Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) v loňském roce zkontrolovala celkem 2948 prodejen nabízejících výprodeje nebo slevy na zboží, a to včetně internetových obchodů. Předpisy porušila více než třetina obchodníků a pokuty přesáhly částku 5,5 milionu korun, vyplývá ze zprávy zveřejněné ve čtvrtek inspekcí.
Kontroly byly na celém území České republiky bez ohledu na formu nabídky a prodeje zboží a poskytování služeb, uskutečnily se i v internetových obchodech.
"Nejvíce porušení, téměř dvojnásobek celostátního průměru, zjistili inspektoři v Jihočeském kraji a na Vysočině, hluboko pod tímto průměrem zůstali obchodníci v Praze a Středočeském kraji," informuje inspekce.
V průběhu celoroční kontrolní akce vydali inspektoři zákaz prodeje na 7731 kusů výrobků, které nesplňovaly požadavky zvláštních právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 1 473 853 korun. Zákaz používání do doby nápravy vydala inspekce na 124 kusů neověřených měřidel.
Nejčastěji nebyli spotřebitelé řádně seznámeni s cenou zlevněného zboží či služeb, nebo neobdrželi povinné informace. Četná byla také porušení poctivosti prodeje a zanedbatelný nebyl ani počet nekalých obchodních praktik.
"Doporučujeme lidem, kteří vyhledávají slevové akce a výprodeje jako zdroj výhodných nákupů, aby nepodléhali reklamám a porovnávali ceny zlevněných výrobků a služeb u konkrétního prodejce také s konkurencí," radí inspektoři.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
čoi , slevy výprodeje , Obchody
Aktuálně se děje
včera
Na kancelář Ivana Bartoše zaútočil sekerou neznámý útočník
včera
Íránci režim kritizují za neschopnost ochránit obyvatelstvo. Celá situace se může změnit v krvavou lázeň, varuje Taterová
včera
Trump opět posunul hranice. Nová pravomoc agentů ICE děsí veřejnost, kdykoli mohou přijít ke komukoli domů
včera
K dosažení míru zbývá vyřešit zásadní bod. Proč je Donbas pro Rusko i Ukrajinu tak důležitý?
včera
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
včera
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
včera
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
včera
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
včera
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
včera
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
včera
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
včera
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
včera
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
včera
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
včera
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
včera
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
včera
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
včera
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
včera
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
včera