Další rizikové éčko: Nelze se mu vyhnout, hrozí nádor na mozku

Praha - Pro jedny bezproblémové sladidlo, pro jiné nebezpečná látka způsobující zdravotní problémy. Umělé sladidlo E951 - aspartam je hodně kontroverzní. Vyhnout se mu ale nemůžete - je v nápojích, v čaji, ve žvýkačkách, jogurtech či dezertech. Podívejte se na přehled potravin, které E951 obsahují.

Nízkokalorické sladidlo aspartam se používá jako levnější náhražka klasického cukru. je však problémové, stejně jako jako E952 - cyklamát. Také aspartam je umělé sladidlo, které je asi 200 krát sladší než cukr a také zvýrazňuje aroma. Tuto látku obsahuje okolo 6 tisíc potravin po celém světě.

Proč je toto éčko tolik kontroverzní? Protože některé studie naznačují, že může způsobovat rakovinu mozku. To, že aspartam může být karcinogenní, prokázala studie v roce 1974 a v roce 1996, kdy byl u testovaných krys dokázán výskyt rakoviny mozku. Další studie však toto tvrzení nepotvrdily.

V roce 2007 vyšel v odborném časopisu přehled zhruba 500 studií za posledních 25 let. Výsledkem bylo to, že aspartam je v běžném množství bezpečný. Přijatelná denní dávka je 0 až 40 mg ke kilogramu tělesné váhy.

Použití aspartamu upravuje "Nařízení komise (EU) č. 1129/2011", které určuje, ve kterých potravinách a v jakém množství smí být E951 užito. Ve většině případu je maximální povolené množství 1000 mg/kg či litr, u žvýkaček je to ale až 2500 mg/kg či litr. Aspartam například obsahují nápoje Coca-Cola Light či Zero. Nebezpečná by tak byla konzumace 8 litrů nápoje denně.

Některé testy prokázaly možnou karcinogenitu, ale to není jediný problém aspartamu. U citlivějších lidí může totiž způsobovat bolesti hlavy, vyrážku či poruchy chování u dětí.

Aspartam je povolen zhruba v 90 zemích světa včetně Česka, USA či Kanady. Ve Spojených státech tato látka dokonce obdržela status GRAS, což znamená, že je aspartam považován za bezpečný.

Související

Senioři, ilustrační foto

Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let

Čína se podle serveru New York Times naplno pustila do národního projektu, jehož cílem je porazit stárnutí. Součástí tohoto ambiciózního úsilí jsou laboratoře pro dlouhověkost, kontroverzní „ostrovy nesmrtelnosti“ a pilulky založené na někdy nejisté vědě a extravagantních tvrzeních. Téma se dostalo do centra pozornosti, když byl nedávno zachycen čínský nejvyšší vůdce Si Ťin-pching, jak si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem povídá o možnosti dožít se 150 let nebo dokonce žít navždy.

Více souvisejících

zdraví potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijals výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Letní počasí

Tropické počasí a maxima až 41 °C. Meteorologové opět varují před výhní

Česko vstoupilo do víkendu, jenž může být nejteplejším v historii. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) drobně územně upravuje dřívější varování před velmi či dokonce extrémně vysokými víkendovými teplotami, které mohou dosáhnout až 41 stupňů. Na některých místech se zároveň prodlužuje časová platnost varování až do pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Hasiči

Drama kvůli dětem v rozpáleném autě. Hasiči museli rozbít okénko

Policisté se takových případů obávali a s ohledem na předpověď počasí před nimi varovali. Přesto v pátek vyjížděly záchranné složky v Praze k případu, kdy v autě navzdory obrovskému horku zůstaly dvě děti. Nezletilí nakonec skončili v péči přivolaných záchranářů. 

před 13 hodinami

Letní noc

Historických teplotních rekordů může padnout víc, naznačili experti

Současná vlna veder je nepříjemná i tím, že se výrazné ochlazení nedostavuje ani v nočních či ranních hodinách. Kromě absolutního teplotního rekordu by mohla být o víkendu zaznamenána i nejteplejší noc v tuzemské historii, naznačil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO

Premiér Andrej Babiš nepotvrdil, že by že ministerstvo zahraničí pod vedením Petra Macinky již oficiálně přihlásilo prezidenta Petra Pavla na nadcházející summit NATO v Ankaře. Předseda vlády na konferenci věnované dopadům sociálních sítí a online prostředí na dětskou populaci pouze uvedl, že předpokládá, že se tak stalo. Tento krok byl přitom časově velmi urgentní, neboť právě pátek představoval nejzazší možný termín pro registraci politických představitelů na toto alianční jednání.

včera

Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii

Britský meteorologický úřad Met Office oznámil, že ve městě Cavendish v hrabství Suffolk byla dnes odpoledne předběžně naměřena teplota 37,1 stupně Celsia. Tímto údajem byl v krátké době opět překonán historický rekord pro nejteplejší červnový den ve Velké Británii. Dosavadní maximum přitom pocházelo teprve z předchozího dne, kdy v Merryfieldu v Somersetu teploměry ukázaly 36,7 stupně Celsia. Obě tyto hodnoty se výrazně, o více než jeden stupeň, zapsaly nad padesát let starý červnový rekord z roku 1976.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy