Hasiči v Českém Švýcarsku přešli do požárního útoku

Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se dnes na některých místech podařilo přejit do takzvaného požárního útoku, snažili se zmenšovat hořící plochu.

Zmenšit celkovou plochu požáru se dnes hasičům nepodařilo, nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. Novinářům to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

Při hasebním útoku se hasiči dostávají do požářiště blíže k ohniskům, následně prolévají takzvanou hrabanku a popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru.

Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že je na některých místech nadále plamenné hoření, v silně zakouřených prostorech se to podle ní špatně posuzuje. V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky. Na noc se vystřídají, během noci budou udržovat současné pozice.

Zatím není jasné, kdy se evakuovaní lidé na Děčínsku budou moci vrátit domů

Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) není zatím jasné, kdy se budou moci do svých domovů vrátit lidé, kteří se museli evakuovat před požárem v Národním parku České Švýcarsko. Odhaduje, že to může trvat i několik týdnů. Dočasný domov si podle něj muselo najít zhruba 200 obyvatel oblasti, většina z nich zamířila k příbuzným, náhradní ubytování kraj zajišťoval jen pro sedm lidí, řekl dnes na dotaz ČTK Schiller.

Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. "Pokud hasiči neřeknou, že je to bezpečné, tak se ti lidé nebudou moci vrátit," doplnil hejtman. Příkladem je podle něj Mezná, kde je velmi příkrá soutěska a proti ohni se obtížně brání. "Jeden den jsme myslili, že už bude možné se tam vrátit, a pak znova začalo hořet," řekl.

Výhodou podle hejtmana je, že většina obyvatel našla ubytování u příbuzných a kraj se musel postarat jen o sedm lidí, kteří potřebovali pomoc. "Mám v plánu je příští týden navštívit, jestli něco nepotřebují nebo jestli jim ubytování, které mají, vyhovuje, protože, jak to vypadá, tak to bude na delší dobu. Mysleli jsme si, že to bude na dva tři dny, ale ono to tak nebude, možná to budou i týdny. Nikdo je tam nepustí, dokud to nebude zabezpečené," dodal Schiller.

Celkově bylo podle Schillera nutné z oblasti evakuovat kolem dvou set obyvatel a také desítky turistů. Už několik dní se spekuluje o návratu obyvatel do Vysoké Lípy, kterou se před ohněm podařilo uchránit a od níž je oheň poměrně daleko. Hejtman o tom chce s hasiči jednat po neděli. "Ale v rámci bezpečnosti bych nedoufal, že to bude v příštím týdnu, možná až v tom dalším," dodal.

Související

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

Více souvisejících

požár lesa u Hřenska (červenec 2022)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy