Grygárek nemá vyhráno. Soud přezkoumá zastavení kauzy, Zeman podal dovolání

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v kauze Libora Grygárka, bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), které to potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý. Grygárkovo stíhání zastavil loni v červenci pražský městský soud, verdikt v říjnu potvrdil pražský vrchní soud. Někdejší náměstek Vlastimila Rampuly čelil obžalobě ze zneužití pravomoci v souvislosti s lobbistou Romanem Janouškem a jeho švýcarskými konty.

"Mohu potvrdit, že nejvyšší státní zástupce podal dovolání v neprospěch obviněného, a to dne 4. února 2020," cituje ČT Malého. Věcí se bude zabývat Nejvyšší soud.

Pražský městský soud zastavil Grygárkovo stíhání zčásti z důvodu, že žalovaný skutek není trestným činem, zčásti kvůli promlčení. Dozorové Vrchní státní zastupitelství v Olomouci proti rozhodnutí neúspěšně podalo stížnost k pražskému vrchnímu soudu. Pražský vrchní soud podle ČT případ uzavřel s tím, že nelze exnáměstkovi oprávněně vyčítat, že nedal pokyn k zahájení úkonů trestního řízení ohledně Janouškových švýcarských kont.

O propojení Rampulova náměstka a pražského podnikatele Janouška v minulosti opakovaně psala média. Koncem roku 2011 vyšlo najevo, že Grygárek jednal s Janouškem v době, kdy pražské vrchní státní zastupitelství řešilo pět případů, které se lobbisty týkaly. Janoušek býval označován za šedou eminenci pražské politiky, v roce 2012 však opilý srazil ženu v pražské Michli, za což ho soudy potrestaly vězením v délce 4,5 roku.

Švýcarská prokuratura dříve Janouškovi zablokovala tamní účty kvůli podezření z praní špinavých peněz v celkové výši dvou miliard korun. Švýcaři ale případ v roce 2010 odložili. Olomoučtí státní zástupci v obžalobě z února 2018 mimo jiné tvrdili, že Grygárek v ČR v rámci právní pomoci vyžádané ze švýcarské strany nedal pokyn k řádnému objasnění případu a že existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobním vztahům.

Exnáměstek čelil stíhání od konce roku 2013, vinu od počátku odmítal a opakovaně si stěžoval na průtahy v trestním řízení. Vítal, když se věc posunula k soudu, a v médiích uvedl, že neexistuje žádný důkaz o jeho trestné činnosti.

Současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) označila Grygárka v roce 2007 za součást justiční mafie - tedy skupiny lidí, kteří se údajně snažili ovládnout justici tak, aby sloužila vládní garnituře. Policejní poznatky získané při prověřování Grygárka, Janouška, lobbisty Iva Rittiga a dalších lidí vedly k zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na úřadu vlády v červnu 2013. Kvůli kauzám spojeným se zásahem následně rezignoval tehdejší premiér Petr Nečas (ODS).

Související

  Robert Šlachta.

Soud začal projednávat žalobu Grygárka na Šlachtu kvůli jeho knize

Soud dnes začal projednávat žalobu někdejšího náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka na předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu kvůli knize Třicet let pod přísahou. Grygárek po někdejším šéfovi Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) žádá omluvu a půlmilionové odškodnění zejména za poškození pověsti.

Více souvisejících

Libor Grygárek Pavel Zeman soudy Vlastimil Rampula Roman Janoušek

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

včera

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie vyjížděla ve středu dopoledne do jedné ze škol ve středočeském Berouně. Důvodem byly výhrůžky střelbou. Vedení ústavu se o nich dozvědělo z komunikace mezi dvěma žákyněmi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy