Kauza Rath obohatí češtinu? Čtěte, jak se taky říká úplatkům

Praha - Policie zachytila v odposlechu telefonů v korupční kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD) hovor o zkaženém králičím masu, které údajně znamená úplatek. ČTK to dnes řekla podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná z 11 obžalovaných v případu přiznala k předávání provizí za zmanipulování zakázek ve Středočeském kraji.

Podnikatelce ve stavebnictví Salačové na záznamu z ledna 2012 volá další obžalovaný, tehdejší náměstek některých krajských nemocnic Petr Kott. Hovoří o tom, že nastala změna a musí někam odjet. "Králičina by se zkazila, mohl bych se zastavit druhý den? Už mi kručí v bříšku," dodal. Podle Salačové mluvil o provizi 2,8 milionu korun ohledně zakázky na opravu gymnázia v Hostivicích. Salačová již dříve ve výpovědi před soudem uvedla, že s dalšími obžalovanými používala kódovanou řeč, ve které se prý penězům říkalo například králíci.

"Můj muž je choval ve velkém a občas jsem je jim je dávala i normálně, takže jsme tu provizi nazývali králíky. Pan Kott nemohl jeden den přijet, proto to tam komentuje slovy, že by se ta králičina zkazila a že přijede až druhý den, kdy jsem mu v sídle své firmy dala provizi," řekla ČTK Salačová.

Salačová už dříve soudu řekla, že částí zisku z opravy zámku v Buštěhradu chtěla přispět na krajské volby 2012. Řekla to prý tehdejší člence krajského výboru ČSSD Kateřině Pancové. Vyjádření Salačové přišlo jako komentář k policejním odposlechům: "Zmínila jsem se Pancové, že se vzdám části zisku, aby měli něco na volby, ale neznamenalo to, že budu přispívat na volby nějakou částkou předem určenou," prohlásila Salačová. Rath po soudním jednání řekl, že měl o Salačové "obecnou informaci", že přislíbila za svoji firmu pomoc ve volbách a že se případně zeptá i dalších firem, zda dají sponzorský dar ČSSD. Mělo se údajně jednat o desítky milionů korun.

Kriminalisté sledovali telefony podezřelých lidí od listopadu 2011 do května následujícího roku, kdy policie zatýkala, uvádí Aktuálně.cz. Kromě tehdejšího sociálnědemokratického poslance Ratha a Drážďanského byli slyšet například projektanti opravy zámku Buštěhrad a další obžalovaná Lucia Novanská, která měla na starost losování v tendrech a podle obžaloby si řekla o úplatek.

Odposlouchávaný telefon měl také Petr Kott, který byl náměstek některých krajských nemocnic a v minulosti také poslanec a šéf středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kotta a jeho přítelkyni, exředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou, označuje obžaloba za organizátory korupce. Soud přehrává také hovory podnikatelky ve stavebnictví Ivany Salačové, která se jako jediná v případu přiznala ke korupci. Žalobce pro ni kvůli tomu navrhuje pozici spolupracující obviněné, za což by jí mohl hrozit nižší trest.

Související

Více souvisejících

Ivana Salačová (obžalovaná v kauze Rath) Petr Kott David Rath

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 28 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy