Hygienici v Praze letos uložili kvůli covidu pokuty za 3,7 milionu korun

Při kontrolách dodržování opatření proti šíření covidu uložili pražští hygienici letos do konce října 1306 pokut za 3,72 milionu korun. Za celý loňský rok to bylo 854 pokut za 3,04 milionu korun. Na Metropolitním zdravotnickém kongresu to dnes řekla ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová.

Od začátku epidemie se v hlavním městě nákaza covidem prokázala u více než 260.000 lidí. Hygienici podle Jágrové nařídili asi 220.000 karantén, zajistili 335.000 rizikových kontaktů a vypsali přes 215.600 elektronických žádanek.

Jágrová reagovala na kritiku, které hygienici od veřejnosti čelí. "Je nám vytýkáno, že dáváme málo pokut," uvedla. Podle ní má pražská hygienická stanice asi 200 zaměstnanců, kteří kromě covidu musí řešit i běžnou agendu, jako je hluk, jiné infekční nemoci nebo se musí vyjadřovat ke všem projektům ve stavebním řízení.

Podle Jágrové také hygienici doplácí na řadu nedokonalostí, které má pandemický zákon. "Žádná civilizovaná země neprovádí testování v rámci svého public health, všude na to mají nějaká callcentra, mají to ošetřeno ve svých pandemických zákonech," poznamenala. ČR to podle ní nemá, a hygienici se tak dostávají do situací, kdy nemohou postupovat v souladu se zákonem. Hygienici rozhodnutí o karanténě či izolaci sdělují často po telefonu, což je podle soudu nezákonný postup.

Hygienici letos podle Jágrové zaznamenali velký nárůst žádostí o informace podle zákona 106. Zatímco v minulých letech dostávali asi stovku žádostí za rok, letos už jich dostali 1658. Nárůst podle ní souvisí s iniciativou Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy. Ten vyzval lidi, aby na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy.

Za celou dobu epidemie podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška prošlo pražskými nemocnicemi přes 15.500 pacientů s covidem, asi 3800 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Související

Více souvisejících

hygienici Praha

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 47 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy