Muž vylepil plakáty, které oslavovaly smrt českých vojáků. Soud vynesl trest

Jiřímu Kopřivovi, který v centru Prahy vylepil letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu, uložil dnes soud půlroční podmíněný trest za schvalování trestného činu a za podněcování. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se obratem odvolal. Pro muže totiž žádal pětileté vězení za podporu a propagaci terorismu.

Kopřiva uvedl, že je zásadním odpůrcem násilí a že jeho cílem bylo vyjádřit nesouhlas s vojenským konfliktem v Afghánistánu, nikoliv podporovat terorismus.

"Neztotožnili jsme se s právní kvalifikací, která byla použita v obžalobě. Pan obžalovaný vycházel v době svého činu spíše z kusých zpráv, z nichž jednoznačně nevyplývalo, kdo se útoku na vojáky dopustil," odůvodnila rozsudek předsedkyně senátu pražského městského soudu Iveta Havlíková.

Podle ní tak sice Kopřiva schvaloval vraždu, ale nedá se říci, že by podporoval terorismus. K útoku na vojáky se až později přihlásilo hnutí Tálibán, které však podle soudkyně tak jako tak není považováno za teroristickou organizaci. V tomto ohledu odkázala na znalecký posudek Masarykovy univerzity v Brně a také na vyjádření ministerstva vnitra.

Kopřiva nepopíral, že letáky skutečně vylepil. Za podporu terorismu mu hrozilo pět až 15 let za mřížemi. "Lituji toho, jak jsem formuloval své vyjádření. Omlouvám se rodinným příslušníkům, kolegům a známým padlých vojáků či komukoliv dalšímu, kdo mohl být mým vyjádřením dotčen," přečetl dnes z předem připraveného prohlášení.

Tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník.

Kopřiva o dva dny později vytvořil na svém počítači leták, v němž gratuloval "afghánským vlastencům" k úspěšnému zneškodnění "tří českých žoldáků - okupantů". Vojáky v dokumentu označil za "ostudu naší země" a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty, a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat. Čtenáře také vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech.

Zhruba se 40 kopiemi letáků pak Kopřiva vyrazil v noci na 8. srpna 2018 do centra Prahy, kde je lepidlem a izolepou rozmisťoval na domy a sloupy. Smrt vojáků navíc velebil i v komentáři, který připojil pod jeden z článků na serveru eurofotbal.cz.

Muž u soudu řekl, že útok na vojáky nechápal jako terorismus, ale jako epizodu ve vnitrostátním ozbrojeném konfliktu. Uvedl také, že chtěl s blížícím se kulatým výročím invaze vojsk do Československa z roku 1968 "připomenout určité paralely" se situací v Afghánistánu.

Kopřivovi obhájci se domáhali jeho osvobození, podle nich se nedopustil trestného činu. "Obžalovaný nemá žádnou povinnost pokládat svoje vojáky za hrdiny. Verbální odpor proti válce je legitimní a nelze ho automaticky pokládat za podporu terorismu," řekl jeden z nich. Argumentoval také tím, že obdobné názory prezentuje i část politiků. Zmínil hnutí SPD, poslance Václava Klause mladšího a současného ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).

"Pan obžalovaný má právo vyjádřit svůj názor na působení vojáků v zahraničí, ale překročil své právo na svobodu projevu," reagovala soudkyně. "Zcela bagatelizoval lidské oběti, naprosto nereflektoval jejich důstojnost a nemyslel na dopad, jaký může mít jeho prohlášení na jejich rodiny a blízké," dodala.

Soud Kopřivovi stanovil zkušební dobu na 18 měsíců a uložil mu povinnost docházet na programy psychologického poradenství.

Související

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.

Smutné výročí. Uplynuly dva roky od zabití tří českých vojáků v Afghánistánu

Druhé výročí tragického úmrtí svých tří vojáků v Afghánistánu si dnes připomněl táborský mechanizovaný prapor. Pietního aktu v areálu kasáren se účastnili i rodiče zemřelých. Před dvěma roky se šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let, stali oběťmi teroristického útoku poblíž základy v Bagrámu.

Více souvisejících

smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) soudy Praha

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 48 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy