Duhový průvod hrdosti prošel Ostravou. Manželství pro všechny, stálo na transparentech

Okolo 300 převážně mladých lidí se zúčastnilo průvodu hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT), který dnes odpoledne prošel Ostravou. Chtěli upozornit na to, že i v dnešní době je potřeba aktivně usilovat o rovný přístup k těmto lidem.

Účastníci se sešli na centrálním Masarykově náměstí, odkud se po 14:00 vydali do Komenského sadů, kde se koná další část programu. Měli s sebou množství duhových vlajek, v čele průvodu nesli velký transparent "LGBTQ+ práva = lidská práva" a dále řadu kartonů s hesly jako "Manželství pro všechny" nebo "Ochraňte trans ženy". Skandovali "Ostrava je duhová" a za rytmu bubnů do parku došli zhruba za tři čtvrtě hodiny. "Průběh byl bez narušení pořádku," řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Účastníci průvodu měli nasazeny roušky, přestože to žádné opatření v Moravskoslezském kraji nenařizuje. "Kvůli naší vlastní bezpečnosti a logice toho, že budeme v několikastovkovém davu hodinu hodně blízko sebe, tak pro bezpečnost našich účastníků, což je naši prioritou, jsme se rozhodli je zavést," řekla za organizátory Klára Stolinská.

Těm, kdo roušky s sebou neměli, je organizátoři rozdávali. K dispozici měli i dezinfekci rukou. "Jsme rádi, že lidé, kteří věděli, že by byli nebezpečím pro průvod, tak zvážili svou účast a říkali si, že radši nepřijdou, než aby někoho ohrozili," řekla Stolinská.

Účast na průvodu byla menší než při loňském prvním ročníku, což bylo podle organizátorů dáno obecně koronavirovou situací i opatřeními, která si stanovili sami. "Podmínka, že na průvodu a doprovodných akcích musíme mít roušku, vylučuje automaticky astmatiky a lidi, co mají potíže s dýcháním a podobně, takže jsme si sami omezili tu dostupnost, aby lidé mohli přijít a bylo to pro ně bezpečné," řekla Stolinská.

Emma Konečná za organizátory řekla, že jsou rádi, že i za letošních specifických ztížených podmínek dostala komunita možnost se projevit jak v průvodu, tak na doprovodných akcích. "Kdo mohl přijet, tak přijel. Respektujeme každého, kdo nezůstal doma, a jsme rádi, že se tady můžeme potkat v relativním bezpečí," řekla Konečná.

Součástí dnešní akce jsou například pikniky, neformální přednášky, diskuze nebo výstava fotografií seniorů Jejich vlajka je duhová, oni sami bývají neviditelní. "Tento rok se mnohem více soustředíme na edukaci veřejnosti, takže se věnujeme tématům, jako sterilizace trans osob, LGBT+ situace v Polsku, jejich perzekuce a podobně," řekla Konečná.

Stejně jako loni se dnes v Ostravě konalo i shromáždění Heteropride - Za tradiční rodinu a hodnoty, jehož cílem bylo podpořit tradiční heterosexuální rodinu. Na sousedním Jiráskově náměstí se ho zúčastnila desítka lidí. Na obě akce dohlížela policie. Na rozdíl od loňska, kdy se shromáždění konala na stejném náměstí, ale nedošlo na žádné slovní konflikty a účastníci obou akcí se vůbec nepotkali.

Související

Lidé se řadili k výstupu na Letnou

V Praze odstartuje Prague Pride 2023. Zúčastní se Lipavský i Rakušan

V centru Prahy se začali shromažďovat účastníci průvodu hrdosti Prague Pride, kteří před polednem naplnili dolní část Václavského náměstí. Přibližně kolem 12:30 by měli vyrazit z Můstku směrem přes centrum hlavního města a Čechův most až na Letenskou pláň, kde je připraven kulturní program a akce potrvá až do večera.

Více souvisejících

LGBT+ Ostrava Homosexuálové život

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy