Praha - Smrt čestného předsedy ČSSD Valtra Komárka velmi zasáhla nynějšího šéfa opoziční strany Bohuslava Sobotku. Dvaaosmdesátiletý čestný předseda ČSSD a jeden z hlavních aktérů listopadu 1989 podlehl dlouhodobé nemoci, kvůli které byl od začátku května v pražské nemocnici Na Homolce.
"Zpráva o úmrtí Valtra Komárka mě velmi zasáhla. Vážil jsem si jeho přátelství, jeho nadhledu a obrovské životní moudrosti. Sociální demokracii ale i celé české společnosti bude člověk jeho formátu a životních zkušeností strašně chybět," sdělil Sobotka, který chtěl Komárka navštívit v nemocnici, ale již to nestihl.
Kalousek zdůraznil, že Komárka si přes zcela odlišný pohled na ekonomický svět či přerozdělování ve společnosti, velmi vážil. "Kdybych měl hledat nějaká slova, kterými ho charakterizovat, tak mne napadají slova jako velkorysost a laskavost, absence nenávisti nebo záludnosti," řekl ministr.
"Měl jsem ho rád a bude se mi po něm stýskat," podotkl Kalousek, který před novináři zavzpomínal na své debaty s Komárkem z poslední doby. Týkaly se prý více opery než ekonomiky. "Dokonce jsme v té emoci operní scény hledali jistou paralelu s emocemi společenskými. Pan profesor, na rozdíl ode mne, uměl i zpívat," dodal Kalousek.
"Valtr Komárek měl stejně neuvěřitelný osud, jak neuvěřitelné bylo i celé dvacáté století. Jeho životopis stojí za přečtení," uvedla v prohlášení vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) a vyjádřila v něm svou upřímnou soustrast pozůstalým.
Komárek se narodil 10. srpna 1930 v Hodoníně v židovské rodině. Během druhé světové války jeho rodiče zahynuli v koncentračním táboře, jeho však zachránili pěstouni. Po válce se přihlásil do Komunistické strany Československa.
Jako stipendista vystudoval Ekonomický institut v Moskvě. V 60. letech 20. století se dostal do Státní plánovací komise a působil i jako ekonomický poradce politbyra Ústředního výboru KSČ.
Mezi lety 1964 až 1967 radil kubánskému vůdci Ernestu Che Guevarovi.
V roce 1968 Komárek připravoval ekonomickou reformu v rámci Pražského jara. Po začátku normalizace se stáhl do ústraní, kde prakticky zůstal až do roku 1984. Tehdy se stal ředitelem kabinetu prognóz Československé akademie věd (ČSAV), ze kterého později vznikl Prognostický ústav ČSAV. Ředitele "prognosťáku" dělal mezi roky 1986 a 1992. Pod jeho vedením se ústav zaplnil budoucími představiteli polistopadové vlády, pracovali zde například Vladimír Dlouhý, Václav Klaus, Miloš Zeman nebo Tomáš Ježek.
Byl známý a velmi oblíbený, jeho jméno se objevovalo i mezi kandidáty na post polistopadového předsedy vlády. Známé je z té doby heslo: "Za premiéra Komárka bude koruna jako marka." Nakonec se však prvním předsedou vlády stal Marián Čalfa a Komárek jeho prvním místopředsedou.
Po revoluci se dostal do sporů s pravicovějšími kolegy, kteří propagovali rychlou ekonomickou revoluci, zatímco Komárek chtěl postupný přerod. Odešel tedy z vlády, ale politiky se nevzdal.
V roce 1991 se stal členem ČSSD a o rok později již stranu vedl do voleb. Za vlády Miloše Zemana se z veřejného života prakticky ztratil, znovu jej na politické výsluní dostal až Jiří Paroubek, kterému dělal poradce. Po prohraných volbách v roce 2010 se ale rozešli ve zlém. V roce 2011 se stal čestným předsedou ČSSD.
K osmdesátinám dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause Zlatou plaketu.
Valtr Komárek má syna Martina, který je novinářem.
Související
Sobotka si z pohřbu Komárka udělal volební mítink, udeřil Zemanův kancléř
Česko se rozloučilo s Valtrem Komárkem, Zeman pronesl smuteční řeč
Valtr Komárek , úmrtí , Bohuslav Sobotka
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
Aktualizováno před 59 minutami
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
před 2 hodinami
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 4 hodinami
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 4 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 6 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 6 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 8 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 9 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 9 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 10 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou.
Zdroj: Libor Novák