Koronavirus změní lázně na několik let, některým hrozí zánik

Rok s koronavirem zasáhl české lázně nezvykle tvrdě a fungování tradičního oboru zřejmě změní na několik let. Některé lázně jsou už nyní na hranici přežití a naděje na obrat k lepšímu je zatím v nedohlednu. Přesto by do budoucna mohla současná krize přinést i pozitivní věci, například větší zájem o vlastní zdraví, řekl ČTK prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha.

"Budou chybět cizinci a i návrat českých klientů bude nějakou dobu trvat. Zvlášť na Karlovarsku, kde vypadli cizinci, tak tamní zařízení jsou zavřená už od března a je otázkou, kdy a jestli se otevřou. Rok 2021 bude minimálně stejně těžký jako rok 2020, byť s různým časovým průběhem. A finanční vyčerpanost se sčítá," uvedl Bláha.

Lázně v loňském roce poprvé postihla protikoronavirová opatření na jaře. Začalo propouštění a usilovná jednání s vládou o kompenzacích, které se nakonec podařilo dojednat. V létě, když se lázně opět mohly otevřít, pomohly některým státní vouchery nebo kompenzační vyhláška, která navýšila příjmy. Od podzimu pak znovu výrazně klesl počet i českých klientů, nemocnice neoperovaly a neposílaly pacienty na doléčení do lázní a rostly i obavy samotných pacientů.

A i státní pomoc má podle Bláhy nedostatky. Na kompenzace čekají lázně i měsíce. Například kompenzace z programu Covid - ubytování za loňské jaro některé lázně ještě nedostaly, řekl.

Tím se ale prohlubují problémy s cash-flow. Firmy sahají hluboko do svých rezerv a dostávají se na hranu přežití. První lázně v Česku už požádaly o ochranu před věřiteli, například Lázně Bohdaneč.

V Karlovarském kraji třeba Lázně Františkovy Lázně přijímají hosty na komplexní a příspěvkovou lázeňskou péči a samoplátce. Hostů je ale málo. "My máme otevřený nyní jen hotel Belvedere a Pawlik - hlavní budovu. Ale obsazenost je velmi mizerná, někde kolem 15 procent kapacity, což znamená asi 60 hostů na Belvederu," uvedl ředitel Lázní Františkovy Lázně Josef Ciglanský. Podobně je tomu v Jáchymově, kde jsou také otevřeny jen dva lázeňské hotely a obsazenost je okolo 20 procent.

Lázně v Karlovarském kraji jsou na tom o to hůře, že z velké části byly závislé na klientech ze zahraničí. V Karlovarském kraji to bylo asi 70 procent klientů. Podle Bláhy se možná začnou postupně vracet Němci, klienti z Ruska jsou zatím velmi nejistí, možná se vrátí hosté z arabských zemí. Ale vše bude záviset na vývoji pandemie.

"Na jaře jsme byli všichni víc vystrašení a vlastně žádná vlna epidemie nebyla, byla jen vlna opatření. Teď je to mnohem horší, ale my už jsme byli falešně klidnější. A ono se to sčítá, to, že jsme v tom dlouho, rezervy docházejí, vládní pomoc je strašně pomalá a je velký rozdíl mezi tím, co vláda říká a jaká je realita. Zpracování žádostí o dotace trvá i půl roku a dosud nemáme peníze za jaro. A možná, že část lázní to už nerozdýchá," shrnul Bláha.

Jak ale dodává, české lázně zatím všechny krize nakonec přežily a snad přežijí i tu současnou. Až opadne pandemie a obavy z nákazy, mohly by lázně naopak být vyhledávanějším cílem pro lidi, kteří chtějí zlepšit svůj zdravotní stav odolnost i vůči podobným infekcím, jako je koronavirus.

Související

Františkovy lázně

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat do lázeňské péče samoplátce. Jde podle nich o diskriminační opatření odporující zákonu. Obrátily se proto dopisem na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) a ministerstva zdravotnictví a místního rozvoje. Zákaz poškozuje nejen lázně, ale i obce, v nichž působí, uvedli.
Jan Hamáček

Zasedal krizový štáb: V lázních jsou připraveny tisíce lůžek pro lehčí případy covidu

V lázeňských zařízeních je připraveno několik tisíc lůžek pro lidi, kteří nevyžadují intenzivní péči. Stát je využije v případě, že o to požádají nemocnice, které by byly přetížené kvůli množství pacientů s covidem-19. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to novinářům řekl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že počítá s další žádostí kabinetu o prodloužení nouzového stavu.

Více souvisejících

lázně podnikatelé

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy