Chystal teroristický útok v Česku? Kobulnický by měl dostat devět let, žádá žalobce

Devítiletý trest vězení za přípravu teroristického útoku a propagaci Islámského státu a Kavkazského emirátu navrhl dnes státní zástupce Martin Bílý pro pětadvacetiletého Dominika Kobulnického. V závěrečné řeči u pražského městského soudu uvedl, že se muž k trestnému činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka víceméně přiznal.

Slovák vinu odmítá. Tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. Soud vynese verdikt 15. listopadu.

U soudu se podle Bílého podařilo prokázat, že obžalovaný chtěl podomácku vyrobenou výbušninu použít a zranit nebo zabít lidi. Státní zástupce připomněl, že se Kobulnický přiznal k tomu, že dříve plánoval teroristický útok v Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi.

Také před zadržením v roce 2017 si podle žalobce vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj budíky, které lze použít jako časovače k bombě.

Kobulnický ale uvedl, že si látky kupoval pouze na výrobu petard na Silvestra. "Neměl jsem v úmyslu s těmi věcmi cokoli špatného udělat," řekl dnes soudu. Připustil však, že neměl chemikálie skladovat u sebe v bytě. Soubor, ve kterém byl i návod na výrobu výbušniny, se mu podle jeho výpovědi stáhl do počítače při vyhledávání zábavní pyrotechniky. Dodal, že by na výrobu bomby návod nepotřeboval, postačila by mu prý fantazie.

"Imponovali ho teroristé a fascinovaly ho techniky Islámského státu," řekl dále Bílý. Na facebooku Kobulnický podle něj vědomě používal džihádistické symboly, stahoval si videa s popravami a chtěl, aby Česko zavedlo právo šaría. Muž zároveň sledoval kázání bývalého imáma Sámera Shehadeha, kterého považoval za svůj vzor, uvedl státní zástupce. Shehadeh je stíhán za podporu terorismu.

"Nepodporuji a nikdy nebudu podporovat žádnou teroristickou organizaci," řekl Slovák. Policisté a státní zástupce podle něj nepochopili význam toho, jak se prezentuje na sociální síti. Také jeho advokátka Lucia Švecová uvedla, že jím používané symboly jsou náboženské a přestože je někteří lidé zneužívají, on je použil v jejich původním nezávadném významu.

Bílý navrhl Slovákovi trest v dolní polovině sazby. Za přípravu teroristického útoku lze uložit pětileté až patnáctileté vězení. Soud by měl podle státního zástupce Kobulnického i vyhostit na neurčito z Česka. Žalobce dodal, že podle znalců má násilnické sklony a je nebezpečný. Kobulnický ale tato slova razantně odmítl. "Nejsem žádný vrah ani sebevrah," prohlásil. Ubližovat jakémukoli živému stvoření považuje za neislámské.

Kobulnického zadržela policie v roce 2017, od té doby je ve vazbě. Muž v roce 2015 konvertoval k islámu. Tvrdí ale, že radikální myšlenky již dříve opustil.

Související

Soud, ilustrační foto

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, přezkoumá Nejvyšší soud (NS). Kobulnický podle databáze InfoSoud podal dovolání, což ČTK potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Městský soud by měl nyní dovolání spolu se spisem předat nejvyšší instanci k rozhodnutí.

Více souvisejících

Dominik Kobulnický (údajný terorista) Terorismus v ČR soudy Praha islám Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy