Jízdenková kauza: Soud opět osvobodil Rittiga i exšéfa DPP Dvořáka

Soud dnes znovu zprostil viny všechny obžalované v takzvané jízdenkové kauze pražského dopravního podniku (DPP) a papírny Neograph. Osvobození se týká i někdejšího šéfa DPP Martina Dvořáka a lobbisty Iva Rittiga. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se proti němu na místě odvolal. Obžaloba tvrdí, že k Rittigovi putovalo přes karibskou firmu 17 haléřů z každé jízdenky, kterou Neograph vyrobila pro dopravní podnik.

Senát pražského městského soudu dospěl k závěru, že skutky popsané v obžalobě nejsou trestnými činy. "Dokazováním nebylo zjištěno, že by inženýr Dvořák zjednal Neographu výhodnější podmínky na úkor ostatních," konstatoval soudce Petr Hovorka.

Protiprávní z jeho pohledu nebyla ani sedmnáctihaléřová provize, kterou firma Neograph platila karibské Cokeville Assets za zprostředkování zakázky u DPP. "Další nakládání s finančními prostředky tak nemůže být považováno za snahu zastřít původ těchto prostředků, a tedy za legalizaci výnosů z trestné činnosti," uvedl soudce. Podle obžaloby papírna vyplatila karibské firmě nejméně 40 milionů korun a peníze nakonec skončily u společností, jejichž benefičními vlastníky údajně byli Rittig a Dvořák.

Dnešní rozsudek si z 12 obžalovaných přišel poslechnout jen bývalý ekonomický ředitel DPP Ivo Štika a účetní Jaroslav Kubiska, který má v kauze postavení spolupracujícího obviněného a jediný přiznává vinu. "Pravda je jednoznačná: vyváděly se peníze z dopravního podniku a nejen z něj - i z Homolky, ČEZ a tak dále. Pak se praly přes systém zahraničních firem, které byly účelové, prázdné," prohlásil Kubiska v závěrečné řeči. "Tam se kradlo, že se ani neděle nedržela, a já jsem se na tom podílel," dodal.

Podle státního zástupce Adama Borguly Dvořák nezákonně obešel výběrové řízení, když v roce 2008 přidělil zakázku Neographu. Žalobce pro něj žádal šestileté vězení, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a dvoumilionový peněžitý trest. Pro Rittiga chtěl za praní špinavých peněz čtyři roky za mřížemi a čtyřmilionový trest. Dalším devíti obžalovaným navrhoval tresty v rozmezí od tří do sedmi let vězení a od dvou do tří milionů korun. U Kubisky chtěl upustit od potrestání.

Rittig už dříve prohlásil, že obžaloba je plná lží a výmyslů a že s DPP, natož s jeho tunelováním, neměl nic společného. Dvořák zdůraznil, že do výběrových řízení nikdy nezasahoval.

V rozsáhlé kauze DPP původně čelilo obžalobě 17 lidí a soudce Hovorka je už loni na jaře všechny osvobodil. Pražský vrchní soud však letos v červnu potvrdil zprošťující verdikt jen u pěti obviněných. Větev Neographu vrátil Hovorkovi k dalšímu dokazování, přičemž uvedl, že papírna byla jednoznačně tunelována a že 17 haléřů z každé jízdenky nebylo provizí. U Petera Kmetě z Cokeville Assets a Jana Janků z Neographu se podle názoru odvolacího senátu trestná činnost prokázala a u Dvořáka a Štiky byl zprošťující rozsudek předčasný.

Hovorka v novém hlavním líčení doplnil dokazování opětovným výslechem některých svědků a také znaleckým posudkem ústavu Equita Consulting, na který se při odůvodnění dnešního verdiktu opakovaně odvolával. Znalci v něm napsali, že cenu dodávaných jízdenek nelze považovat za nepřiměřenou. Podle soudce se tak nepodařilo prokázat, že dopravnímu podniku vznikla škoda, jak tvrdila obžaloba.

"Mám za to, že nalézací soud zcela nedodržel závazný právní názor, který vyjevil soud odvolací," řekl novinářům při odchodu z jednací síně státní zástupce Borgula. Advokáti odcházeli spokojení. "Opět další bublina splaskla a byla jednoznačně prokázáno, že pan Rittig ani pan Janků se žádného trestného činu nedopustili, tak jak tvrdošíjně tvrdí státní zástupce," poznamenal právník Vlastimil Rampula. "Největším zklamáním pro mě byla míra nepravd a důkazních manipulací ze strany státního zástupce v jeho závěrečné řeči," přidal se ke kritice Dvořákův advokát Josef Monsport.

Případem se nyní bude muset znovu zabývat vrchní soud. Může buď potvrdit osvobození, nebo kauzu vrátit ke třetímu projednání. Sám uznat obžalované vinnými a rozhodnout o jejich trestech nemůže.

Související

Ivo Rittig

V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig

V projektu Pandora Papers se podle zjištění webu Investigace.cz objevila také jména bývalého teplického politika ČSSD Petra Bendy, lobbisty Ivo Rittiga a někdejšího ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů v českých korunách. Jedna z firem byla podle dokumentů spojená s Bendou, spoluvlastníky druhé byli Rittig s Dvořákem.

Více souvisejících

Ivo Rittig Neograph (papírny) Dopravní podník Praha soudy Praha Martin Dvořák

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

Pavel navrhl dva kandidáty na ústavní soudce, je mezi nimi Jiří Přibáň

Prezident Petr Pavel v pondělí navrhl další dva kandidáty na ústavní soudce, kterými jsou Jiří Příbáň a Tomáš Langášek. Pavel už od loňského nástupu do funkce hlavy státu jmenoval celkem osm nových členů Ústavního soudu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy