Epidemiolog Maďar doporučuje omezit cestování na minimum

Expert na cestovní medicínu a epidemiolog Rastislav Maďar doporučuje v současné situaci, kdy kvůli šíření koronaviru Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii, omezit cestování na minimum. Podle něj se stav ve světě muže velmi rychle měnit. Cestovatelům pak hrozí karanténa, problémy s návratem domů i stigmatizace v očích kolegů či sousedů.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

"Já osobně se považuji za odvážného cestovatele. Sám ale nyní doporučuji do zahraničí necestovat," uvedl Maďar. Dodal, že vyhlášení pandemie dává státům či městům pravomoc pro uzavření konkrétních oblastí či vyhlášení karantény. "Proto je lepší být nyní přísnější," řekl. Podle něj nemá nyní nikdo jistotu, že se nedostane do situace, kdy se nebude moci vrátit domů. "Nebo neskončí v karanténě," doplnil epidemiolog.

Řekl, že choroba COVID-19 vyvolaná koronavirem je zákeřná v tom, že velká část nakažených nemá žádné příznaky. "O tom, že jsou nemocní, se dozvědí, až někdo z jejich okolí začne trpět vážnější formou. I proto je lepší necestovat, i když daný jedinec není v ohrožené skupině. Každý do musí zvážit sám," uvedl.

Za relativně bezpečné země nyní považuje například Indonésii. Tam je riziko nákazy podle Maďara minimální. Z Česka tam ale není žádný přímý let a kontakt s nakaženým člověkem tak cestovatelům hrozí jak v letadlech, tak při přestupech v letištních halách. "Pokud nejde o přímý let, riziko se zvyšuje," řekl.

Navíc s rostoucí hysterií kolem koronaviru cestovatelům, i když se vrátí zdraví, hrozí stigmatizace v očích sousedů či kolegů. Vyrovnat se budou muset s označením, že jsou těmi, kteří se vrátili třeba s Asie a mohli by být zdrojem nákazy. Cestovatelé musejí počítat i s tím, že po návratu skončí ve čtrnáctidenní karanténě. "Takže pro klid ve společnosti by bylo lepší nyní raději necestovat," zopakoval Maďar.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová ČT 3 pobouřila část seniorů. „Vůči perzekuovaným je to necitlivé,“…

27.03.2020 23:29 Aktualizováno Kanál ČT 3 vyvolává rozpaky i obavy, aby u cílové starší generace nerozesel stesk po socialismu.…

Domovy nejsou na koronavirus připraveny, může se šířit, tvrdí šéf asociace

27.03.2020 21:38 Pokud se pobytová zařízení sociálních služeb budou starat o seniory s onemocněním COVID-19, může se…

V sociálních službách chybí respirátory FFP3, ukázal průzkum

27.03.2020 19:31 Aktualizováno Celkem 90 procent domovů pro seniory a dalších zařízení sociálních služeb nemá vůbec žádné…

Žaloba navrhuje soudu, aby zrušil zákaz přítomnosti otců u porodu

27.03.2020 19:05 Advokát Ondřej Pecák a Liga lidských práv napadli u pražského městského soudu opatření, kterým…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama