Tragická česká expedice Peru 1970. Co se tehdy stalo?

Praha - Poslední květnový den roku 1970 se zapsal do dějin naší planety tragickým písmem. Jedna z nejhorších přírodních katastrof Jižní Ameriky zničila oblast velkou téměř jako polovina naší vlasti, připravila o život na 50 000 lidí a zničila hodnoty ve výši 500 milionů dolarů. Mezi mrtvými byla i celá československá horolezecká expedice Peru 1970.

Lidské osudy jsou mnohdy nevyzpytatelné – když se nad nimi zamýšlíme, mnohokrát nám dojde, že stačila maličkost a vše by se vyvíjelo jinak. Je to omletá pravda a stále živá. Ostatně tragický příběh naší skupiny horolezců to dokazuje a je přímo komorní ukázkou toho, co znamená být „ve špatnou dobu na špatném místě".

Kde byl onen začátek konce?

Skupina milovníku skal vedená Bohumilem Nejedlem přišla v listopadu 1968 s nápadem uspořádat horolezeckou expedici na Aljašku. Tamní nejvyšší hora Mount McKinley (6168 m) by znamenala pro Čechoslováky její vůbec první úspěšné zdolání. Jenže v červnu 1969 musí zástupce výpravy konstatovat, že se nepodařilo získat dostatek finančních prostředků na úspěšnou realizaci. Mezi dalšími důvody pozastavení celého podniku byly údajně i zákazy v důsledku nastupující normalizace, pro kterou nebyla expedice na území USA žádoucí. Buď jak buď, říjnový kongres Mezinárodního svazu horolezeckých organizací (UIAA) pořádaný v ČSSR vyslovil názor, že by náhradní cíl pro expedici mohl ležet v Jižní Americe. Byla tu totiž nikoli zanedbatelná okolnost, že část již pořízené výbavy pro expedici by časem podlehla zkáze.

Club Peruano Andino zaslal pozvání a zájem skupiny horolezců, kterou tvořili převážně muži ze severních Čech, se zaměřil na nejvyšší horu Peru zvanou Huascarán nebo též Nevado Huascarán (6768 m) – jde o čtvrtou nejvyšší horu Jižní Ameriky. Kromě dalších horolezeckých a marketingových cílů bylo hlavním záměrem dosáhnout vrcholu této hory prvovýstupem, takzvanou jižní cestou.

Čtyři tuny materiálu v 65 bednách putovaly postupně do Hamburku, odkud měly zamířit lodí Hornbelt do limského přístavu Callao. O měsíc později se vypravilo patnáct členů expedice leteckými skoky přes Dakar, Buenos Aires, Santiago de Chile do hlavního města Peru. Ovšem poté, co po týdenním putování stanuli 29. dubna 1970 na půdě peruánské metropole, museli vyslechnout nemilou zprávu – loď ještě nedorazila a nezdálo se, že by její zpoždění mělo být krátké.

Neštěstimi stíhaná expediceHornbelt nakonec místo původního termínu 15. – 18. dubna dorazil o téměř čtyři neděle později. Od třetího do osmého května trvala vykládka a celní odbavení a potom hospodář ing. Jiří Rasl konstatuje, že prakticky desetina materiálu byla ukradena nebo znehodnocena. Chyběla část výstroje, nikoli však speciální horolezecká, zloději proseli důkladně zásobu konzerv, prádla, oblečení i léků. Po sepsání škod však došlo k rozhodnutí, že se do Cordillera Blanca pojede.

Přes delší neplánovaný pobyt někteří členové expedice trpěli aklimatizačními potížemi, zvláště po výstavbě základního tábora v oblasti horského sedla Portachuela de Llanganuco. Než se mohla naplno rozběhnout vlastní horolezecká aktivita, došlo 18. května k nečekané pohromě. Jednoznačně nejlepší člen výpravy, sedmadvacetiletý Ivan Bortel, při návratu do základního tábora nešťastně uklouzl na horské stezce a po pádu do třicetimetrové hloubky na místě zahynul. Týden se vyřizovaly nezbytné náležitosti kolem jeho pohřbu, do řad expedice se vkrádala skepse. Uvažovalo se o jejím zrušení, nakonec byly stanoveny méně náročné cíle a setrvání bylo do jisté míry vysvětlováno povinností vytvořit reklamní materiály pro podniky, které výpravu finančně zabezpečily. Než však došlo k nějakému pokusu o zdolání vytčených hor, přišla katastrofa.

Naděje umírá poslední

V neděli 31. května postihlo oblast Peru silné zemětřesení trvající necelé 4 minuty. Ze severní stěny Huascaránu se odlomila vrcholová pokrývka a při sesuvu do údolí strhla obrovskou masu kamení, která měla odhadovaný objem 50 milionů čtverečních metrů a letěla rychlostí přes 250 km/h. Smetla několik vesnic a město Yungay, ve kterém připravila o život téměř 80 % obyvatel. A jedna postranní cestička, snad desetina celkového objemu, se odklonila z hlavního proudu a zasáhla oblast mezi oběma jezery Llanganuco. Právě tam, kde měla základní tábor československá expedice.

Dva týdny po katastrofě nikdo nemohl s určitostí říci, kdo přežil a kdo ne. Neexistovalo spojení, do postižené oblasti se komplikovaně dostávali záchranáři. Beznaděj střídaly optimistické zprávy, že se Čechoslováci zachránili s japonskou expedicí v nějaké jeskyni, vzápětí byly dementovány, že šlo jen o zkomolené informace. Až 11. června přichází oficiální vyjádření, oznamující zánik Expedice Peru 1970. V historii horolezectví to bylo vůbec poprvé, kdy zahynula celá výprava do posledního muže.To jsou oni, prohlédněte si je

Nezapomeňme!

Ve výpravě byly skutečné špičky tohoto sportovního odvětví, ale stejně tak tu měla zastoupení kultura: členy byli i známý fotograf Vilém Heckel, sochař Valerián Karoušek a publicista Arnošt Černík, ovšem i oni byli řazení mezi kvalitní horolezce. Zapomenout bychom ale neměli na žádného z patnácti mužů, kteří položili životy na oltář své záliby, pro mnohé nepochopitelné. Vedle tří zmíněných a nešťastného Ivana Bortela to byli ještě Milan Černý, Jiří Jech, Jaroslav Krecbach, ing. Milan Matras, Ladislav Mejsnar, Milan Náhlovský, Bohumil Nejedlo, Zdeněk Novotný, ing. Jiří Rasl, MUDr. Svatopluk Ulvr a Václav Urban.

Bohumil Nejedlo (český horolezec) Horolezectví Peru

Aktuálně se děje

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zelenskyj se v USA setkal s Harrisovou. Chce se s ním potkat i Trump

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová ve čtvrtek ve Washingtonu ujistila ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o „neochvějné podpoře lidu Ukrajiny.“ Mezitím Donald Trump oznámil, že se v pátek v New Yorku setká s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy