Na Bulovce kvůli koronaviru zůstávají jen dvě cizinky

V Nemocnici Na Bulovce zůstávají kvůli nemoci COVID-19 jen dvě cizinky, jsou v dobrém stavu. Přes víkend poslali lékaři do domácí karantény Čechy, kteří na Bulovce byli kvůli nákaze hospitalizováni. Na dnešní tiskové konferenci to řekla primářka kliniky infekčních chorob Hana Roháčová. Česko má zatím 32 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Další nemocní jsou v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem a domácích karanténách.

"Ty dvě ženy by normálně byly také v domácí izolaci. Dokud nebudou vyléčené, nemůžeme je pustit třeba ani do hotelu," uvedla Roháčová. Všichni pacienti léčení na Bulovce měli podle ní lehký průběh bez příznaků nebo s velmi lehkými známkami nemoci připomínajícími zánět horních cest dýchacích.

Pacienti propuštění domů mají podle ní pokyny, že mají hlásit případné změny svého zdravotního stavu. Kontrolní testy se u nich budou opakovat zřejmě jednou týdně.

Z Bulovky začali ve čtvrtek vyjíždět ve speciální sanitce lékaři či sestry z infekční kliniky domácímu odebírání vzorků od lidí, u nichž o tom rozhodli hygienici. Do neděle bylo takových výjezdů 65. Už naplánovaných výjezdů jsou desítky. Během dneška bude podle Roháčové testovat dalších 20 případů z těchto výjezdů a dalších 20 od pacientů, kteří přišli na kliniku. Vzorky nemocnice testuje dvakrát denně.

Od soboty mají preventivní karanténu nařízenou všichni Češi, kteří se vrátili z Itálie. Podle Roháčové je možné, že mezi nimi další nakažení budou. Dosud jsou případy prokázané v Česku spojené se severem Itálie, zejména lyžařskými středisky Val Gardena, Passo Tonale nebo Auronzo di Cadore. Další mají souvislost s příjezdem ženy z amerického Bostonu. "Nevíme, jak ostatní státy. Hodně hlásí Francie, Německo, Rakousko," uvedla Roháčová.

Připomněla, že lidé, kteří se sice vrátili z rizikových oblastí, ale příznaky nemají, by se testovat neměli. "Vylučování viru u člověka s příznaky je daleko masivnější, než u toho, kdo je bezpříznakový," vysvětlila. Velké procento lidí příznaky nemá, nelze ovšem podle ní vyloučit, že virus šíří do svého okolí.

V Česku po víkendu zůstává 32 nakažených koronavirem, v karanténě bylo v pátek preventivně 1100 lidí. Od sobotního opatření vzhledem k návratu z Itálie porostou nejspíš o stovky až tisíce. Ministerstvo také zakázalo návštěvy v nemocnicích a domovech důchodců. Od začátku testování 24. ledna do pondělního rána bylo vyšetřeno 928 lidí.

První tři případy nákazy koronavirem v Česku testy odhalily v neděli 1. března. Během soboty přibylo sedm nových pacientů, v neděli šest. Celkem 27 případů má souvislost s Itálií, zbytek s Bostonem.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice na bulovce Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy