Identifikaci obětí sobotního požáru bytu v Bohumíně na Karvinsku řeší speciální tým expertů složený z antropologa, genetika, daktyloskopa, soudního lékaře, dokumentaristy a z vedoucího skupiny Petra Bendla. Šéf skupiny ČTK sdělil, že první část identifikace provádí tým přímo na místě činu ohledáním zemřelých, druhou pak na pitevně.
"Souběžně probíhá sběr údajů o obětech - zajišťují se dostupné zdravotní záznamy, daktyloskopické otisky, genetický materiál, fotografie a podobně. Poslední fáze identifikace je vyhodnocení všech dostupných informací a případná identifikace," vysvětlil Bendl, který působí jako zástupce vedoucího odboru daktyloskopie v Kriminalistickém ústavu.
Skupina specialistů, kterou Bendl vede, se nazývá DVI tým podle anglického disaster victim identification - tedy identifikace obětí hromadných neštěstí. K širšímu týmu patří i policejní pátrači, forenzní stomatologové či psycholog. Skupinu tvoří odborníci z Kriminalistického ústavu, z ústavů soudního lékařství Ústřední vojenské nemocnice, Všeobecné fakultní nemocnice a z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dále z ministerstva vnitra a z jednotlivých policejních krajských ředitelství.
"Členové týmu jsou vyškoleni na různě obtížné situace, kdy může být identifikace těl značně obtížná - například požár, živelní pohromy, teroristické útoky," uvedl Bendl.
V Bohumíně byl tým poprvé v ostrém nasazení, ačkoliv existuje už několik let. "Tým byl v minulosti několikrát připraven odjet do zahraničí pomoci kolegům při identifikaci obětí hromadných neštěstí, ale výjezd se ani v jednom případě nakonec nerealizoval. Členové týmu prošli několika různými cvičeními ve spolupráci s integrovaným záchranným systémem, v rámci mezinárodních aktivit Interpolu, Europolu a EU," napsal šéf skupiny.
Tým má zasahovat v případech, kdy zemře více než deset lidí. Při identifikaci obětí postupuje podle vlastní metodiky i podle metodiky Interpolu. "Pro výkonnou část týmu končí činnost identifikací a předáním informací místně příslušnému policejnímu útvaru. Management týmu následně vyhodnocuje nasazení týmu a jeho činnost," doplnil Bendl.
O vzniku českého DVI týmu se začalo uvažovat už v roce 2004, kdy Thajsko postihla ničivá vlna cunami. Mezi oběťmi bylo i šest českých občanů, které se podařilo identifikovat na základě zubních rentgenů. Do Thajska byli tehdy vysláni dva genetici Kriminalistického ústavu. Český tým pak vznikl o deset let později ve spolupráci se Švýcarskem, které poskytlo své zkušenosti, školitele i peníze na materiální vybavení.
Při požáru v panelovém domě v Bohumíně zemřelo 11 účastníků narozeninové oslavy včetně tří dětí a další lidé se zranili. Z úmyslného zapálení bytu policie obvinila čtyřiapadesátiletého muže, jeho motivem byly podle kriminalistů rodinné spory. Za vraždu a obecné ohrožení mu hrozí až doživotní vězení, soud ho v úterý poslal do vazby.
Související
Žhář připravil o život v Bohumíně 11 lidí. Dostal doživotí
Krajský soud v Ostravě začne řešit okolnosti tragického požáru v Bohumíně
požár paneláku v Bohumíně (8.8.2020) , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 1 hodinou
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 6 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 10 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák