Opilý muž začal po koledování ztrácet zrak. Otrava metanolem?

Benešov - Opilý muž z Benešovska začal po koledování o Velikonočním pondělí ztrácet zrak, ale podezření na otravu metanolem se nepotvrdilo. ČTK to řekli mluvčí krajských záchranářů Tereza Vojtová a mluvčí krajské policie Pavel Truxa. Na Benešovsku se v minulosti objevila smrtelná otrava jedovatým alkoholem, na konci roku 2012 zemřel po požití metanolu jedenašedesátiletý muž.

O Velikonocích se vždy zvyšuje počet výjezdů záchranářů či policie kvůli alkoholu, středočeští záchranáři o Velikonočním pondělí vyjížděli k 22 případům opilých koledníků. Následky u muže z Benešovska však byly vážnější.

"Před polednem na tísňovou linku volala žena z malé obce na Benešovsku. Její manžel se vrátil domů z koledy pod vlivem alkoholu a přestával vidět," uvedla Vojtová. "S podezřením na otravu metanolem záchranáři muže převezli do benešovské nemocnice k dalšímu vyšetření," doplnila.

"Následné rozbory ale podezření na otravu metanolem nepotvrdily," řekl dnes ČTK policejní mluvčí Truxa. Zároveň ale policie upozornila, že v oběhu může být ještě na 2000 litů nebezpečného alkoholu.

Na rozdíl od etanolu (tedy alkoholu, který běžně a většinou bez větší újmy pijeme) je metanol jedovatý hned dvakrát. Stejně jako etanol ve vyšších dávkách i metanol tlumí činnost nervové soustavy. Jeho podstatně větší zákeřnost a nebezpečnost pro lidské zdraví však spočívá v něčem jiném: lidský organismus metanol přeměňuje na další sloučeniny, formaldehyd a kyselinu mravenčí, které jsou pro člověka toxické. Kyselina mravenčí blokuje důležité enzymy uvnitř buněk a kromě toho i nadměrně okyseluje celý organismus.

Kyselina mravenčí, která v organismu vzniká přeměnou metanolu, blokuje enzymy podílející se na takzvaném dýchacím řetězci: procesu, pomocí kterého buňky spotřebovávají kyslík a vyrábějí tak energii. V případě zastavení dýchacího řetězce trpí přirozeně hlavně buňky a tkáně, které jsou na jeho spolehlivém fungování nejvíce závislé. Mezi takové tkáně patří především oční nerv. Jestliže se dýchací řetězec v buňkách tvořících oční nerv zastaví nebo podstatně zpomalí, trpí nerv nedostatkem energie a postupně odumírá, což může mít po nějaké době za následek trvalou slepotu, informuje server ulekare.cz.

Navzdory tomu, jak tragické škody metanol v poslední době napáchal, je obvykle považován za látku nepříliš toxickou – jinak řečeno toxickou jen v relativně vysokých koncentracích. Určité množství metanolu je v „tvrdém" alkoholu běžně přítomné a jeho povolené množství určuje vyhláška. Proto, aby metanol přimíchaný v alkoholu způsobil smrt, musí být přítomen v relativně vysoké koncentraci.

Související

Soud, ilustrační foto

Kauza metyl, smrt několika lidí: V ostravské větvi padly přísnější tresty

Olomoucký vrchní soud dnes zpřísnil o 11 měsíců na sedm let a devět měsíců trest dvěma mužům v ostravské větvi kauzy metanolu. Jde o distributora otráveného alkoholu Michala Klösela a Martina Svobodu, který smrtící směs distribuoval přes svůj stánek v Havířově. Naopak dalším distributorům, Petru Čaganovi a Václavu Zlámalovi, odvolací soud tresty snížil. Obžalovaný Bohumil Malátek a Martin Posládek si odpykají stejné tresty uložené krajským soudem. Jde o poslední hlavní obžalované v této kauze. Na svědomí mají smrt několika lidí.

Více souvisejících

metylalkohol Alkohol záchranáři

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy