Akce za otevření hranic moc nevyšla. Na přechod u Náchoda dorazilo pět lidí

Na symbolické setkání lidí z Česka a Polska za opětovné otevření hranic dnes na pěší hraniční přechod v lesích nad Náchodem přišlo pět lidí. Chtěli tím poukázat na uzavření hranic kvůli pandemii koronaviru, které je podle nich nesmyslné. Organizátorka setkání Tereza Silbernaglová akci přes malou účast označila za úspěšnou. Malou účast přičetla opožděné propagaci setkání.

"Epidemiologická situace je podobná na obou stranách hranice a stejně i přijatá patření. Takže nevidíme moc důvod ničit sousedské a rodinné vztahy tím, že je hranice zavřená," řekla ČTK Silbernaglová. Sama má podle svých slov k Polsku vřelý vztah, v Polsku i studovala. "Je pro mě nepochopitelné, že si nemůžu zajet do Vratislavi na víkend," řekla.

Pro Poláky si na uvítanou přinesla na přechod pohoštění v podobě becherovky a pardubických perníčků. Z Polska, například z blízké vesnice Brzozowie, však nedorazil nikdo.

"Málo lidí přišlo kvůli slabé propagaci. Na facebooku jsem to zveřejnila až ve středu. Na Poláky také nemáme přímé sousedské vazby jako v česko-německém pohraničí," řekla.

Až z Ostravy přijel na přechod u Náchoda Vilém Honysz. Až na Náchodsko se vydal proto, že na jiném místě česko-polské hranice setkání nebylo. "Jsem narozen v roce 2000 a uzavřené hranice jsem nikdy nezažil. Tak jsem si říkal, proč nezkusit dostat se k hranicím, přestoupit hraniční kámen a zažít pocit lidí, když museli v utajení překonávat hranici často přes lesy a polními cestami," řekl.

V Královéhradeckém kraji lze hranice s Polskem oficiálně překročit jen na hraničních přechodech v Náchodě a v Královci na Trutnovsku. Omezení například komplikuje i pohyb turistů po hřebenech Krkonoš po červeně značené Cestě česko-polského přátelství. Cesta na řadě míst překračuje hranici a turisté se tak kvůli tomu například nedostanou na Sněžku směrem od Luční boudy.

Akce setkání na hraničních přechodech se dnes konala na dalších jedenácti místech na hranicích Česka s Německem a Rakouskem. Z toho deset setkání bylo na česko-německém pomezí. Svolavatelem byla iniciativa Soboty pro sousedství, která vyzývá vlády dotyčných zemí k brzkému a úplnému otevření hranice pro malý přeshraniční styk.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

hranice Náchod život Česká republika Polsko

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy