Akce za otevření hranic moc nevyšla. Na přechod u Náchoda dorazilo pět lidí

Na symbolické setkání lidí z Česka a Polska za opětovné otevření hranic dnes na pěší hraniční přechod v lesích nad Náchodem přišlo pět lidí. Chtěli tím poukázat na uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru, které je podle nich nesmyslné. Organizátorka setkání Tereza Silbernaglová akci přes malou účast označila za úspěšnou. Malou účast přičetla opožděné propagaci setkání.

"Epidemiologická situace je podobná na obou stranách hranice a stejně i přijatá patření. Takže nevidíme moc důvod ničit sousedské a rodinné vztahy tím, že je hranice zavřená," řekla ČTK Silbernaglová. Sama má podle svých slov k Polsku vřelý vztah, v Polsku i studovala. "Je pro mě nepochopitelné, že si nemůžu zajet do Vratislavi na víkend," řekla.

Pro Poláky si na uvítanou přinesla na přechod pohoštění v podobě becherovky a pardubických perníčků. Z Polska, například z blízké vesnice Brzozowie, však nedorazil nikdo.

"Málo lidí přišlo kvůli slabé propagaci. Na facebooku jsem to zveřejnila až ve středu. Na Poláky také nemáme přímé sousedské vazby jako v česko-německém pohraničí," řekla.

Až z Ostravy přijel na přechod u Náchoda Vilém Honysz. Až na Náchodsko se vydal proto, že na jiném místě česko-polské hranice setkání nebylo. "Jsem narozen v roce 2000 a uzavřené hranice jsem nikdy nezažil. Tak jsem si říkal, proč nezkusit dostat se k hranicím, přestoupit hraniční kámen a zažít pocit lidí, když museli v utajení překonávat hranici často přes lesy a polními cestami," řekl.

V Královéhradeckém kraji lze hranice s Polskem oficiálně překročit jen na hraničních přechodech v Náchodě a v Královci na Trutnovsku. Omezení například komplikuje i pohyb turistů po hřebenech Krkonoš po červeně značené Cestě česko-polského přátelství. Cesta na řadě míst překračuje hranici a turisté se tak kvůli tomu například nedostanou na Sněžku směrem od Luční boudy.

Akce setkání na hraničních přechodech se dnes konala na dalších jedenácti místech na hranicích Česka s Německem a Rakouskem. Z toho deset setkání bylo na česko-německém pomezí. Svolavatelem byla iniciativa Soboty pro sousedství, která vyzývá vlády dotyčných zemí k brzkému a úplnému otevření hranice pro malý přeshraniční styk.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

hranice Náchod život Česká republika Polsko

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 52 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy