Chystal teroristický útok v Česku? Kobulnický by měl dostat devět let, žádá žalobce

Devítiletý trest vězení za přípravu teroristického útoku a propagaci Islámského státu a Kavkazského emirátu navrhl dnes státní zástupce Martin Bílý pro pětadvacetiletého Dominika Kobulnického. V závěrečné řeči u pražského městského soudu uvedl, že se muž k trestnému činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka víceméně přiznal.

Slovák vinu odmítá. Tvrdí, že je mírumilovný a případ poškodil jeho jméno. Soud vynese verdikt 15. listopadu.

U soudu se podle Bílého podařilo prokázat, že obžalovaný chtěl podomácku vyrobenou výbušninu použít a zranit nebo zabít lidi. Státní zástupce připomněl, že se Kobulnický přiznal k tomu, že dříve plánoval teroristický útok v Prešově. Chtěl na autobusovém nádraží nechat vybuchnout tlakový hrnec naplněný kovovými částicemi.

Také před zadržením v roce 2017 si podle žalobce vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj budíky, které lze použít jako časovače k bombě.

Kobulnický ale uvedl, že si látky kupoval pouze na výrobu petard na Silvestra. "Neměl jsem v úmyslu s těmi věcmi cokoli špatného udělat," řekl dnes soudu. Připustil však, že neměl chemikálie skladovat u sebe v bytě. Soubor, ve kterém byl i návod na výrobu výbušniny, se mu podle jeho výpovědi stáhl do počítače při vyhledávání zábavní pyrotechniky. Dodal, že by na výrobu bomby návod nepotřeboval, postačila by mu prý fantazie.

"Imponovali ho teroristé a fascinovaly ho techniky Islámského státu," řekl dále Bílý. Na facebooku Kobulnický podle něj vědomě používal džihádistické symboly, stahoval si videa s popravami a chtěl, aby Česko zavedlo právo šaría. Muž zároveň sledoval kázání bývalého imáma Sámera Shehadeha, kterého považoval za svůj vzor, uvedl státní zástupce. Shehadeh je stíhán za podporu terorismu.

"Nepodporuji a nikdy nebudu podporovat žádnou teroristickou organizaci," řekl Slovák. Policisté a státní zástupce podle něj nepochopili význam toho, jak se prezentuje na sociální síti. Také jeho advokátka Lucia Švecová uvedla, že jím používané symboly jsou náboženské a přestože je někteří lidé zneužívají, on je použil v jejich původním nezávadném významu.

Bílý navrhl Slovákovi trest v dolní polovině sazby. Za přípravu teroristického útoku lze uložit pětileté až patnáctileté vězení. Soud by měl podle státního zástupce Kobulnického i vyhostit na neurčito z Česka. Žalobce dodal, že podle znalců má násilnické sklony a je nebezpečný. Kobulnický ale tato slova razantně odmítl. "Nejsem žádný vrah ani sebevrah," prohlásil. Ubližovat jakémukoli živému stvoření považuje za neislámské.

Kobulnického zadržela policie v roce 2017, od té doby je ve vazbě. Muž v roce 2015 konvertoval k islámu. Tvrdí ale, že radikální myšlenky již dříve opustil.

Související

Soud, ilustrační foto

Kobulnický odmítá trest za propagaci terorismu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu

Verdikt nad Slovákem Dominikem Kobulnickým, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí, přezkoumá Nejvyšší soud (NS). Kobulnický podle databáze InfoSoud podal dovolání, což ČTK potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Městský soud by měl nyní dovolání spolu se spisem předat nejvyšší instanci k rozhodnutí.

Více souvisejících

Dominik Kobulnický (údajný terorista) Terorismus v ČR soudy Praha islám Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy