Češi a spánek? Průzkum vyvrací mýty a řeší záhadu u mužů

Praha - Zamačkáváte ráno budík s toužebným přáním alespoň ještě jedné hodiny spánku navíc nebo je pro Vás naopak zazvonění budíku vysvobozením z již hodinového převalování se v posteli? Kvalita a délka spánku významným způsobem ovlivňují život člověka, jeho zdraví, duševní pohodu i výkonnost. Podle odborníků stačí dospělému člověku pro zajištění dostatečného spánku v průměru 7-8 hodin spánku denně. A jak je na tom česká populace se spánkem v reálu? Odpovědi nalezl průzkum agentury ppm factum.

Češi ve věku 15-85 let spí denně v průměru sedm a čtvrt hodiny. Výše zmiňovaných ideálních 7-8 hodin spánku si dopřává šest Čechů z deseti. Opravdu dorůžova se díky devíti či dokonce více hodinám spánku vyspí 14 % obyvatel. Na druhou stranu čtvrtina Čechů spí méně než 7 hodin. Každý stý Čech spí jen 4 hodiny denně.

Ačkoliv v menších obcích pracovní doba obvykle začíná v ranějších hodinách než ve městech, na průměrné délce spánku se tento fakt příliš neodráží a lidé na vesnici i ve městě spí v průměru přibližně stejně dlouho. Rozdíl je pouhá čtvrthodina spánku navíc ve velkých městech oproti malým obcím. V detailnějším pohledu je ale přece jen vidět, že těch opravdových spáčů, kteří spí 9 a více hodin je ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel téměř dvakrát tolik (19 %) než v malých obcích pod 5 tisíc obyvatel (11 %). Nejnižší podíl nespavců je ve velkých městech nad 100 tisíc obyvatel (22 %), informuje factum.cz.

Ačkoli délka spánku úzce souvisí s věkem, rozhodně ne tak, že čím je člověk starší, tím méně spí. Mladí lidé si v porovnání s ostatními věkovými kategoriemi přispí nejdéle a obvykle vstávají po téměř osmi hodinách spánku. Se zvyšujícím se věkem se pak průměrná délka spánku opravdu zkracuje a nejkratší dobu spí lidé ve věkové kategorii 45-54 let – v průměru méně než 7 hodin. Dále se už ale průměrná délka spánku opět prodlužuje.

Ve věku 55 a více let spí lidé už opět přes 7 hodin a v důchodovém věku je to v průměru 7 hodin a 20 minut. Na druhou stranu je však nutno poznamenat, že mezi důchodci, jejichž ranní vstávání již není určováno pracovní dobou, tři z deseti lidí spí v průměru maximálně 6 hodin denně.

Nejméně spí lidé ve středním věku (45 – 55 let). To je asi přirozené, protože jde o opravdu o velmi náročné životní období – na jedné straně jejich děti vylétají z hnízda a na druhé straně rodiče těchto lidí se dostávají do věku, kdy už v řadě případů potřebují pomoc. A už tyto situace samotné naše myšlenky zaměstnávají natolik, že nám často zkrátí spánek. To platí pro obě pohlaví.

Souvislost spánku s věkem se ale určitým způsobem liší mezi muži a ženami. U obou pohlaví platí, že nejvíce se spí v raném mládí, ve středním věku se spí méně a ve stáří se opět spí více. Odlišnost je v tom, kdy jednotlivé fáze u mužů a žen nastávají a jak jsou významné.

Zatímco u žen je krásně vidět postupné mírné zkracování spánku od náctiletých až do důchodu (kolem šedesátky) a pak skokové prodloužení spánku po pětašedesátce, resp. po odchodu do důchodu, u mužů je situace jiná.

K postupnému a plynulému zkracování spánku u mužů dochází do čtyřicítky. Pak ale k pětačtyřicítce přichází výrazný zlom a ve věku 45 – 54 let spí takřka každý druhý muž maximálně 6 hodin. Vzhledem k tomu, že muži řeší výše uvedené životní situace (odchod dětí, péči o vlastní rodiče) viditelně méně než ženy, je třeba hledat i další příčiny.

Spí muži v tomto věku tak málo kvůli tomu, že je chytla druhá míza a mají pocit, že musí všechno dohnat, nebo kvůli tomu, že jim začalo noční vstávání kvůli zdravotním problémům například s prostatou? Ať už je za tím cokoli, skutečností zůstává, že toto období nedostatku spánku si u mužů vybírá svou daň a oni se tak zhruba o 10 let dříve než ženy dostávají k opětovné potřebě delšího spánku.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.
Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

Více souvisejících

průzkumy spánek zdraví

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

před 2 hodinami

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

před 4 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 4 hodinami

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 7 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

Zdroj: David Holub

Další zprávy