Potvrzeno: Česko pomalu vymírá. Naplní se děsivá prognóza?

Praha - Počet obyvatel České republiky po deseti letech klesl. Na konci roku 2013 v zemi žilo 10,512.400 lidí, tedy o 3700 méně než o rok dříve. Důvodem úbytku je to, že více lidí zemřelo, než se narodilo, a poprvé po roce 2001 se z Česka více lidí vystěhovalo, než do něj přišlo. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. V porovnání s rokem 2012 lidé také méně vstupovali do manželství, naopak častěji se rozváděli.

Podle dosavadních statistik Češky a Češi začali pomalu vymírat. Počet zemřelých loni v meziročním srovnání stoupl o téměř tisíc na 109.200 lidí. Na svět přišlo 106.800 dětí, přičemž v roce 2012 jich bylo o 1800 více. "Po roční stagnaci tak pokračoval pokles počtu narozených dětí zaznamenávaný od roku 2009," uvedl ČSÚ.

Kraj Vysočina v uplynulém roce ztratil 998 obyvatel, nejvíc za poslední léta. Způsobila to nižší porodnost i to, že se víc lidí odstěhovalo jinam. Úbytek se týkal všech pěti okresů kraje. V Ústeckém kraji na konci roku 2013 žilo 825.120 lidí, region je pátý nejlidnatější v Česku. Meziročně přišel o 1644 obyvatel, o rok dříve to bylo o 1262. Karlovarskému kraji loni ubylo 1417 obyvatel. Lidé se z kraje hlavně vystěhovávali, záporný je ale i přirozený přírůstek. Počet obyvatel kraje byl na konci roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu 300.309. Relativní úbytek obyvatel byl v Karlovarském kraji nejvyšší v zemi.

Podle něj 45 procent narozených dětí bylo nemanželských a nejčastěji rodily ženy ve věku 29 až 31 let. Průměrný věk matek se opět mírně zvýšil, a to na 29,9 roku.

Po roční stagnaci se nezvýšil ani zájem Čechů a Češek o sňatky a podle statistiků bylo loni uzavřeno dokonce nejméně manželství od roku 1918. V roce 2013 si "ano" řeklo 43.500 párů, o rok dříve jich bylo o 1700 více. Naproti tomu v porovnání s rokem 2012 bylo o 1500 více manželství, která úřady loni rozvedly. Rozpadlo se jich téměř 28.000.

Vyjde prognóza?

Za sto let bude žít v Česku téměř o tři miliony méně lidí než v současnosti, odhadl loni v červenci Český statistický úřad. Druhá polovina tohoto století bude patřit seniorům. „Prodlužování délky života a současně nižší počet narozených dětí bude mít za následek výrazné zvýšení podílu osob starších 65 let v populaci. V roce 2060 vystoupá jejich podíl až na 34 % ze všech obyvatel České republiky. V absolutním vyjádření se bude jednat o 3,2 milionu seniorů. Tento vývoj je z demografického hlediska naprosto přirozený a nijak se neliší od vývoje v zemích západní nebo severní Evropy," uvedl jeden z autorů projekce Miroslav Šimek z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Naproti tomu děti do 15 let věku budou na konci šedesátých let tvořit pouhých 12 % českého obyvatelstva. Výrazný nárůst počtu seniorů však nebude automaticky znamenat výrazný nárůst počtu starobních důchodců. V současné době tvoří osoby s nárokem na starobní důchod zhruba pětinu všech obyvatel. Tento podíl se bude i přes prodlužující věk nároku na důchod postupně zvyšovat a na počátku padesátých let bude tvořit až 28 %. Poté se však bude opět snižovat a koncem století se téměř vrátí na současnou hodnotu.

"Český statistický úřad má prognózy vždy velmi přesné, ale u tak dlouhé doby je to nutné brát s určitou rezervou. Už teď se odhaduje špatně, kolik se narodí dětí ženám, které jsou naživu. Tady se přitom odhadují generace dopředu," řekla pro iDnes.cz Klára Hulíková Tesárková z Katedry demografie a geodemografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Vývoj počtu obyvatel můžou podle Tesárkové ovlivnit například války, přírodní katastrofy, změny klimatu, státních hranic, ale i třeba hodnot lidí. "Odhady ze 70 let, kdy byla vysoká plodnost a byl úplně jiný režim, samozřejmě v 90. letech nevyšly. I kdyby se všechny tyto věci eliminovaly, stejně se nedá odhadnout, jak se budou lidé rozhodovat. Je to velmi subjektivní věc," dodala expertka.

Související

Více souvisejících

čsú češi porodnost

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy