Máte problémy se zrakem? Rady, jak ho svépomocí zlepšit

Praha - Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří mají výborný zrak a nikdy nemuseli řešit brýle, čočky nebo operaci, právě pro vás máme rady, jak si svůj zrak zlepšit bez zásahu lékařů.

Trápí vás oční vady, jako je například krátkozrakost nebo dalekozrakost? Existuje několik způsobů, jak tyto problémy vyřešit. Než se ale svěříte do úplné péče lékařů nebo dokonce i chirurgů, zkuste rady, kterými si svépomocí můžete zrak zlepšit a odstranit některé zdravotní potíže.

Nošení brýlí nebo čoček zrak nezlepší, slouží pouze jako náhražky. Vybranými cviky a dodržováním určitých zásad je dioptrie možné snížit. Brýle asi neodložíte hned, ale zrak se vám postupně zlepší.

Pro dobrý zrak je důležitá pestrá strava bohatá na vitamíny z ovoce, zeleniny a ořechů - A, C, E a prvky jako je zinek nebo selen. Je také velmi důležité, aby všechny činnosti byly prováděné pod vhodným osvětlením a oči se zbytečně nenamáhaly. Zraku neprospívá ani duševní napětí, jako je například stres, starosti, strach nebo úzkost.

Zlepšení zraku velice pomáhá pár jednoduchých cviků, díky kterým po pravidelných aplikací pomůžete k jeho zlepšení. Samotné oko je totiž také sval a, stejně jako u ostatních částí těla, jeho posilováním dochází k lepší funkčnosti.

Cvičení se netýkají pouze samotných očí, ale i páteře, kterou prochází nervy související právě se zrakem a pomocí cviků se nejenom uvolňují, ale zároveň se zprůchodňují.

Jak cvičit oči?

Každé ráno 10x zamrkejte nejdříve klasicky a pak se zavřenýma očima. Poté stejným počtem k sobě silněji stiskněte víčka a povolte. Zvlhčují a rozjasňují se tím oči.

Každý den 6x: zakoulejte očima do obou stran, podívejte střídavě vpravo a vlevo, nahoru, dolu, úhlopříčně do obou stran. Cviky provádějte pomalu a pravidelně do prvního náznaku pnutí. Série opakujte 2x - 3x a mezi sériemi vždy na 3 až 4 sekundy nechte oči odpočinout. Očím prospívá i trénink střídavého zaostřování.

Uvolněte páteř

Během práce provádějte uvolňovací cviky - pokud sedíte na židli, dejte se na chvíli do předklonu. Jestli vás bolí oči, na chvíli se opřete lokty o stůl a dejte si dlaně přes oči. Je dobré občas protřepat ruce i celé paže nebo dát nohy do zvýšené polohy. K uvolnění svalů a lepšímu průchodu nervů velmi pomohou úklony hlavy dopředu, dozadu, do stran a krouživé pohyby.

Související

Senioři, ilustrační foto

Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let

Čína se podle serveru New York Times naplno pustila do národního projektu, jehož cílem je porazit stárnutí. Součástí tohoto ambiciózního úsilí jsou laboratoře pro dlouhověkost, kontroverzní „ostrovy nesmrtelnosti“ a pilulky založené na někdy nejisté vědě a extravagantních tvrzeních. Téma se dostalo do centra pozornosti, když byl nedávno zachycen čínský nejvyšší vůdce Si Ťin-pching, jak si s ruským prezidentem Vladimirem Putinem povídá o možnosti dožít se 150 let nebo dokonce žít navždy.

Více souvisejících

zdraví nemoci

Aktuálně se děje

před 50 minutami

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj po společném jednání na Floridě oznámili, že se výrazně přiblížili k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Americký prezident po setkání v resortu Mar-a-Lago uvedl, že ačkoliv byla schůzka vynikající, stále zbývají k dořešení některé velmi ožehavé otázky. Podle jeho slov je mírová dohoda blíž než kdykoli předtím, ale varoval, že pokud jednání uváznou na mrtvém bodě, válka může pokračovat ještě dlouhou dobu

před 3 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

včera

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany

Rusové ani v den, kdy mají americký a ukrajinský prezident jednat o míru na Ukrajině, nevylučují válku s dalšími evropskými národy. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova sice Moskva nemá v úmyslu na kohokoliv útočit, ale je připravena na rozhodnou odvetu, pokud se Rusko stane terčem jakéhokoliv útoku.  

včera

včera

Brigitte Bardotová

Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová

Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou. 

včera

Filip Turek dorazil za prezidentem Petrem Pavlem. (22.12.2025)

Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec

Česko se v roce, který se pomalu chýlí ke konci, dočkalo nové vlády v čele se staronovým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Součástí kabinetu ale stále není poslanec Filip Turek (Motoristé). Doufá však, že i přes výhrady nakonec bude prezidentem jmenován do funkce ministra životního prostředí. 

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy

Konec roku přinese do Česka pravé zimní počasí s častými sněhovými srážkami. Podle ČHMÚ.cz se mohou noční teploty propadnout až na -13 stupňů, během dne se pak teploty udrží kolem nuly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy