Ústavní soud ustoupil a odpustil komunistům polovinu pokuty

Praha - Ústavní soud (ÚS) slevil z původní výše pokuty, kterou udělil KSČM za to, že se zástupci strany nedostavili k projednání jejich návrhu na zrušení reformních zákonů. Ze sta tisíc je nyní jednačtyřicet, proti kterým už není odvolání, uvádí nález Ústavního soudu.

Poslanci coby vedlejší účastník řízení dostali pokutu, protože trvali na tom, aby řízení bylo veřejné, a nakonec se nikdo z jednačtyřicetičlenné skupiny neukázal. Původní pokuta činila sto tisíc korun, ÚS ji v prosincovém nálezu snížil na 41 tisíc, tedy v přepočtu na tisícikorunu na poslance.

Listopadové řízení, kam se komunističtí zákonodárci v čele s předsedou strany Vojtěchem Filipem nedostavili, se zabývalo návrhem na zrušení 14 reformních zákonů. Ve skupince poslanců, která návrh předložila, figurují i někteří sociální demokraté, protože na podání ústavní stížnosti je potřeba minimálně 41 poslanců a na toto číslo KSČM sama nedosahuje. Filip už avizoval, že zákonodárci z ČSSD se na placení pokuty podílet nebudou.

Stotisícovou pokutu vyměřil ÚS skupině poslanců 27. listopadu, o dva dny později obdržel písemnou omluvu od Filipa, 6. prosince pak ústavním soudcům na stole přistála žádost komunistů na prominutí, eventuálně snížení pořádkové pokuty. Filip soudu vysvětloval, že "neúčast nebyla motivována záměrem snižovat důstojnost soudní moci ani vedena snahou o průtahy v řízení", jak cituje nález ÚS.

Lídr KSČM dále instituci vysvětloval, že návrhem na ústní jednání byl transparentní cíl, a sice "aby toto jednání bylo veřejné. Nešlo v žádném případě o důvod populistické snahy o prezentaci jednotlivých poslanců." Filip se odvolával na Listinu základních práv a svobod a argumentoval tím, že ze vzdělávacích a informačních důvodů má být soudní jednání vždy veřejné, a to nikoli kvůli stranám sporu, ale pro otevřenost jednání. Dále zmínil, že zákon stanoví, že účastník má právo, ne povinnost se projednání účastnit.

Kromě obecné argumentace Filip soudu vysvětlil, proč se konkrétně on na řízení nedostavil. Uvedl, že v meziobdobí dostal předvolání k jinému soudnímu jednání, kam se měl dostavit coby svědek, přičemž se jako svědek neměl možnost nechat zastoupit. Na adresu ÚS směřoval omluvu a předpokládal, že jej zastoupí Zuzka Bebarová-Rujbrová. "Bylo mou chybou, že jsem ve své administrativě nezkontroloval splnění mnou uloženého úkolu. Že nebyl splněn, jsem zjistil až onoho rána v den nařízeného jednání. Efektivní náprava nebyla možná," ozřejmil Filip soudu. Přidal omluvu předsedovi i všem ostatním soudcům ÚS.

Pavel Rychetský jako předseda ÚS Filipovu argumentaci připustil a pokutu, kterou sám udělil, snížil více než o polovinu. Zároveň ovšem konstatoval, že se nic nemění na důvodech, pro které sankci uložil. V nálezu popsal, že je pravda, že vedlejší účastník řízení nemá výslovnou povinnost se dostavit, ale že o datu projednávání byla skupina poslanců řádně a včas informována a někdo z nich se dostavit mohl, zvláště když si ústní jednání vyžádali.

S žádostí na zrušení 14 reformních zákonů uspěla poslanecká skupina jen částečně. Ústavní soud proškrtal některá ustanovení, například povinnost veřejné služby pro nezaměstnané. To znamená, že nezaměstnaný nemůže být vyřazený z evidence úřadu práce, pokud takovou službu odmítne.

Související

Více souvisejících

ústavní soud Pavel Rychetský KSČM

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy