V lesích útočí česká verze mouchy tse-tse!

Praha - Útočí na vás při procházce lesem létající hmyz, který připomíná klíšťata? Zůstane vám po jejich ataku památka v podobě velké zarudlé ranky? V tom případě jste se setkali s českou verzí africké mouchy tse-tse, která v subsaharské Africe přenáší nebezpečnou spavou nemoc.

Hmyz , který na vás útočí se jmenuje kloš. "Nejznámějšími a zcela jistě nejnápadnějšími jsou kloši rodu Lipoptena, kteří poměrně často útočí na člověka. Z hlediska kloše jsou tyto nálety omylem, něco jako nevydařená letecká mise," ubezpečuje Václav Hypša z Parazitologického ústavu Akademie věd. Skutečným cílem, za kterým hmyz míří, je totiž vysoká zvěř.

Když kloš usedne například na jelena, odhodí křídla a bude se na něm živit sáním krve. "Na člověku, jako nevhodném hostiteli, kloš nezůstane dlouho," tvrdí Hypša. Lidé se obávat nemusejí, kromě zarudlého místa jim po útoku kloše nezůstane nic dalšího. Na rozdíl od své příbuzné mouchy tse-tse totiž kloš nepřenáší žádnou nemoc. "Z hlediska možných infekcí je kloš zcela neškodný. Žádnou lidskou chorobu nepřenáší," vysvětluje odborník.

Obecně jsou kloši silně vázaní na své hostitele, například na některé druhy ptáků. Přežívají buď přímo na nich, nebo v jejich hnízdech. Některé druhy již zcela ztratily křídla a způsob jejich života připomíná vši (například Melophagus ovinus na ovcích).

A jak takový hmyz vypadá? Kloš má šest nohou a dobře rozpoznatelné rozdělení na hlavu, hruď, zadeček a má křídla.

"Podobně jako u much tse-tse byste nikde v prostředí nenalezli kloší larvy. Ty se totiž vyvíjí v těle samičky a kladeny jsou těsně před zakuklením," uzavírá profesor.

Související

Sršeň asijská, ilustrační fotografie.

Už jste potkali černou vdovu? Hmyzí invaze je nákladná, svět stojí miliardy dolarů ročně

Invazní druhy živočichů způsobují celosvětové škody až 300 miliard dolarů ročně. Británie čelí asijské sršni, která ohrožuje včely, zatímco Irsko trápí jedovatí pavouci. V Evropě se rozšiřují i další nebezpečné druhy, jako jsou černé vdovy, nebo poměrně dobře známá zvířata mýval severní či krabi říční. Tyto invazivní druhy narušují ekosystémy a představují vážné ekologické hrozby.

Více souvisejících

Hmyz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy