Praha - Česká společnost vnímá braní úplatků jako velmi rozšířený jev. Zhruba tři čtvrtiny Čechů věří, že do korupce je zapojena většina nebo téměř všichni veřejní činitelé. Za nejzkorumpovanější instituce považují občané politické strany a ministerstva. Vyplývá to z průzkumu, který v březnu uskutečnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Česká veřejnost braní úplatků vnímá jako velmi rozšířený jev. Zhruba tři čtvrtiny Čechů (73 %) se domnívají, že do korupce je zapojena většina nebo téměř všichni veřejní činitelé. Přibližně pětina populace (19 %) zastává o něco optimističtější názor, že zkorumpována je méně než polovina veřejných činitelů, podle 4 % dotázaných je korupce spíše výjimkou, zbývající 4 % tvoří odpovědi „neví".
Ve srovnání s minulým rokem nedošlo v naměřených hodnotách k žádným významným posunům. Podobně jako loni jsou zjištěné hodnoty výrazněji než v letech 2004 až 2011 vychýleny směrem k názoru, že braní úplatků a korupce jsou mezi veřejnými činiteli rozšířeným jevem, informuje soc.cas.cz.
O tom, že zkorumpována je méně než polovina veřejných činitelů, jsou častěji přesvědčeni lidé s vysokoškolským nebo vyšším odborným vzděláním, dále lidé s dobrou životní úrovní své domácnosti a vyhranění příznivci pravice, zvláště voliči TOP 09. Vyhranění sympatizanti s levicí, obzvlášť s KSČM, naopak častěji mají za to, že do korupce jsou zapojeni téměř všichni veřejní činitelé.
Jako instituce s vysokou mírou korupce označili respondenti vedle politických stran a ministerstev také stavební úřady. Příznivěji jsou z hlediska možné zkorumpovanosti vnímány školní instituce, banky, peněžní ústavy a obecní úřady.
Související
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
Aktuálně se děje
včera
Závod o dobytí vesmíru zpomaluje. Čína odložila misi zaměřenou na hledání vody na Měsíci
včera
Masivní požáry už zasáhly i USA. Z Nevady utíkají před plameny desetitisíce lidí
včera
Oceány jsou nejteplejší v historii. Dopady už brzy pocítí celý svět
včera
Vláda chystá rozsáhlou reformu odměňování státních zaměstnanců
včera
Největší řeka v EU vysychá. Politici nemají žádný plán, co s tím
včera
Zelenskyj požádal USA o střely do Patriotů. Pence přišel s jiným návrhem
včera
Ukrajina po náletech na Wildberries zahájila útoky na centra druhého největšího ruského prodejce
včera
Velká Británie zpřístupní Ukrajině utajované technologie k výrobě raket Storm Shadow
včera
Jednání mezi USA a Kanadou zkolabovala. Trump rozpoutal novou obchodní válku
včera
Očkování proti rakovině naráží na první problém. Od lidí, kteří mu vůbec nerozumí
včera
Zelenskyj: Rusko koncem roku zahájí novou vlnu mobilizace, povolá 300 000 vojáků
včera
USA vyhlásí "ekonomický den D". Írán čekají nejtvrdší sankce v historii
včera
Počasí v novém týdnu. Vrátí se tropy, víkend už bude zase chladnější
23. srpna 2026 21:51
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
23. srpna 2026 20:33
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
23. srpna 2026 19:17
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
23. srpna 2026 18:09
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
23. srpna 2026 17:22
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
23. srpna 2026 16:35
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
23. srpna 2026 15:44
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
Americký prezident Donald Trump si nedá říct. Na sociálních sítích opět prohlásil Hormuzský průliv, který je jedním ze zásadních předmětů stále probíhajícího konfliktu mezi USA a Íránem, za americké území.
Zdroj: Lucie Podzimková