Starostové tří lázeňských měst, Karlových Varů a Mariánských a Františkových Lázních, dnes v Karlových Varech oslavili zápis 11 evropských lázeňských měst na seznam kulturního dědictví UNESCO. Společně sledovali videokonferenci Výboru pro světové dědictví UNESCO, která dnes kolem 14:30 potvrdila mezinárodní řetězovou nominaci Slavné lázně Evropy.
Karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO), starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti) a starosta Františkových Lázní Jan Kuchař (STAN) ještě před definitivním rozhodnutím výboru UNESCO pevně věřili v to, že nominaci, která se připravovala přes deset let, vyjde. A to přesto, že jde o ojedinělý projekt, protože poprvé nominaci podalo 11 měst ze sedmi zemí, které musely najít společnou řeč a společně připravit argumenty pro své přijetí na seznam UNESCO.
"Máme obrovskou radost, že jsme zapsání jako Slavná lázeňská města Evropy. Teď nás bude čekat další práce, ale je třeba nyní poděkovat všem, kteří se na tom podíleli. Byl to dlouhý proces, který trval déle než deset let. My se teď budeme muset poprat s tím, že je to obrovská značka, ale zároveň také velký závazek, který nám říká, že musíme to, co všechno máme, chránit a zanechat pro budoucí generace. Je potřeba se o všechny ty věci starat, ale i využít všechny ty přínosy," řekla novinářům primátorka největšího lázeňského města Pfeffer Ferklová poté, co byla nominace definitivně přijata. Pro města lázeňského trojúhelníku v Karlovarském kraji bude mít podle ní zápis důsledky zejména z pohledu cestovního ruchu. Obyvatel by se však omezení, plynoucí ze zápisu na seznam UNESCO, nijak dotknout neměla.
Starosta Mariánských Lázní Martin Kalina řekl, že město se bude muset připravit na postupný nárůst turistů, ale jak uvedl, lázeňská města jsou na zájem turistů zvyklá, takže by se větší zájem měl zvládnout. Důraz by ale podle něj měl být kladen na delší pobyty návštěvníků, ne na jednodenní turistiku. I podle starosty Františkových Lázní Jana Kuchaře jde pro města o velký závazek, ale i příležitost, a to zejména pro místní podnikatele.
Tři lázeňské města v Karlovarském kraji předpokládají, že budou daleko více spolupracovat, a to například v dopravním propojení a společných projektech, které by využily zápisu pro nárůst počtu turistů i lázeňských hostů.
Mezinárodní rada památek a sídel ICOMOS doporučila zapsání nominace lázeňských měst ze sedmi zemí Evropy. Jsou to německé Bad Ems, Bad Kissingen a Baden-Baden, rakouské město Baden u Vídně, anglické City of Bath, Františkovy Lázně, Karlovy Vary a Mariánské Lázně z Česka a Montecatini Terme z Itálie a Spa v Belgii a Vichy ve Francii. Zásadním společným bohatstvím lázeňských měst, které si zasloužilo zápis mezi světové unikáty, je unikátní způsob léčby, založený na využívání přírodních léčivých pramenů a společná typická lázeňská architektura. Mezi argumenty pro zápis byla ale například i společná historie, která doznala největší slávy v 18. a 19. století, ale i kulturní dopad lázeňských měst, ve kterých se potkávali nejen významní panovníci své doby, ale zejména umělci.
Proti původní nominaci se pouze změní oficiální název zapsaného dědictví, ze Slavných lázní Evropy na Slavná lázeňská města Evropy.
Související

Hrozí světu války o vodu? Miliardy lidí k ní nemají přístup, krize se stupňuje, varuje UNESCO

Izrael zasáhl už 200 škol v Gaze, lékaři operují na podlaze, tvrdí OSN a UNESCO
UNESCO , Karlovy Vary , Mariánské Lázně , Františkovy Lázně
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák