Provozovatel čajovny v Praze podal žalobu na vládu

Provozovatel kavárny a čajovny Daruma v Praze 2 podal ve středu k Městskému soudu v Praze žalobu na vládu. Kvůli krizovým opatřením vydávaným vládou se podstatně omezila činnost jeho podnikání, od 14. října do 2. prosince nemohl provozovat hostinskou činnost, což považuje za diskriminační.

Provozovatel David Tesař, který je zároveň zakladatelem politické platformy a organizátorem protestů, to dnes večer sdělil ČTK. Vyzval zároveň ostatní provozovatele obchodu či služeb, kteří nechtějí zavírat své provozy, aby se k jeho žalobě připojili.

Provozovatel čajovny poukázal v žalobě například na diskriminační nastavení krizových opatření vlády. Nelze podle něj nijak epidemiologicky odůvodnit, proč bylo umožněno podnikání závodnímu stravování, a ne kavárně, kam se chodí lidé najíst v pracovní době.

Tesař uvedl, že kroky vlády považuje za zásah do základních práv a svobod, do ústavních i mezinárodních práv. "Zamezuje se třeba právo na svobodnou volbu podnikání. Jelikož podnikání je jediný zdroj obživy, tak se hrubě zasahuje do našich práv," řekl Tesař. Vláda podle něj také zneužívá nouzový stav.

Žalobu podal také pro zamezení svobodné politické soutěže. Policii vytýká, že mu zamezovala sbírat v provozovně podpisy pro založení politické strany kvůli porušování regulace shromažďovacího práva.

Tesař je zakladatelem občanské a politické platformy, organizuje demonstrace a usiluje o založení nové politické strany. V poslední době například pořádal v Praze protestní akce 28. října, 17. listopadu a 6. prosince. V sobotu 12. prosince se zúčastní demonstrace v Brně, kterou organizuje stejně jako 17. listopadu Tomáš Franczki.

Restaurace, bary, hotely, služby a většina obchodů mimo potravin a dalšího základního zboží byly kvůli druhé vlně epidemie koronaviru znovu uzavřeny od 14. října. Otevřít mohly minulý týden ve čtvrtek 3. prosince. Počátkem týdne ale vláda toto opatření zpřísnila a restaurace smějí mít otevřeno pouze do 20:00, místo do 22:00. Některé restaurace proti tomu protestovaly a nechaly ve středu otevřeno déle. Podle policie vládní opatření porušilo 16 podniků, které ve středu kontrolovala.

Související

Čajovna, ilustrační foto

Čajovny bojují o přežití, někteří majitelé si našli další práci

Někteří majitelé brněnských čajoven si kvůli uzavření svých provozoven během nouzového stavu museli najít jinou práci, aby kompenzovali výpadek příjmů. Jiní otevřeli okénko, přes které prodávají čaje a doplňkový sortiment, třeba tabák do vodních dýmek. ČTK to řekli majitelé oslovených čajoven v Brně.

Více souvisejících

Čajovna

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy