České Budějovice - Čeká České Budějovice o víkendu podobná vřava jako před týdnem, kdy se protest na sídlišti Máj změnil v pouliční válku? Policisté nenechávají nic náhodě, v pohotovosti jsou jich stovky, včetně posil z jiných krajů.
Minulý víkend policisté při drsných střetech s demonstranty pozatýkali na tři desítky lidí, deset idí se zranilo. Mezi nimi i policisté. A teď se v Budějovicích bojí, že se situace bude opakovat.
Na českobudějovické sídlište Máj hodlají po sobotním pochodu proti "nepřizpůsobivým občanům" znovu vyrazit neonacisté a příznivci ultrapravice. Vyhrožují, že do lokality, kde žije mnoho Romů, tentokrát půjdou i s posilami ze zahraničí. Primátor Juraj Thoma (HOPB) proto vyzval obyvatele, aby se k žádným akcím nepřipojovali.
"Policie má vypracované scénáře, podle kterých se může situace vyvíjet, a žádný z nich není dobrý. Apeluji na obyvatele, aby nedali šanci radikálům, kteří se pasují do role zachránců města, a nepřidávali se k nim," uvedl ve středu Thoma pro server iDnes.cz.
"Obyvatele krajského města informujeme o větším počtu policistů, kteří budou v tento den vykonávat svou činnost a plnit úkoly v Českých Budějovicích. Především se tato informace vztahuje k sídlišti Máj, jeho přilehlému okolí a také k náměstí Přemysla Otakara II.," říká mluvčí jihočeské policie Lenka Holická. Policisté také apelují na "čumily", aby se případně dívali zdálky.
"V minulém týdnu došlo ke zranění osob, které zákroku "přihlížely" a zapletly se do davu, proti kterému byl zákrok prováděn. Mezi přihlížejícími byli i lidé s malými dětmi či senioři neuvědomující si, že v této situaci vystavují sami sebe riziku zranění," připomíná Holická.
A aby se předešlo další pouliční válce, prosí policisté obyvatele Budějovic, aby se s účastníky demonstrace raději nehádali a nenechali se zatáhnout do sporů a rvaček. A připomínají, že v úterý po prodlouženém víkendu se ve sportovní hale od 17 hodin koná otevřená debata, kde může každý mluvit o tom, jak se mu žije na sídlišti Máj a co ho nejvíc trápí.
Související
V Českých Budějovicích uhynuly u rybníků desítky racků kvůli ptačí chřipce
Bez ustaveného zastupitelstva zůstává jen pět statutárních měst
české budějovice , Policie ČR , Romové
Aktuálně se děje
před 30 minutami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 1 hodinou
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 2 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 2 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 3 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 4 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 4 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 5 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 6 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 7 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 8 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
Policie již ve středu překvalifikovala případ násilného činu na Lounsku. Vážně zraněné dítě totiž podlehlo svým zraněním v nemocnici. Kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Zdroj: Jan Hrabě