Na vojenském letišti v Čáslavi přistálo letadlo s ostatky generála Františka Moravce

Nedlouho před 80. výročím atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha se dnes do Česka posmrtně vrátil brigádní generál František Moravec, označovaný za autora tohoto plánu. Urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky přepravil ze Spojených států vojenský speciál a vojáci čestné stráže ji za účasti veřejnosti, politiků, zástupců armády i Moravcovy rodiny uložili v kolumbáriu na čáslavském hřbitově.

Moravec po komunistickém puči v roce 1948 opustil republiku a do konce života pracoval jako poradce na ministerstvu obrany USA. Jeho ostatky se vrátily do vlasti téměř 56 let po jeho smrti.

Letadlo z vojenského letiště ve Washingtonu odstartovalo hodinu po půlnoci středoevropského letního času. Na jeho palubě byla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a členové delegace včetně ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna nebo ředitele Vojenského historického ústavu Aleše Knížka. Armádní stroj do Česka přepravil i příbuzné generála Moravce včetně jeho vnučky Anity Moravcové Gardové a vnuka Alana Moravce Garda. Další příbuzní žijí v Česku.

Vojenský speciál od českých hranic doprovodily dva stíhací letouny Gripen. Na letišti v Čáslavi stroj přistál chvíli po 09:40. Voják čestné stráže vynesl urnu s ostatky, následovala pietní ceremonie u velitelství základny a projevy představitelů státu a města i Moravcovy rodiny. Generálova vnučka na pietě řekla, že její dědeček miloval Československo i Spojené státy, ale hlavně miloval myšlenku, že lidé mají právo žít svobodně. Byl by podle ní rád, že jeho odkaz lidem připomíná, že mají bránit svou zemi i svobodu a že mají pomáhat dalším, kteří brání své země a svobodu.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) se návratem Moravcových ostatků do Čáslavi uzavřel jeho obdivuhodný příběh. Připomněla jeho působení v legiích, meziválečném Československu i v exilu za druhé světové války, kde podle ní představoval klíčovou osobnost zahraničního československého odboje. Vyzdvihla jeho podíl na přípravě atentátu na Heydricha. Nacistický prominent Heydrich, který byl mimo jiné spoluautorem takzvaného konečného řešení židovské otázky, byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor. Zahynul po atentátu, který je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje.

Černochová uvedla, že se do vlasti vrátily ostatky národního hrdiny. "Pane generále Františku Moravče, vítejte zpět ve vlasti," řekla. Označila ho za vzor pro Vojenské zpravodajství i pro příslušníky speciálních sil. "Nikdy nezapomeneme, co jste pro naši zemi vykonal, čest vaší památce," dodala.

Ukládání ostatků na čáslavském hřbitově provázely před polednem salvy čestné stráže a modlitba. Pietního shromáždění se zúčastnily desítky lidí, mezi nimiž nechyběli ani členové Moravcovy rodiny žijící v Česku. "Moje maminka je neteř generála. Jsme šťastní, že se mohl vrátit. On to chtěl," řekla ČTK k dnešnímu převozu ostatků Jana Marková, která na hřbitov přijela i se svou matkou z Chotěboře.

Čáslav v roce 2019 udělila svému rodákovi čestné občanství. Návrat ostatků byl kvůli koronavirové pandemii několikrát odsunut. Místo na hřbitově dala radnice upravit, je osazený kamenem a doplňuje ho nápis "Nikdy nesmíme vzdát spravedlivý boj pouze proto, že se situace zdá beznadějná - žádná moc na světě nemůže navždy zotročit lidského ducha". Motto podle zástupců města symbolizuje Moravcův životní postoj a je také mementem pro všechny.

"Pro Čáslav je to významná událost, řekl bych, že je to událost roku," řekl novinářům starosta Vlastislav Málek (Čáslav pro všechny). "Bylo to přání rodiny a nás to velmi těší a jsme tím poctěni," dodal. Přestože převoz ostatků zbrzdil covid-19, podle Málka se nakonec uskutečnil v pravou chvíli, kdy společnost čelí otázkám týkajícím se vlastenectví, odhodlání a partnerství.

František Moravec Armáda České Republiky Jana Černochová

Aktuálně se děje

včera

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

včera

včera

včera

včera

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

včera

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

včera

včera

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

22. září 2023 21:58

Aktualizováno 22. září 2023 21:26

22. září 2023 21:03

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy