Bohoslužby s 15 lidmi se mohou konat už ode dneška

Bohoslužby a náboženské obřady s účastí do 15 osob už se mohou v českých a moravských kostelích konat ode dneška. Vláda je původně chtěla povolit od 27. dubna, na čtvrtečním jednání ale schválila dřívější termín.

Účastníci takových setkání ale musejí dodržovat pravidla, která vyplývají z usnesení vlády.

V kostele musí lidé dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud nejsou členy rodiny. Před vstupem do kostela si musejí vydezinfikovat ruce a všichni účastníci bohoslužeb mají mít roušku kromě okamžiku přijetí eucharistie. Kněz si musí desinfikovat ruce několikrát, zvláštní podmínky platí i pro údržbu prostor v kostele. Veškerý další program ve farnostech, který vyžaduje shromažďování lidí, je do dovolání zrušen.

Minulý týden vláda schválila první harmonogram rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. V něm se počítalo s tím, že veřejné bohoslužby s účastí do 15 osob budou možné od 27. dubna. Od 11. května se pak počítalo s tím, že shromáždění v kostele by se mohlo zúčastnit do 30 lidí, od 25. května do 50 lidí a od 8. června už akce v kostelích neměly být počtem účastníků omezeny. První termín se změnil, ale o dalších fázích harmonogram přijatý vládou ve čtvrtek nemluví.

Mluvčí České biskupské konference (ČBK) Monika Klimentová ČTK již dříve řekla, že bude na jednotlivých farnostech, jak se s rozhodnutím vypořádají. Řekla, že na mnoha vesnických farnostech s malým počtem farníků problémy nebudou, ty větší městské farnosti ale možná s počtem 15 či 30 účastníků mše problém mít mohou. Rozhodně budou pokračovat online přenosy bohoslužeb, dokud vládní opatření potrvají.

Související

Církev

MONITOR: Církevní sexuální skandály nejsou zdaleka u konce, obává se vlivný deník

V týdnu zveřejněná zpráva nezávislé komise rozkrývá rozsah sexuálního násilí páchaného duchovními i laickými členy katolické církve na dětech ve Francii od padesátých let, poukazuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník ji považuje za šokující připomínku toho, že ani dvě desetiletí poté, co se jim dostává široká veřejná pozornost, odhalení prohřešků a snahy zakrývat ze strany největší křesťanské církve nejsou ani zdaleka u konce.

Více souvisejících

římskokatolická církev Vláda ČR Kostely život

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 26 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 47 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy