Plzeň - V Plzni se začínají objevovat stížnosti na soužití s romskou menšinou. Napětí roste v blízkosti vnitrobloku Plachého a Korandovy ulice, jež je jedinou sociálně vyloučenou lokalitou ve městě. Na problémy už zareagovaly úřady i policie, chystají opatření. Mimo jiné má pomoci kamerový systém, pravidelné zvýšené kontroly, uvažuje se i o zřízení funkce romského domovníka v každém z problematických domů, zjistila ČTK.
"Nespokojenost a stížnosti se teď objevily ve zvýšené míře, určitě na to má vliv situace v Českých Budějovicích. Tam problém vygradoval, začala se o to zajímat média a lidé jinde začínají upozorňovat na situaci u nich," řekl ČTK Ladislav Plochý, manažer projektu Bezpečné město, na jehož portál lidé připomínky a stížnosti posílají.
Podle místních v oblasti roste počet opilých nebo zfetovaných Romů, a to hlavně večer a v noci. Na půdách se schází a přespávají nepřizpůsobiví lidé. Lidé upozorňují na nepořádek, hluk, scény, rvačky, obtěžování kolemjdoucích.
Jde především o čtyři vchody v Plachého ulici 42 až 48 a dva vchody v Korandově ulici. "Většinu nájemníků tam tvoří Romové," uvedl Plochý. Podle strážníka Davida Třeštíka, který má okrsek na starost, jde o sociální problém. "Není v silách samotné městské policie ho vyřešit," uvedl.
Na místo proto v úterý společně vyrazili zástupci odboru bezpečnosti magistrátu, bytového odboru, městské i státní policie a správci městských bytů. "Prošli to tam, popovídali si s obyvateli, upozornili je na stížnosti. Oni nám řekli o tom, že jim tam lezou feťáci, vykopávají dveře volných bytů, které tam město má, lezou na půdu atd.," uvedl Plochý. Vykázáno bylo i několik lidí, kteří přespávali na chodbě, půdách, jeden člověk byl v pátrání policie. Podobné kontroly budou pokračovat.
"Nechceme nic podcenit, nechceme, aby to tu bylo jako v jiných městech, takže jsme hned připravili opatření," dodal Plochý. Správce bytů nechá opravit zničené věci, zabezpečí volné byty a zajistí úklid nepořádku před domem. Policie dostala seznam nájemníků a volných bytů a bude provádět časté kontroly.
Soužití s Romy je stále horší, ukázal průzkum
87% lidí považuje soužití s Romy v České republice za problematické. A jen 9% za dobré. Ukázal to průzkum agentury CVVM, podle které je poměr obou stran v neprospěch Romů nejvýraznější za posledních patnáct let.
Na otázku, jak hodnotí vzájemné vztahy mezi Romy a ostatními obyvateli České republiky, vybralo 36 % dotázaných možnost "velmi špatně", dalších 51 % dotázaných možnost "spíše špatně". Za "spíše dobré" považuje vzájemné vztahy devět procent dotázaných, za "velmi dobré" je pokládali jen jednotlivci. Čtyři procenta lidí nedokázala vztahy mezi Romy a ostatní populací zařadit do žádné z nabídnutých kategorií.
Z časové řady, kterou agentura CVVM zveřejnila, plyne, že hodnocení vzájemných vztahů je poměrně setrvalé. V roce 1999, kdy na tom vztahy byly relativně nejlépe, například 66 % lidí považovalo vzájemné vztahy za špatné a 23 % za dobré. Jinými slovy, i tehdy byla výrazná většina obyvatel kritická.
Zajímavé je, že smířlivější postoj zaujímají lidé žijící poblíž romských rodin či komunit. Zde pokládá 59 % lidí vzájemné vztahy v místě bydliště za špatné či velmi špatné a 37 % za dobré či velmi dobré. A čtyři procenta nevědí.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Romové , Plzeň , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil v televizním projevu k národu vyslání letadlové lodi Charles de Gaulle do Středozemního moře. Plavidlo doprovodí celá flotila včetně fregat a leteckých sil. Macron zdůraznil, že Francie musí dodržet své obranné závazky vůči partnerům v Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátech, ačkoliv celou operaci označil za čistě defenzivní s cílem ukázat solidaritu.
Zdroj: Libor Novák