Jihomoravský kraj společně s postiženými obcemi vyčíslí do poslední červencové vlády škody, které po sobě zanechalo tornádo. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) očekává, že poté vláda navýší finanční pomoc, která zatím byla stanovena pro opravy škod na obecním majetku na 420 milionů korun. Domnívá se, že bude potřeba řádově kolem 1,5 miliardy korun.
Grolich to řekl novinářům po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a několika ministry v pražském Hrzánském paláci. Jednali také o navýšení peněz na likvidaci odpadů.
"Domluvili jsme se tak, že ve spolupráci s obcemi vyčíslíme konkrétní škody, protože na tom se pořád pracuje, nemáme ještě konkrétní stanoviska od pojišťoven," řekl Grolich. Částku chce kabinetu předložit na poslední červencové jednání vlády. Dotace pak budou vypsány v srpnu. "Pochopil jsem, že pokud se ta potřeba opravdu ukáže, tak že vláda je připravena částku případně navýšit," poznamenal.
Jednání se kromě Babiše účastnili i ministryně financí Alena Schillerová, pro místní rozvoj Klára Dostálová (obě za ANO) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle Grolicha bylo důležitým bodem jednání i navýšení peněz na financování likvidace odpadů. Řekl, že podle odhadů bude potřeba asi 300 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí podle něj má připraveno 200 milionů korun a částku je připraveno zvýšit.
Schillerová po schůzce řekla, že jednali i o organizačních tématech včetně toho, že pravděpodobně bude vláda zvažovat prodloužení stavu nebezpečí. Není podle ní pochyb, že vyčleněných 420 milionů korun nebude stačit, a to i poté, co část škod zaplatí obcím pojišťovny. Potvrdila, že vláda je připravena nyní vyčleněnou částku navýšit. Ministryně plánuje podat také žádost o dotace z evropského fondu solidarity. Čerpat by se z něj podle ní mohlo zhruba 300 až 400 milionů korun.
Hodonínskem a Břeclavskem se 24. června prohnalo tornádo druhé nejsilnější kategorie s rychlostí větru až přes 300 kilometrů v hodině. Způsobilo smrt šesti lidí, poničilo asi 1200 domů. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že bouře v oblasti silně zasáhla zhruba 1600 domácností. Ke zbourání je v lokalitě určeno 185 domů. Vznikly mnohamiliardové škody. Kromě dotací na opravu obecního majetku stát pomůže dotacemi na obnovu bydlení. Lidé mohou dostat až dva miliony korun a další tři miliony formou zvýhodněného úvěru.
Vláda ve středu po kritice zástupců opozičních stran i některých žadatelů o dotaci upravila podmínky státní podpory pro obyvatele tak, aby se dotace nesnižovala o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci.
Související
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
OBRAZEM: Grolich má ambice stát se premiérem. Prvním místopředsedou lidovců byl zvolen Činčila
Jan Grolich (KDU-ČSL) , Tornádo na Moravě (24.6.2021) , Vláda ČR , Jihomoravský kraj
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě