Loni přibylo 445 tisíc nových exekucí, meziročně o 28 300 víc

V Česku loni přibylo proti předminulému roku nových exekucí. Začalo 445.600 řízení, tedy o 28.300 víc než v prvním covidovém roce 2020. Je to nárůst o sedm procent. Největší přírůstek nových případů byl ve východních Čechách. Meziročně jich tam v loňském roce začalo o 16 procent víc. ČTK to sdělil Institut prevence a řešení předlužení (IPŘP).

Vycházel z údajů ministerstva spravedlnosti z okresních soudů. Experti varovali před zhoršením situace kvůli dopadům covidu a zdražování.

Podle údajů exekutorské komory bylo loni na konci října v ČR celkem 4,58 milionu exekucí, mělo je 711.900 dlužníků. Na konci roku 2020 komora evidovala 4,33 milionu exekučních řízení u 719.500 lidí. Podle IPŘP dlužníků sice ubývá, exekučních řízení mají ale víc. Podle údajů exekutorské komory v roce 2017 mělo deset a více exekucí naráz 124.200 osob a předloni 141.800. IPŘP uvedl, že loni počet vzrostl na 168.000. "Lidé, kteří už dříve měli potíže splácet, se do dluhových pastí dostávají ještě hlouběji," řekl Radek Hábl z IPŘP.

Podle této organizace bylo loni nových řízení 445.600 a předloni 417.300. Podle údajů exekutorské komory jsou počty nižší než v předchozích letech. V roce 2019 komora evidovala 505.000 žádostí o pověření, v roce 2018 celkem 502.400 a v roce 2017 pak 608.700.

Podle IPŘP loni meziročně exekucí přibývalo od jara. V září a říjnu naopak počet o deset procent poklesl. Od listopadu se trend znovu obrátil. V prosinci bylo nových řízení téměř o čtvrtinu víc než před rokem. Nejvíc nových exekucí bylo loni na severní Moravě, a to 73.200. Meziročně tu ale počet nepatrně klesl, a to zhruba o 150 nových případů. Nejvyšší byl přírůstek ve východních Čechách, kde bylo 41.800 nových řízení, tedy o 16 procent meziročně víc. Třináctiprocentní nárůst byl v jižních Čechách, nových případů bylo 27.400. Proti předloňsku o 11 procent víc bylo pak nových exekucí na jižní Moravě, a to 65.700.

Experti na sociální problematiku považují předlužení za zásadní překážku v zaměstnávání. Dlužníkům totiž z oficiálního výdělku po srážkách zbývá nezabavitelné minimum, často tak raději pracují načerno. "Čím dříve dostaneme tyto lidi z pastí exekucí, tím dříve maximalizujeme jejich ekonomický potenciál, a to prospěje ve výsledku celé společnosti,“ uvedl Hábl.

Dluhoví poradci opakovaně upozorňovali na to, že covidová epidemie s výpadky příjmů se může v příštích letech promítnout do vyššího počtu exekucí. Nyní poukazují na možné zhoršení situace kvůli zdražování energií i potravin a zboží či vyšším úrokům u hypoték.

Odborníci z IPŘP i dalších organizací doporučují změny pravidel oddlužení se zkrácením procesu na tři roky. Stát by podle nich měl poskytovat potřebným příspěvky na bydlení či mimořádné dávky, vyřizování by se mělo zjednodušit. Při posuzování příjmů kvůli nároku na pomoc by se měly zohledňovat i exekuční srážky. Institut a další organizace prosazují také to, aby všechny dlužníkovy exekuce řešil jeden exekutor. Podle dluhových poradců by to snížilo náklady exekučních řízení, výrazně by to ulevilo i zaměstnavatelům při vyřizování srážek.

Ukončit exekuce na dluhy u veřejných institucí a státních či polostátních firem mělo umožnit tříměsíční milostivé léto, které skončilo minulý pátek. Pokud lidé splatili původní dlužnou částku, odpustilo se jim penále, úroky a další platby. Údaje o tom, kolik dlužníků snadnějšího oddlužení využilo, by komora mohla mít v březnu. Koaliční politici už oznámili, že by se akce mohla od září na tři měsíce zopakovat.

Související

Ilustrační foto Komentář

Nejen důchody. Česko nutně potřebuje kvůli půl milionu lidí ještě jednu reformu

Sledovat na exekuční mapě, jak se mění barvy nejvíce postižených regionů Česka není žádnou veselou zábavou. A i přesto, že v tuzemsku je celý „systém“ dluhů pěkně zarostlou houštinou, snaha snad všech možných zainteresovaných stran o řešení pořádně zapeklitého problému jako by nenalézala úrodnou půdu. Neznamená to, že vše jde špatným nebo jiným směrem, jen ta čísla a barvy předlužení mění své hodnoty k lepšímu pomaleji, než by bylo potřeba. Nutná je proto pořádná (další) reforma. Ale, jak už to tak v tuzemsku bývá, výsledek je nejistý. 
Ilustrační foto

Banky musí vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl soud

Banky mají nadále povinnost vést lidem v exekuci bezplatně chráněné účty, rozhodl Ústavní soud (ÚS). Zamítl návrh na zrušení příslušné části občanského soudního řádu, podle soudu dotyčná povinnost bank není protiústavní. Návrh loni podala skupina 17 senátorů, za které jednal Tomáš Jirsa (ODS). Skupina se domnívá, že povinnost je v rozporu s ústavním pořádkem.

Více souvisejících

Exekuce

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 31 minutami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 1 hodinou

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

Waters z Pink Floyd poprvé zareagoval na kritiku. Měnit se nehodlá

Roger Waters, jehož kvůli koncertnímu oděvu zjevně inspirovanému nacistickou uniformou vyšetřuje německá policie, poprvé reagoval na kritiku v souvislosti s vystoupením v Berlíně. Legendární muzikant vzkázal světu, že se nehodlá měnit.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy