Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt vysvětlí, říká mluvčí strážníků

Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí souvisejícími s koronavirovou pandemií stávají terčem slovních, ale i fyzických útoků ze strany lidí. Mluvčí Městské policie hlavního města Prahy Irena Seifertová tvrdí, že občanům se nelíbí zákaz nočního vycházení či nošení roušek na zastávkách. „Strážníci jsou teď hromosvodem pro ty, kterým se opatření nelíbí. Výjimkou nejsou ani fyzické ataky. Nezodpovědné chování vrcholných představitelů státu zmíněné situaci pak opravdu nepomůže,“ říká pro EuroZprávy.cz Seifertová.

Sužuje je nejistota. Zákaz vycházení, které kvůli sílící koronavirové pandemii platí mezi 21. a 5. hodinou ranní, dělá starosti zaměstnancům, kteří míří na noční směnu anebo se z ní vracejí. Život komplikuje i nemocným, kteří spěchají na pohotovost či do nemocnice. Jak se mají policejním hlídkám pracující či pacienti prokázat, že se bezprizorně nepotulují venku a k opuštění svých domovů měli pádný důvod? „Případné kontroly občanů jsou vždy na individuálním posouzení daného strážníka, kdy je ale vždy nutné přihlédnout ke všem okolnostem místa a času. Hlídky ale pokaždé uvítají, pokud bude schopna kontrolovaná osoba doložit oprávněnost svého pobytu na místě, a to jakýmkoli způsobem,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz Irena Seifertová, která má u Městské policie hlavního města Prahy na starosti komunikaci s médií a veřejností.

Podle ní samotnou hodnověrnost pak posoudí strážník na místě, což se týká také případů, kdy člověk nesdělí žádný důvod, proč se v zakázané době nachází venku. „V těchto případech pak strážníci budou rozhodovat o dalším řešení porušení nařízení v souladu s platnou legislativou. Obecně tedy každý dokument, který budou mít kontrolovaní k dispozici, pomůže nejen jim, ale také umožní jednodušší řešení hlídkám v ulicích,“ nabízí pohled městské policie Seifertová. Mluvčí upozorňuje, že s kontrolou musejí počítat i lidé venčící psy. „ I ti mohou být strážníky vyzváni k případné kontrole, primárně však budeme reagovat na oznámení občanů.“

Porušení mimořádných opatření mohou strážníci řešit třemi způsoby: domluvou, pokutou, jejíž maximální výše na místě může činit až10 tisíc korun, anebo oznámením správnímu orgánu. „Ve sporných případech strážník na místě nikdy neuzavře věc pokutou, ale oznámí ji správnímu orgánu, kde může dotyčná osoba lépe reagovat a obhajovat svůj pobyt venku,“ tvrdí Seifertová, která je rovněž vedoucí Kanceláře ředitele.

Nově zavedená opatření, stejně jako všechna současně platná, kontroluje Městská policie hlavního města Prahy v rámci běžného výkonu služby. „Reagovat budeme také na oznámení prostřednictvím tísňové linky, případně na podněty přímo v ulicích. Prioritou pro nás však i nadále zůstávají kontroly prostředků městské hromadné dopravy a souvisejících prostor. Městská policie nasazuje denně do výkonu služby maximální možný počet strážníků, kteří se vedle kontroly mimořádných opatření věnují i dalším činnostem.“

Drogově závislí fyzicky napadají či uráží městské policisty

Velkým problém při kontrole dodržovaní vyhlášených vládních opatření jsou lidé bez domova či drogově závislí. Jedná se o velmi specifickou komunitu, která žije na ulici, a po ní je nemožné žádat, aby se nepotulovali noční metropolí. „Městská policie dlouhodobě spolupracuje s Centrem sociálních služeb Praha (CSSP), dalšími subjekty a neziskovkami, a to převážně v zimních měsících, kdy ve velkých mrazech častěji kontrolujeme místa, kde se scházejí či přespávají. Nabízíme jim možnost ubytování, zprostředkování pomoci, a podobně,“ praví Seifertová.

Právě ve zmíněném režimu strážníci spolupracují už nyní. „Pokud ale bezdomovci či drogově závislí sami nechtějí nabízených služeb využít, nikdo je k tomu nemůže donutit,“ přiznává tisková mluvčí. Ochranné pomůcky, stejně jako jídlo a další věci jim městská policie distribuuje  v rámci takzvaných terénních programů. Strážníci bezdomovce v ulicích rovněž upozorňují na zákaz shlukování a mohou je z místa vykázat.

 Podle Seifertové ale u této skupiny lidí městská policie k udělování pokut téměř nesahá. „Jedná se o nemajetné lidi, kteří mají mnohdy obrovské dluhy, ukládání pokut je sice možné, ale ne zcela účinné. Na místě nejsou schopni částku uhradit, porušení by se pak automaticky postupovala správnímu orgánu. Jaká je poté ale samotná vymahatelnost těchto pokut, je otázkou,“ říká Seifertová, která upozorňuje, že hlavní město Praha lidem žijícím venku také zprostředkovává testy na covid-19.

Odbornice na komunikaci přiznává, že se strážníci v terénu oproti jarní vlně mnohem častěji setkávají s lidmi, kteří nařízení ignorují či jimi opovrhují. „Vysvětlují si restrikce po svém, se strážníky diskutují a nechtějí daná opatření respektovat.“ Typickým příkladem jsou zastávky autobusů či tramvají. „Poté, co byla zpřísněna opatření ve vztahu nošení roušek na veřejnosti, se mylně domnívají, že pokud dodržují vzdálenost větší než dva metry, roušku mít nemusí. Při tom právě na zastávkách musí být rouška nasazena vždy,“ upozorňuje Seifertová.

Často jsou městští policisté vystaveni agresivitě, kterou způsobuje užití alkoholu či návykových látek. „Slovní útoky na hlídky jsou na denním pořádku, ale nejsou výjimkou ani fyzické ataky. Strážníci jsou teď hromosvodem pro ty, kterým se opatření nelíbí. Při tom městská policie nemá na jejich obsah žádný vliv, strážníci pouze dělají svoji práci. Nezodpovědné chování vrcholných představitelů státu zmíněné situaci pak opravdu nepomůže,“ nepřímo naráží tisková mluvčí Irena Seifertová na noční schůzku dosluhujícího ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který se minulý týden s Jaroslavem Faltýnkem z hnutí ANO setkal v pražském restauraci Rio´s na Vyšehradě, zatímco ostatní podniky musejí být z vládního nařízení vevnitř uzavřeny. „Většina lidí ale nařízení přijala a snaží se je dodržovat,“ uzavírá Seifertová.

Související

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

Více souvisejících

Městská policie hl. m. Prahy policie Praha Vláda ČR Roman Prymula (epidemiolog) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

před 58 minutami

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

před 1 hodinou

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 1 hodinou

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 1 hodinou

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 6 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 6 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 9 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí

Německá vědkyně Friederike Otto, odborná asistentka na Imperial College v Londýně a spoluzakladatelka iniciativy World Weather Attribution, ve své nové knize Climate Injustice tvrdí, že klimatická krize je důsledkem globální nerovnosti a nespravedlnosti – a že bez řešení těchto problémů klimatickou změnu nezastavíme.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy