Čajovny bojují o přežití, někteří majitelé si našli další práci

Někteří majitelé brněnských čajoven si kvůli uzavření svých provozoven během nouzového stavu museli najít jinou práci, aby kompenzovali výpadek příjmů. Jiní otevřeli okénko, přes které prodávají čaje a doplňkový sortiment, třeba tabák do vodních dýmek. ČTK to řekli majitelé oslovených čajoven v Brně.

V čajovně Za zrcadlem v Jaselské ulici mají otevřené prodejní okénko. Nabízejí čaj a kávu s sebou, zrnovkou kávu, sypaný čaj a dezerty. Také půjčují deskové hry a prodávají tabák do vodních dýmek.

"Není to bůhví co, tržby jsou na deseti procentech. Rezervy se po jaře také ztenčily. Musel jsem propustit všechny brigádníky," řekl ČTK majitel čajovny Jindřich Cinka. Dodal, že v okénku teď prodává on sám. Zároveň si přivydělává jinou prací.

Na jaře bylo dlouho zavřeno, v létě se ztráty nepodařilo dohnat. "Vyhlídky nejsou moc dobré, záleží na dobré vůli domácích, jestli budou ochotní počkat s nájmem. Taky doufám, že před Vánoci něco prodáme, každý rok jsou dárky významnou položkou v rozpočtu. Pokud se tedy všichni nepřesunou na e-shopy," přiblížil Cinka. Za dosud nejúčinnější pomoc státu označil Cinka program COVID nájemné.

Chajovna na Dominikánském náměstí je nyní zavřená a majitel se obává, zda situaci zvládne. "Jsem odhodlaný to za každou cenu nevzdat, ale splácet to budu několik let. Pořád mi píšou a volají zákazníci, kteří mě podporují, abych vydržel. Jaro nás vyčerpalo, nákladů je příliš," uvedl majitel Bohumil Klváň.

Aby zaplatil všechny výdaje, musel začít pracovat jinde. Zároveň se mu rozpadl pracovní tým, takže začal budovat nový. "Bohužel v září tržeb moc nebylo. Hlavní naší klientelou byli studenti a ti byli rozpačití. Nevěděli, jestli pojedou domů, takže ani moc nechodili. No a nakonec odjeli," řekl Klváň.

Čajovna TeaVoli se rozhodla zavřít a začala s rekonstrukcí. "Snažíme se tak čajovnu zútulnit. Jsem nadšený ze zákazníků, tři týdny před lockdownem jsme měli nonstop plno, takže nějaké rezervy máme," řekl majitel Jan Krůza. Zároveň ale dodal, že už je to čtvrtý měsíc v tomto roce, kdy nemají příjmy. Odhadl, že pár měsíců by takto vydrželi, ale pak už by to pro čajovnu bylo likvidační.

Související

Daruma

Provozovatel čajovny v Praze podal žalobu na vládu

Provozovatel kavárny a čajovny Daruma v Praze 2 podal ve středu k Městskému soudu v Praze žalobu na vládu. Kvůli krizovým opatřením vydávaným vládou se podstatně omezila činnost jeho podnikání, od 14. října do 2. prosince nemohl provozovat hostinskou činnost, což považuje za diskriminační.

Více souvisejících

Čajovna Brno

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy