Déšť, tance a duhové barvy. Centrem Prahy pochodovaly desítky tisíc LGBT lidí

Festival Prague pride vyvrcholil průvodem, který se konal 10. Srpna v Praze. I přes déšť se průvodu zúčastnilo zhruba třicet tisíc lidí. Trasa měřila přibližně tři kilometry a šla od Václavského náměstí přes náměstí Republiky i Čechův most do Letenských sadů.

Zdá se, že Václavské náměstí je už plné, ale z okolních ulic i metra stále přicházejí další a další lidé. Většinou s sebou mají něco barvitého, někteří jsou omotaní duhovou vlajkou, někteří drží v rukou barevné tašky nebo menší vlajky, u mnohých na krku jsou květinové náhrdelníky. Lidé se shlukují do malých skupin a vesele si mezi sebou povídají. Mnozí se koncentrují uprostřed náměstí a formují dav, který občas začne skandovat "Bůh kárá všechny!" nebo jiné slogany. Většinou ale jsou docela poklidní. Do začátku průvodu Pride parade, který pořádá spolek Prague pride, zbývá několik desítek minut.

Cílem spolku je přispívat k prosazování tolerantní občanské společnosti, boji proti homofobii a zvýšení povědomí veřejnosti o lesbické, gay, bisexuální a transgender (LGBT) komunitě v republice. "Skupina LGBT lidí včetně expatů žijících v Praze si jednou řekla, že v České republice je potřeba téma LGBT zviditelnit a vnést je do veřejné debaty. Navíc Praha je krásné město, kterému by pride slušel. V roce 2010 se proto sešli v Q baru k první schůzce, na níž se o založení Prague Pride bavili," říká pro EuroZprávy.cz o začátcích Prague pride mluvčí spolku Bohdana Rambousková.

První průvod se odehrál v Praze v roce 2011 a navázal se na pětidenní festival. Akcí se zúčastnilo 25 tisíc lidí a v průvodu kráčelo osm tisíc lidí. Podle Rambouskové po několika letech začalo být zřejmé, že samotný festival v boji za rovná práva LGBT nestačí, a spolek se začal angažovat i v dalších aktivitách. Například v reakci na sebevraždu čtrnáctiletého Filipa byly založeny LGBT poradny Sbarvouven.cz.

Zlehka mrholí ale to vůbec nekazí náladu účastníkům průvodu, který zrovna startuje z Václavského náměstí směrem k Náměstí republiky. Mnozí z nich si namalovali na obličeje různé obrázky, většinou vlajky LGBT komunity. Účastníci nejčastěji kráčí po skupinách. V jedné skupince všichni muži mají barevné vousy, v jiné spolu s několika mladými holkami pochoduje muž v těsném růžovém tričku. Má na sobě hodně make-upu a vřele se usmívá divákům.

Spolu s kamarádem v průvodu jde i Anna Maňáková. “Jsem tady, protože chci podpořit LGBT komunitu, do které patřím. Myslím si, že je to den, kdy můžeme ukázat, že jsme hrdí na to, kým jsme, a že nejsme malá komunita. Také můžeme ukázat společnosti, že nejsme rozdílní od někoho jiného a tím pádem nemusíme být souzeny jinak,” vysvětluje Maňáková důvody své účasti v průvodu. Podle ní tato akce by měla pobídnout vládu k uzákonění jednopohlavních manželství.

Najednou se ulicí rozeznívá tlukot bubnů. Objevuje se skupina, vepředu které kráčí usmívaví muži a třesou tamburínami. Ze zad jim vyčnívá velké množství dlouhých nafukovacích balonků. Následují ženy a zdá se, že údery do obrovských bubnů zadávají rytmus celému průvodu. Hudebníci budí zájem diváků, kteří je začínají točit na mobily.

V průvodu se vyskytují i velká uskupení, která většinou zastupují různé firmy, spolky či komunity. Jedno z takových uskupení formují členové odborné společnosti Queer geography, ve které se mimo jiné věnuje otázkám přijeti genderové diverzity ve společnosti. „Prague Pride je událost, festival, který reaguje na nejrozšířenější formu diskriminace tabuizaci. Při něm je alespoň v průvodu všem lidem jasné, že nejsme všichni heterosexuální,“ říká pro EuroZprávy.cz jeden z její členů Michal Pitoňák. Podle něj postavení LGBT lidí v Česku je pořád problematické, například někteří čeští političtí představitelé se stále vyjadřují velmi diskriminačním způsobem k LGBT lidem. „Tito politici mluví o nás jako o nemocných či jako o druhořadých občanech. Také z tohoto důvodu v Česku doposud nemáme rovnost manželství,“ vysvětluje Lukáš Pitoňák zQueer geography.

Apely s požadavkem na rovné manželství se objevují na většině plakátech, které nesou účastníci průvodu. Například se na jednom z nich zobrazují páry mužů i žen. „Tohle je lepší než jedna teta,“ hlásí plakát.

Na cestě do Vltavy se průvod pořád zastavuje. Déšť zesílil. Někteří se mu schovávají pod deštníkem, někdo vypadá unaveně i smutně a mlčky se dívá do dálky. Mnozí ale pokračují ve veselí. Součástí průvodu je tedy pohybující se platforma, na které hraje hudba a neustále tancují lidé. Povzbuzuje k tomu i účastníky kolem, kteří nemohou se úplně roztancovat při chůzi ale aktivně pohybují buď jenom rukami nebo celým tělem.

Obyvatelé okolních domů vyšli na balkony, aby se podívali na průvod. Někteří občas zamávají rukou jeho účastníkům a ty odpovědí úsměvem i veselým pokřikem. Jakuba Novotného účast v průvodu baví i přes špatné počasí. „Šel jsem do průvodu kvůli svým kamarádům a také abych podpořil tuhle akci. Vždyť heterosexuální vztahy nemají žádné problémy ve světě ale homosexuální mají. Práva homosexuálů se tedy omezují,“ vysvětluje Novotný. Podle něj i když se v Praze už naučili tolerovat LGBT vztahy, v menších městech Česka problémy s toleranci pořád přetrvávají.

Průvod pokračuje podél řeky a směruje do Letenských sadů. Holka v kostýmu jednorožce se drží za ruku s blondýnkou, obličej které je pomalován různými barvami. Obě mávají divákům, kteří se přitulili ke zdím domů, aby se schovali před deštěm. Nehledě na vítr a chladné kapky, padající z oblohy, muž v samých slipech a třpytkách pokračuje ve svém tanci.

V průvodu se občas vyskytují účastníci i účastnice s tabulkami „free kiss“ či free hug.“ Jednou z nich je Jana Lasová, která se účastní průvodu už podruhé. „Když jsem tady byla poprvé, lidé s takovými tabulkami byli jediní, s kým jsem přišla do kontaktu. Takoví lidé otevřeně zvou k sobě ostatní. Kdyby nebyli, k nikomu bych nepřišla a nezačala bych povídat. Proto dneska také mám tabulku free hug,“ objasňuje Lasová.

Průvod končí v Letenských sadech, kde účastníky čekají čtyři stages s živou hudbou i DJs, komunitní zóna pro ty, kdo si chtějí povídat, ruské kolo, stan Pride Ball s taneční exhibicí ve vogue tanci, ale i dětská zóna pro rodiny s dětmi. Všichni se rozcházejí do různých částí parku, a tím, jak do Letné přicházejí další a další lidé, se park více a více obarvuje do duhových barev.

Podle Rambouskové se za roky konání festivalu podařilo etablovat LGBT téma. „Zatímco v prvních letech se v médiích o LGBT psalo jen v průběhu týdne festivalu spíš jako o senzaci, dnes je LGBT legitimním tématem celý rok. Je normální dívat se na věci i z LGBT pohledu. Zatímco v prvních ročnících zaznívala z Hradu nenávistná slova na adresu účastníků Prague Pride, dnes se akce stala součástí pražského kulturního léta,“ popisuje mluvčí výsledky festivalu. Letos totiž poprvé na celou dobu konání Prague pride pražský primátor vyvěsil duhovou vlajku na budovu magistrátu. Podle Rambouskové díky Prague pride Praha má mezinárodní pověst LGBT-friendly evropské metropole a také se do Prahy přijíždí víc turistů, což znamená větší příjmy pro firmy i město. „A daří se ukázat především mladým LGBT lidem, že se za svoji sexuální orientaci nebo genderovou identitu nemusejí stydět, že nejsou jediní na světě, a že mají právo být sami sebou,“ říká Rambousková.

Související

Více souvisejících

reportáž Prague Pride

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy