Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku hasiči po deseti dnech z poloviny uhasili. Dnes zasahují na ploše menší než 500 hektarů, původně oheň zasáhl zhruba dvojnásobnou plochu. Pozemní cestou se dostali s vodou i na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy, kteří likvidují požár na své straně.
Náklady na zásah hasičů v národním parku zatím nelze podle jejich ředitele Vladimíra Vlčka vyčíslit, ale jen jejich nasazení stojí denně až 20 milionů korun. Vzhledem k trvajícímu zásahu se podle hasičů zatím nemohou vrátit lidé do Mezné, Mezní Louky a Hřenska, i když jsou tyto evakuované obce už mimo nebezpečí.
V parku začalo hořet 24. července a postupně oheň zasáhl plochu přes 1000 hektarů. Při požáru, který dostali hasiči pod kontrolu v pondělí, zasahuje poslední dny až tisícovka hasičů a stovky kusů hasičské techniky. Dnes hasičům pomáhá pět vrtulníků a dvě švédská letadla, odpoledne jim mají na pomoc opět vzlétnou i letadla Antonov. Mluvčí hasičů Martin Kavka uvedl, že vzhledem ke zmenšování plochy požáru by se síly a prostředky v Českém Švýcarsku mohly koncem týdne snížit.
Dnes se hasiči zaměřují na Bouřňák, na jehož vrchol natáhli hadicové vedení, dále oblasti Větrovce, Trianglu, Křídelní stěny, v soutěskách Kamenice a čelní stěny v Hřensku. Nejkritičtější místa zůstávají v okolí Pravčické brány. Na ní je i pozorovatelna, ze které hasiči sledují možná skrytá ohniska. Protože je terén nepřístupný, musí k nim hasiči pěšky s vaky na zádech. Podle Kavky proto do národního parku míří ze všech krajů osobní termokamery pro hasiče a zmíněné vaky, do kterých se hasičům vejde 20 litrů vody. Spolu s lany může celková zátěž hasičů představovat 26 kilogramů. To jim ztěžují i současné vysoké teploty, které mají i v dalších dnech podle předpovědi překročit tropických 30 stupňů. Kvůli vedru se hasiči musí i častěji střídat.
Práci zkomplikoval i covid. Objevil se ve velícím štábu, který se kvůli tomu obměnil. Mezi jednotky se nákaza nedostala. Hasiči ale mají nyní možnost otestovat se PCR testy v Hřensku v záchranářském kamionu Golem a nemusí kvůli tomu jezdit do vzdálenějších měst.
Ředitel hasičů dnes ČTK sdělil, že celkové náklady na zásah nelze nyní určit, budou ale ve stovkách milionů korun. Provozní náklady za dobrovolné a profesionální hasiče se podle něj pohybují minimálně mezi 15 až 20 miliony korun denně, přičemž v částce není zahrnuta logistika a další věci. Vrtulníky, letouny ani bambi vaky, které s likvidací požáru pomáhají, hasiči nevlastní. Využívají třeba leteckou techniku policie, armády nebo nasmlouvaných soukromých firem, sdělila ČTK mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková.
Ústecký kraj oznámil, že finančně podpoří dobrovolné hasiče s ohledem na zásah při požáru. Okamžitě pošle 200.000 Kč na zajištění stravy, pitného režimu a dalších potřeb. Následně chce poskytnout miliony korun na dovybavení technikou poničenou při zásahu.
Už týden hasí požár s českými hasiči mimo jiné jejich slovenští kolegové s vrtulníkem. Od minulé středy provedli podle informací na jejich facebooku 518 shozů, což je přes 1,5 milionu litrů vody. Vedle nich pomáhá hasit také slovenský armádní vrtulník Blackhawk. Už dříve Slováci avizovali, že leteckou pomoc ukončí v pátek. S ohledem na plánovanou redukci sil při hašení ale podle Kavky nebudou na místě chybět.
V předchozích dnech vypomáhaly i vrtulníky z Německa, počátkem týdne ale odletěly, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Zůstávají tam i dnes, Kavka ale nevyloučil, že operativně německé stroje zalétnou na českou stranu a uhasí nějaké skryté ohnisko. "Obdobně to mohou udělat naše vrtulníky," uvedl Kavka.
I přes zmenšování plochy požářiště zůstávají obyvatelé obcí Mezná, Mezní Louka a Hřensko evakuovaní. Mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf to ráno odůvodnil tím, že silnici mezi obcemi, kde dohromady žije na 280 stálých obyvatel, hojně používají hasiči a pohyb po ní by byl nebezpečný. V Hřensku mohli zůstat lidé, kteří bydlí na levém břehu říčky Kamenice. Na pravém břehu jsou hlavně hotely, nad nimiž hlídají hasiči skrytá ohniska požáru.
Související
Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let
Soud prodloužil vazbu muži, který je obviněný v případu požáru v Českém Švýcarsku
požár lesa u Hřenska (červenec 2022) , České Śvýcarsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 2 hodinami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 3 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 4 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 5 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 6 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 6 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 7 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 7 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 8 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 8 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 8 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 8 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 9 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 9 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 9 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 10 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 10 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 11 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 11 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák