Praha - Pražský městský soud dnes více než čtyři hodiny vyslýchal několik pražských politiků a ředitele magistrátu Martina Trnku. Politici a ředitel před soudem vypovídali jako svědci v kauze opencard, ve které je obviněno několik bývalých magistrátních úředníků v čele s exředitelem odboru IT Ivanem Seyčkem. Bývalý primátor Pavel Bém (ODS) se z líčení omluvil, před soudem by měl vypovídat 8. října.
Jako první vypovídali exnáměstkové primátora a zastupitelé Rudolf Blažek (ODS) a Petr Hulinský (ČSSD). Blažek i Hulinský soudu řekli, že projekt opencard (v době schvalování projektu se ještě jmenovala karta Pražana) považují za správný. Karta Pražana jako taková je dobrá, ale to co proběhlo potom, už se moc nepovedlo, řekl Hulinský. Poté vypovídali i exnáměstek primátora a exposlanec Jan Bürgermeister (ODS) a bývalý radní a starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).
Politici museli mimo jiné soudu popsat, jakým způsobem jsou na jednání rady předkládány jednotlivé materiály a podle čeho se radní rozhodují. Všichni zdůraznili, že nebyli a nejsou odborníky na IT, proto důvěřovali materiálům, které jim předložil odbor IT. "Je to natolik úzce specializovaná oblast, že jsem neměl důvod nevěřit tomu, co odbor předložil," řekl Blažek, který měl opencard na starosti od roku 2006 do roku 2009. Také Hulinský řekl, že projekt po věcné stránce nezkoumal, neboť není IT odborníkem.
Bürgermeister zase uvedl, že rada projednává běžně i třicítku tisků a radní se nemůže každým z nich do hloubky zabývat. To prý dělají teprve tehdy, pokud objeví například zjevné vady v materiálech. V souvislosti s opencard v radě podle Bürgermeistera prodiskutovali jen velmi osobní pohled na projekt. On sám debatoval a řešil prý pouze šířku funkcionalit opencard. Vyjádřil prý obavy v souvislosti s platebními funkcemi.
Žalobkyni i soud také zajímalo, kdo z politiků měl na starosti oblast informatiky. Bürgermeister uvedl, že v době, kdy byl projekt karty schvalován, ji neměl na starosti nikdo. To potvrdil i ředitel magistrátu Trnka, který vypovídal jako poslední. Kdo z nich měl konkrétně za projekt zodpovědnost a kdo s ním přišel, neřekli. Odpovědnost podle nich nesl odbor informatiky.
Seyček soudu řekl, že projekt mu přednesl Bém, se kterým prý přímo jednal. Zároveň uvedl, že nikdo z politiků se v době jeho působení na magistrátu o projekt nezajímal a odbor nekontroloval. "Chybělo řízení z pozice řídící struktury," řekl Seyček. Politici shodně řekli, že v projektu nebyly žádné indicie, které by značily, že je něco špatně. Ty se objevily teprve později a vyvrcholily v roce 2009, kdy nechal Blažek vypracovat audit. Podle Blažka problém byl mimo jiné malý zájem Pražanů, zvyšující se náklady nebo to, že nebyla naplňována avizovaná koncepce.
Soud s pěti bývalými úředníky začal v pondělí. Státní zástupkyně muže viní z toho, že před více než pěti lety uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Praha po pětici žádá přes 70 milionů korun. Všichni obžalovaní vinu odmítli.
Další obvinění v kauze opencard policie vznesla koncem letošního března. Deset pražských radních včetně exprimátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho nástupce Tomáše Hudečka (TOP 09) detektivové stíhají z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s firmou Haguess uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Tím, že tak radní neučinili, prý Praze způsobili škodu zhruba 25 milionů.
Opencard slouží jako tramvajenka či průkazka do knihovny. V počátcích projektu uzavřela Praha několik nevýhodných smluv, které dodavatelům zaručovaly výsadní postavení. Kritizovaný projekt stál dosdu asi 1,25 miliardy korun.
Související
Bývalého pražského primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard
Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák