Praha - Osm z deseti voličů, kteří se zúčastnili druhého kola prezidentské volby, mělo jasno o svém kandidátovi ihned po skončení 1. kola. Závěr volební kampaně Miloše Zemana nebo Karla Schwarzenberga ovlivnil jen minimální část společnosti, vyplývá to v pondělí zveřejněného průzkumu společnost PPM Factum.
Voliči Miloše Zemana (SPOZ), který se stane příštím českým prezidentem, se při rozhodování o svém hlasu rozdělili do dvou hlavních proudů. Více než třetina jeho voličů (35 procent) byla rozhodnuta o své volbě už před prvním kolem a neměnila ji. Druhá část (44 procent) si ho vybrala v okamžiku, kdy bylo jasné, že postupuje do druhého kola.
U Karla Schwarzenberga (TOP 09) byla situace obdobná. Téměř polovina jeho voličů (40 procent) mu hodila hlas jak v prvním, tak i v druhém kole. Stejný počet (40 procent) voličů si ho vybral místo své první volby ihned po skončení prvního kola. Závěr volební kampaně před druhým kolem se tedy vedl de facto jen o hlasy malé skupiny voličů, případně o úroveň volební účasti.
Voliči Jana Fischera a zejména Jiřího Dienstbiera (ČSSD) se přiklonili spíše k Miloši Zemanovi, jen menší část z nich volila Karla Schwarzenberga. Podle průzkum to pak byly právě hlasy Dientsbierových voličů, kteří svou podporou pomohli Zemanovi zvítězit. Téměř čtvrtina voličů Fischera ke druhému kolu nepřišla.
Karla Schwarzenberga podpořili především voliči Přemysla Sobotky (ODS), Vladimíra Franze a Zuzany Roithové (KDU-ČSL). Velká část voličů Franze a většina voličů Bobošíkové k volebním urnám v druhém kole vůbec nedorazila. Celkově k urnám ve druhém kole nepřišlo 700 tisíc lidí, kteří v 1. kole volili. Šlo pochopitelně hlavně o voliče kandidátů, kteří nepostoupili, hlavně Fischera, Dienstbiera a Franze.
Miloše Zemana volili lidé nejčastěji protože "je to Čech" (19 procent jeho voličů), pro jeho lidovost (16 procent), a protože v něm viděli záruku sociálních jistot (16 procent). Karel Schwarzenberg bodoval především zkušenostmi, inteligencí a slušností (16 procent), stejná část voličů (16 procent) mu dala hlas hlavně proto, aby nevyhrál Zeman. Lidé, kteří nevolili, se voleb často neúčastní z principu – politice nedůvěřují nebo je nezajímá (44 procent). Ostatní nejčastěji uvádějí, že si nemohli mezi kandidáty vybrat (35procent).
Průzkum se konal od 27. ledna do 5. února a zúčastnilo se ho 958 občanů ČR.
Související
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
průzkumy , prezident čr , volby
Aktuálně se děje
včera
Máme důkazy, že prezidentské volby v roce 2020 nebyly legitimní, tvrdí šéf FBI. Podle médií je paranoidní
včera
Příměří s Íránem skončí ve středu. Trump očekává obnovení bojů
včera
Evropa svůj jaderný arzenál nerozšíří ani kvůli Rusku, usnesly se státy NATO
včera
Zelenskyj: Putin zvažuje dvě varianty, co dál. Jednou z nich je útok na Pobaltí
včera
Magyar dal prezidentovi Maďarska a předsedovi Ústavního soudu lhůtu na rezignaci
včera
Slováci v referendu rozhodnou o Ficově rentě. Volební období se řešit nebude
včera
„Nepřípustné.“ Macinka si kvůli výhrůžkám předvolal ruského velvyslance
včera
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro pohonné hmoty na úterý
včera
Magyar plánuje navázat úzkou spolupráci s Tuskem. Nechá si poradit, jak obnovit vztahy s EU
včera
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
včera
Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu
včera
BBC: V USA bují znepokojivý trend. Obchodníci sázejí miliony pár minut před zásadním oznámením Trumpa
včera
Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Blíží se vlny tsunami, úřady zahájily evakuaci
včera
Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU
včera
Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA
včera
Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou
včera
Rozsáhlý požár v Brně. Hoří sklad výrobků z plastu, lidé nemají větrat
včera
Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony
včera
Počasí bude jako na houpačce, naznačuje předpověď na tento týden
19. dubna 2026 21:51
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
StarDance po všech hvězdných účastnících podzimní řady představila už i všechny profesionální tanečníky, kteří budou slavné osobnosti po parketu doprovázet. Diváci se na přímé přenosy mohou těšit na podzim na obrazovkách České televize.
Zdroj: Lucie Podzimková