritizoval postup komise Březina.

Bezprostřední reakcí na rozsudek tak bude muset být přejmenování pomazánkového másla. "Byl bych pro vyhlášení veřejné soutěže na nové označení pomazánkového másla. Ať občané rozhodnou, jestli se má výrobek nově nazývat mléčná pomazánka, pomazánkáč, bruselská pomsta nebo nějak jinak", navrhuje Březina.

Jelikož rozsudek neobsahuje lhůtu, do kdy je nutné pomazánkové máslo přejmenovat, je třeba tak učinit bezodkladně. To znamená, že je třeba okamžitě začít měnit vnitrostátní předpisy a sladit je s rozsudkem.

"V případě pomazánkového másla se jedná o vyhlášku ministerstva, takže změna bude procedurálně velmi snadná a rychlá. Současně je nutno vzít v úvahu legitimní očekávání výrobců a dát jim přiměřený časový prostor, aby se na změnu připravili," doplnil europoslanec.

Březina také odmítl námitku komise, podle níž označení pomazánkové máslo klame spotřebitele. "Z provedených průzkumů vyplývá, že jak čeští spotřebitelé, tak třeba i slovenští nebo polští si pomazánkové máslo oblíbili a kupují si je právě kvůli jeho charakteristickým vlastnostem," dodal. On sám považuje za chybu, že si Česká republika pro pomazánkové máslo nevyjednala výjimku při našem vstupu do EU.

Související

Pomazánkové máslo

EU Česku zakázala pomazánkové máslo. Jak si lidé zvykli na nové?

Změna názvu pomazánkového másla na tradiční pomazánkové se v prodejích Choceňské mlékárny neprojevila. Navíc původní pojmenování lidé používají běžně dál, i když nařízení Soudního dvora EU trvá již pět let, konkrétně od dubna 2014. ČTK to řekl ředitel mlékárny Pavel Marek.
Pomazánkové máslo

Žárovky, igelitky, vysavače i máslo. Co vše nám EU zakázala?

Členství v Evropské unii přináší řadu výhod a pro Českou republiku zejména těch ekonomických a finančních. Má ale i své stinné stránky, z nichž některé pociťují občané více, než jiné. A mezi ty, které rezonují společností nejvíce, patří především zákazy.

Více souvisejících

Pomazánkové máslo soudy potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy