Hasičům v Národním parku České Švýcarsko se dnes na některých místech podařilo přejit do takzvaného požárního útoku, snažili se zmenšovat hořící plochu.
Zmenšit celkovou plochu požáru se dnes hasičům nepodařilo, nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. Novinářům to řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.
Při hasebním útoku se hasiči dostávají do požářiště blíže k ohniskům, následně prolévají takzvanou hrabanku a popadané stromy, aby zabránili opětovnému vzniku požáru.
Podle Götzové zatím nelze vyloučit, že je na některých místech nadále plamenné hoření, v silně zakouřených prostorech se to podle ní špatně posuzuje. V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky. Na noc se vystřídají, během noci budou udržovat současné pozice.
Zatím není jasné, kdy se evakuovaní lidé na Děčínsku budou moci vrátit domů
Podle hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) není zatím jasné, kdy se budou moci do svých domovů vrátit lidé, kteří se museli evakuovat před požárem v Národním parku České Švýcarsko. Odhaduje, že to může trvat i několik týdnů. Dočasný domov si podle něj muselo najít zhruba 200 obyvatel oblasti, většina z nich zamířila k příbuzným, náhradní ubytování kraj zajišťoval jen pro sedm lidí, řekl dnes na dotaz ČTK Schiller.
Les v národním parku začal hořet v neděli a požár se rozšířil i přes hranice do Saska. Podle satelitních snímků oheň zasáhl území o rozloze 1060 hektarů. Už v pondělí museli hasiči kvůli požáru evakuovat 80 lidí z Pravčické brány a také účastníky tábora u Dolského mlýna. Postupně pak museli odejít také obyvatelé a turisté z obcí Vysoká Lípa, Mezná, Mezní Louka a také z části Hřenska. "Pokud hasiči neřeknou, že je to bezpečné, tak se ti lidé nebudou moci vrátit," doplnil hejtman. Příkladem je podle něj Mezná, kde je velmi příkrá soutěska a proti ohni se obtížně brání. "Jeden den jsme myslili, že už bude možné se tam vrátit, a pak znova začalo hořet," řekl.
Výhodou podle hejtmana je, že většina obyvatel našla ubytování u příbuzných a kraj se musel postarat jen o sedm lidí, kteří potřebovali pomoc. "Mám v plánu je příští týden navštívit, jestli něco nepotřebují nebo jestli jim ubytování, které mají, vyhovuje, protože, jak to vypadá, tak to bude na delší dobu. Mysleli jsme si, že to bude na dva tři dny, ale ono to tak nebude, možná to budou i týdny. Nikdo je tam nepustí, dokud to nebude zabezpečené," dodal Schiller.
Celkově bylo podle Schillera nutné z oblasti evakuovat kolem dvou set obyvatel a také desítky turistů. Už několik dní se spekuluje o návratu obyvatel do Vysoké Lípy, kterou se před ohněm podařilo uchránit a od níž je oheň poměrně daleko. Hejtman o tom chce s hasiči jednat po neděli. "Ale v rámci bezpečnosti bych nedoufal, že to bude v příštím týdnu, možná až v tom dalším," dodal.
Související
Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let
Soud prodloužil vazbu muži, který je obviněný v případu požáru v Českém Švýcarsku
požár lesa u Hřenska (červenec 2022)
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Víme, kdo to udělal, řekl Stubb k poškození kabelů v Baltu. Moskva mlčí
před 1 hodinou
Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska
před 2 hodinami
Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už dále nezlevňují. Expert naznačil, jaký bude vývoj cen v příštím roce
před 4 hodinami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 4 hodinami
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 5 hodinami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 5 hodinami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 6 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 6 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 8 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily.
Zdroj: Libor Novák