Praha - Pražský městský soud v úterý projedná údajný teroristický útok. Mluvčí soudu Markéta Puci na dotaz ČTK sdělila, že obžalovaný muž podle spisu hrozil atentátem bývalému členovi vlády i jeho příbuzným. Podle informací ČTK je tímto politikem exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Za teroristický útok i za samotnou výhružku takovým útokem hrozí až 15 let vězení.
Podle trestního zákoníku se teroristického útoku dopustí mimo jiné ten, kdo vyhrožuje provedením útoku, jenž ohrožuje život člověka s cílem způsobit smrt, a to v úmyslu poškodit ústavní zřízení České republiky, narušit základní politickou strukturu České republiky a protiprávně přinutit vládu, aby něco konala.
Obžaloba klade za vinu Zbyňku Průšovi, že loni v dubnu odeslal z e-mailové adresy kalouskuuzbrzosedockas@seznam.cz anonymní zprávu na Kalouskův poslanecký e-mail kalousek@psp.cz. Ve zprávě prý mimo jiné napsal, že vláda mu brání ve spokojeném životě a že systém vlády dovádí k zoufalství a sebevraždám jeho blízké známé.
Dále uvedl, že má přístup k velkému množství trhavin, že se oblepí několika kilogramy silné výbušniny a "pokusí se všechny zlikvidovat najednou uprostřed nějakého důležitého zasedání vlády, kde se bude nacházet co nejvíce jejich členů".
Kalousek byl vždy "muž činu"
Jako ministr uštědřil pár facek dvacetiletému mladíkovi na Malostranském náměstí 21. září 2011. Ten ho údajně vulgárně oslovil a provokoval. Kalousek pak prohlásil, že facku považuje za "pedagogický instrument". O konfliktu řekl médiím poslanec Věcí veřejných Petr Skokan, informuje server iHned.cz.
V červenci 2012 pak zveřejnil Skokan obsah telefonního rozhovoru, který s ním v září 2011 Kalousek vedl právě kvůli zveřejnění incidentu. Ministr poslanci Skokanovi vulgárně vyčítal, že o fackách médiím řekl a vyhrožoval mu. "Tak víš co, když se mě nebojíš, tak zítra rozbiju hubu tobě. Jsme asi tak stejně veliký, na mladým jsem se dneska rozcvičil..." řekl Kalousek poslanci do telefonu.
Před rokem měl dokonce ministr na mále, kvůli svému impulsivnímu přístupu málem opustil vládu. V červenci 2012 se nechal tehdejší policejní prezident Petr Lessy slyšet, že mu ministr Kalousek volal a vyhrožoval ohledně vyšetřování nákupu dopravních letadel CASA.
Kalousek také posměšně komentoval vystoupení prezidenta Zemana na slavnostním zpřístupnění korunovačních klenotů, kde působil jako opilý. "Já jsem to sice neviděl, ale v pátek jsem slyšel, že chybělo málo a ke korunovačním klenotům, koruně, žezlu a jablku, přibyla ještě šavle," neváhal ministr prohlásit na prezidentův účet.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
Slovensko se rozhodlo pokročit ve vyvíjení tlaku na sousední Ukrajinu, přes kterou momentálně neproudí ropa na západ. Premiér Robert Fico (Smer) oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu. Rozhodla o tom jeho vláda.
Zdroj: Lucie Podzimková