Praha - Kysané zelí patří mezi velmi zdravé potraviny, ovšem pokud v něm nechybí právě vitamín C. Tak, jak to prokázalo šetření časopisu dTest, když ve třech z 21 zkoumaných výrobků nebyl vitamín C přítomen vůbec, informovala v úterý za časopis Nikola Švábová.
Hlavním důvodem, proč je kysané zelí velmi zdravá potravina, je například vysoký obsah vitamínů C a K a rovněž pak přítomnost bakterií mléčného kvašení.
Testy prokázaly, že chemická konzervace či sterilace často kysané zelí znehodnocuje. Ve třech z 21 testovaných výrobků nebyl vůbec přítomen vitamín C. Pouze třetina kysaného zelí obsahovala žádoucí bakterie mléčného kvašení.
"Mnohé výrobky nelze vůbec považovat za zdroj vitamínu C," říká manažer testování Václav Beneš. "Zklamáním v tomto ohledu bylo slovenské kysané zelí značky H + H a také výrobek Znojmia Kysané zelí (Hamé, Kunovice)," dodává. Oba výrobky přitom na obsah vitamínů na svém obalu lákají.
Co se týká bakterií mléčného kvašení, které jsou běžně přítomné v zelných listech, nedopadlo testování rovněž výborně. Živé bakterie pracují, bez úprav na pultech obchodů vydrží zelí 14 dní. Proto se přidávají do výrobků různé druhy konzervantů, případně výrobci sáhnou k tzv. sterilaci. "Důsledkem těchto postupů je ovšem úbytek přirozeně se vyskytujících a zdraví prospěšných bakterií. Ve významnějším množství přežily pouze ve čtyřech z 12 kysaných výrobků," uvedl Beneš.
Související
Fotovoltaický boom: Na co si dát pozor před podpisem smlouvy
Spotřebitelům se nelíbí návrh zákona o hromadných žalobách
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 2 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 6 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 7 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 8 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 9 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 10 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 12 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
včera
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce.
Zdroj: Libor Novák