Brno - Právník Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Zdeněk Zdvihal považuje za neobvyklé, že úřad koncem roku 2010 opakovaně zkontroloval dvě nové solární elektrárny bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových v Chomutově a na Silvestra 2010 jim udělil licence pro provoz. Zdvihal to dnes řekl u brněnského krajského soudu, který řeší případ údajných podvodů se solární energií v Chomutově. Obžalováno z podvodů a pochybení je v něm deset lidí.
Elektrárny Saša-Sun a Zdeněk-Sun vybudovala firma Z group steel holding, ovládaná miliardářem Zdeňkem Zemkem starším, v areálu chomutovských válcoven. Jde o zařízení za zhruba 1,1 miliardy korun. Aby mohlo dodávat elektřinu do veřejné sítě a dostávat za to příspěvky, muselo k tomu mít licenci od ERÚ.
První licenční řízení se konalo 20. prosince 2010, kdy elektrárny navštívila tříčlenná komise z ERÚ. Jejím členem byl za právní odbor úřadu Zdvihal. Elektrárny licenci nezískaly, protože komise v nich našla četné nesrovnalosti. "Některé solární panely chyběly úplně, jiné nebyly zapojené. Část kabelů nebyla nainstalovaná, v elektrárnách byly výkopy," řekl dnes soudu Zdvihal k důvodům, proč licence nebyly uděleny.
Hlavní problém byl podle něj v tom, že majitelé elektráren Zemkovi předložili kontrolorům revizní zprávu, podle níž byly rozvody elektráren v pořádku a obě byly připraveny na provoz.
Zdvihal o den později nastoupil na dovolenou. Když pak počátkem roku 2011 zjistil, že se licenční řízení konalo v těchto zařízeních znovu a ERÚ v něm licence udělil, byl podle svého vyjádření v šoku.
Nad solární energetikou je v poslední době poněkud zataženo.. Skončil stop stav, následovaly však významné legislativní změny. Nový energetický zákon přinesl povinnost dispečerského řízení a s tím související možnost odpojení elektráren od soustavy v případě přetlaku energie. Změnil systém podpory, mechanismus výkupu elektřiny a zavedl institut hodinových zelených bonusů.
Dne 30. 5. 2012 vešel také v platnost Zákon o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů - zákon č. 165/2012 Sb. Proti dosud platné právní úpravě přináší významné změny do mechanismu zúčtování podpor ekologicky šetrné výrobě energie a do obchodování s takto vyrobenou energií.
Velmi diskutovanou částí zákona je povinnost ukládající provozovatelům solárních elektráren na zpětný odběr, zpracování a recyklaci vysloužilých fotovoltaických panelů uvedených na trh před 1. lednem 2013. Znamená to dvojnásobné zatížení neboť 90 % evropských výrobců a importérů fotovoltaických panelů již od roku 2007 na jejich zpětný odběr a recyklaci přispívá v rámci evropské asociace PV CYCLE, píše bids.cz.
Fotovoltaika jako taková pracuje na principu přeměny slunečního záření na elektrickou energii, nejedná se však o žádnou zázračnou vědu či nesrozumitelný jev. Celý proces je založen na fotovoltaickému jevu a fotovoltaických článcích. Fotovoltaické články, ze kterých se skládají fotovoltaické panely, jsou polovodičové součástky, které přeměňují sluneční energii na elektřinu. Sluneční záření, které dopadá na povrch fotovoltaických článků následně emituje elektrony. Tím vzniká stejnosměrný elektrický proud, který lze použít k napájení elektrospotřebičů v domácnosti či ohřevu vody. Na tomto způsobu přeměny energie je celá fotovoltaika založena.
I přesto, že od roku 2014 již nejsou žádné výkupní ceny a podpora státu, je investice do fotovoltaické elektrárny především investicí do energetické soběstačnosti a snížení účtů za elektřinu. Základním aspektem rychlé návratnosti je co nejvíce vyrobené energie spotřebovat ve spotřebičích (přímotop, tepelné čerpadlo, bojler, klimatizace, pračka, myčka, osvětlení atd.). V případě, že se Vám nepodaří spotřebovat všechnu vyrobenou energii, automaticky pošlete do sítě tzv. přebytky, tržní cena přebytků se pohybuje od 0,3 Kč do 1 Kč za 1 kWh a vykoupí ji jakýkoli obchodník s energií (na trhu jsou desítky obchodníků – samozřejmě Vám doporučíme nejvýhodnější nabídku), informuje sollaris.cz.
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Související
Čechům klesnou ceny elektřiny i plynu, tvrdí ERÚ. Vydal cenové rozhodnutí
Chcete levnější plyn či elektřinu? ERÚ spustil srovnávač nabídek
Energetický regulační úřad , solární energie , soudy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák