Praha - Volby do Sněmovny by nyní s výrazným náskokem vyhrála ČSSD. Na druhé místo se ovšem od dubna dostali komunisté, kteří na třetí místo odsunuli TOP 09. Na stejné příčce by byla se shodným podílem hlasů ODS. Vyplývá to z květnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Sociální demokraté si dlouhodobě drží ve volebním modelu CVVM první příčku. Od letošního února, kdy dosáhli dosavadního rekordu 41 procent hlasů, ale jejich podpora mírně oslabila. Ještě v dubnu získala ČSSD 40 procent hlasů, kdežto nyní 37 procent. Mírně naopak posílila KSČM, z 16,5 na 17 procent, a díky ztrátě TOP 09 se tak komunisté posunuli na druhou příčku.
Změny se odehrály i na dalších příčkách. V dubnovém průzkumu dokázala dosáhnout pětiprocentní hranice, potřebné pro vstup do Sněmovny, jen Strana práv občanů - zemanovci. Ta ale nyní oslabila na čtyři procenta. Místo ní by do Poslanecké sněmovny postoupila KDU-ČSL s přesně pěti procenty hlasů.
Na otázku „Představte si, že by příští týden byly volby do Poslanecké sněmovny. Šel byste volit?" odpovědělo kladně 60 % dotázaných s volebním právem („rozhodně ano" 32 % a „spíše ano" 28 %), 33 % záporně („spíše ne" 11 %, „rozhodně ne" 22 %).
Zbytek dotázaných (7 %) zvolil odpověď „neví". Ze získaných dat tedy vyplývá, žedeklarovaná volební účast je v současné době poněkud nižší než reálná účast v posledních parlamentních volbách v květnu 2010 (62,6 %), informuje cvvm.cz.
Související
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
Aktuálně se děje
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
25. června 2026 21:03
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
25. června 2026 19:55
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
Záchranné týmy naléhavě směřují k poničenému severnímu pobřeží Venezuely, kde téměř současná zemětřesení proměnila desítky budov v trosky. Panují obavy, že si katastrofa vyžádala tisíce lidských životů. Americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že ministerstvo obrany pomůže s nasazením vyhledávacích a záchranných složek v zasaženém regionu.
Zdroj: Libor Novák