Vrchlabí - Nejvyšší tuzemská hora Sněžka měří na svém nejvyšším bodu, který se nachází v Polsku, 1603,296 metru nad mořem. Měření geodeta Vladimíra Hlavsy potvrdil Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). ČTK o tom dnes informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Dosavadní nadmořská výška 1602 metrů nad mořem byla odvozená od výšky trigonometrického bodu.
Zeměměřický úřad ve dnech 20. a 21. února provedl zaměření nadmořské výšky nejvyššího bodu Sněžky metodou technické nivelace s připojením na body České podrobné nivelační sítě. "Lze potvrdit, že nadmořská výška přirozeného vrcholu Sněžky činí 1603,296 m a vrchol se nachází skutečně na polském území.
Úřad upozorňuje, že v obou případech se jedná o výšku nestabilizovaného přírodního povrchu, která se může měnit v důsledku lidské činnosti, vodní či větrné eroze. Dosud uváděná výška 1602 metrů je odvozená od výšky trigonometrického bodu. Ten neleží na nejvyšším místě, ale na místě, ze kterého je možné opticky měřit na další vzdálené body České státní trigonometrické sítě.
"O stabilitě tohoto bodu nemůže být pochyb. V roce 1936 byl osazen do betonových základů jdoucích až do hloubky tři metry na kompaktní skálu a nad ním pak postaven ochranný kamenný pylon. Pouze takto zřízené pevně stabilizované trigonometrické a nivelační body lze považovat za dlouhodobě určené a stabilní," uvedl úřad.
Místopředseda a ředitel sekce zeměměřictví a katastru nemovitostí (ČÚZK) Karel Štencel dnes ČTK řekl, že zanesení změny výšky Sněžky do učebnic a map bude záležet na jednotlivých vydavatelích.
"U nejnovějších typů interaktivních učebnic je to otázka několika dní, maximálně týdne, kdy školy dostanou upozornění na stažení aktualizované stránky. U tištěných učebnic jsme pak schopni změny zanést do jejich dotisků, což v tomto konkrétním případě - Zeměpis pro 8. ročník ZŠ a víceletá gymnázia - bude nejpozději letos v létě," uvedla například Radka Šmahelová z Nakladatelství Fraus, které patří k největším učebnicovým vydavatelům v Česku.
Krkonoše jsou geologicky velmi starým pohořím, nicméně jejich geomorfologický vývoj a modelaci lze sledovat teprve v období třetihor a čtvrtohor. Nejstaršími dochovanými zbytky někdejšího reliéfu jsou třetihorní zarovnané povrchy (parovina, peneplén, etchplén) v podobě dvou rozlehlých náhorních planin západních a východních Krkonoš.
Výzdvih pohoří po třetihorním alpínském vrásnění vedl k mohutné říční erozi, vodní toky se začaly zpětnou erozí zahlubovat a rozčlenily povrch Krkonoš do podoby krkonošských rozsoch a dnešní členité sítě hlubokých říčních údolí. V modelaci severních a jižních svahů Krkonoš jsou však velké rozdíly.
Nejvíce svědectví pochází z nejmladšího geologického útvaru – čtvrtohor. Během střídání několika ledových a meziledových dob došlo k přemodelování výše položených partií Krkonoš do podoby ledovcových karů, sněžníků, trogů a řady ledovcových údolí (např. Labský a Obří důl). Svědectvím opakovaného zalednění některých částí Krkonoš jsou ledovcové morény a jezera (např. Wielki a Mały Staw). Ledovcová, mrazová a říční eroze se podílela i na vzniku charakteristického jehlancovitého tvaru Sněžky (karling).
Nejvyšší hřebeny Krkonoš nebyly nikdy zaledněny, ale účinky mrazu, ledu, sněhu a větru daly vzniknout unikátní kolekci mrazem tříděných forem reliéfu, která nemá v ostatních evropských středohorách obdoby. Kryoplanační terasy, mrazové půdy, tory a skalní hradby, thufury, girlandy, putující kamenné bloky, periglaciální sutě či soliflukční valy představují geodiverzitu, kterou jsou Krkonoše daleko široko proslulé, informuje Krnap.cz.
Související
Na Sněžce dnes panují extrémní podmínky, varuje horská služba
V Krkonoších je silně zledovatělý terén. Horská služba varuje turisty
sněžka , Krkonoše , ministerstvo školství
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák