Praha - Jeden z nejznámějších českých trestanců, doživotně odsouzený vrah Jiří Kajínek, je přesvědčen, že by se jednou mohl dostat na svobodu a prokázat svou nevinu. Ve vězení se už ale naučil žít a stíhá se i zajímat o aktuální dění.
Ačkoli je Kajínek pověstný svou dobrou náladou, ve vězení jej prý nedělá šťastným vůbec nic. "Naučil jsem se to tady nějak přežít. A protože jsem pozitivně založený člověk, snažím se spíš usmívat než mračit," říká v rozhovoru pro deník Blesk.
Nepopírá, že postupně degeneruje, přesto se ale snaží udržovat si přehled o dění ve světě i u nás. Odebírá noviny a tvrdí, že si pořád pamatuje to, co si pamatovat potřebuje. "Čtu všechno, chci být v obraze. Vím, kdo je kdo, co se děje. Všichni doživotní vězni mají televizi na cele a mohou se dívat de facto, na co chtějí. Problém je ale v tom, co která věznice umožní," tvrdí Kajínek.
Dodává, že věznice žádné veřejně dostupné informace necenzurují, ale technická zastaralost některých zařízení mu neumožňuje sledovat vše. Přestože má televizi pouze jako další možnost odreagování se, denně sleduje zprávy, zábavné pořady, dokumenty o přírodě i filmy, které ještě neviděl. "Každý den jdu na vycházku, to je hodina, občas jdu na cvičení, když můžu. Rozhodně se nenudím," dodává s tím, že by rád našel práci, to je ale těžké i ve vězení.
"Třeba dvacet let jsem žádal o práci, ale vždycky mi bylo řečeno, že práce pro mě není a nebude," postěžoval si Blesku, nyní se mu ale s přesunem do věznice Rýnovice blýská na lepší časy.
"První informace byla, že bych mohl jít pracovat na prádelnu – obsluhovat pračky, na šicích strojích spravovat oblečení. Považoval jsem to za práci, která je pro mě vhodná. Po nějaké době se ale návrh změnil a byl jsem seznámený s tím, že jsem zařazený na jiné pracoviště, které se jmenuje tuším elektro. A tam bych měl z nějakých tří dílků sestavovat jeden pomocí elektrického šroubováku. Neumím si představit, že by to moje záda měla vydržet," vysvětluje Kajínek s tím, že od dávné autonehody trpí na problémy se zády.
Peníze, které by za případnou práci dostal, přesto téměř nemá jak utratit, to stejné platí i o honoráři za jeho novou autobiografickou knihu. Se zájmem ale sleduje vývoj moderních technologií, i když sám žádné vlastnit nemůže. "Například se nemůžu učit pracovat s počítačem, nemůžu používat mobilní telefony, chytré telefony, iPody atd. To všechno jde mimo mě. Líbí se mi, jak postoupily možnosti komunikací mezi lidmi. To je úžasné," dodává.
I přesto je mu ale komunikace s "vnějším světem" takřka zapovězena. "Telefonování z věznice je problém. Přitom dneska by bylo možné dát vězni mobil, zablokovat mu čísla, na která nesmí volat, respektive povolit ta, na která smí volat, zablokovat čísla, která se mu mohou dovolat, povolit zase jen některá. Ale já volám z klasického telefonního automatu na telefonní kartu. Od ledna můžu chodit telefonovat každý všední den na deset minut. Dřív to bylo možné jednou za čtrnáct dní," posteskl si.
Naděje na svobodný život jej ale neopouští ani po tolika letech za mřížemi. Na otázku redaktora Blesku, v kolika letech se dostane na svobodu, odpovídá: "Já počítám, že letos. Což je mé přání!"
Vzápětí dodává, že si z toho dělá trochu legraci. "Je to takový až morbidní humor, ale je strašně obtížné odhadnout, co se stane. Dvacet let se snažíme dokázat, že jsem něco neudělal, a dvacet let je to de facto nemožné, protože někdo nechce slyšet pravdu. A je otázka, jestli se situace dneska posunula už tak dalece, aby bylo možné s touto věcí legálním způsobem pohnout. Takže já doufám, že z vězení vyjdu legální cestou, a doufám, že to bude co nejdříve," uzavírá Jiří Kajínek.
Související
Zeman jmenoval 35 nových soudců, obhajoval milost pro Kajínka
Ovčáček prezidentem? Mluvčí představil své priority. O kandidatuře mluví i Kajínek nebo Klausové
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák