Praha - Svoboda tisku je ve světě nejvíce dodržována stejně jako v minulých letech ve Finsku, v Nizozemsku a v Norsku, naopak nejméně opět v Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritrey. V rámci sledovaných 179 zemí je v tomto hodnocení Česko na 16. místě.
Vyplynulo to z Mezinárodního žebříčku svobody tisku 2013, který dnes zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF).
Svoboda tisku je podle tabulky RSF v Česku lepší než například v Německu (17. pozice), Kanadě (20.), Belgii (21.), Polsku (22.), Británii (29.), Spojených státech (32.) či Francii (37.). Naopak lépe jsou na tom prý například Švýcarsko (14.), Estonsko (11.), Nový Zéland (8.) či Dánsko (6. místo).
V poslední desítce jsou Sýrie, Somálsko, Írán, Čína, Vietnam, Kuba a Súdán. Největší zhoršení v dodržování svobody tisku oproti předchozímu hodnocenému období zaznamenalo například Japonsko (z 22. na 53. místo) a Izrael (z 92. na 112. místo).
Svoboda tisku představuje právo na svobodné šíření hromadných sdělovacích prostředků, tj. tisku, rozhlasu, televize a dalších masmédií (včetně internetových) spočívající zejména v necenzurovaném zveřejňování informací a názorů. Svoboda tisku má zajišťovat svobodné utváření názorů.
Podrobnosti v jednotlivých zemích obvykle upravují zákony o médiích, zejména tiskový zákon. Myšlenka svobody tisku byla vyvinuta zejména v období osvícenství (18. století). Světový den svobody tisku se připomíná od roku 1993 dne 3. května.
Svoboda tisku a projevu je v České republice obsažena v 17. článku Listiny základních práv:
(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu.(3) Cenzura je nepřípustná.
Související
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
novináři , průzkumy , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
10. dubna 2026 21:58
Návrat Chlopčíka a jedna novicka. StarDance odhalila složení poroty
10. dubna 2026 21:05
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
10. dubna 2026 20:22
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
10. dubna 2026 19:37
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
10. dubna 2026 18:59
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
Dlouhotrvající slovní válka mezi současným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a slavným hercem Georgem Clooneym se opět rozhořela. Clooney zkritizoval politika za jeho výhrůžky Íránu v uplynulých dnech. Bílý dům následně prudce reagoval.
Zdroj: Lucie Podzimková