Je stát připraven na krizi? Problémy jsou s elektřinou, vodou i kojeneckou výživou

Koronavirová krize ukázala, že státu obecně chybí zásoby, což se netýká pouze ochranných zdravotnických pomůcek, jako jsou roušky a respirátory, nýbrž i dalších věcí. Jedná se například také o generátory, sušené kojenecké mléko či cisterny na pitnou vodu.

Že Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na tom není zrovna nejlépe, potvrdil poslanec Václav Votava (ČSSD), který ve svém vyjádření pro server irozhlas.cz poznamenal, že některé komodity chybí ve skladech už roky a že na ně nejsou peníze. 

Epidemie koronaviru navíc potvrdila, že sklady hmotných rezerv mohou být Česku v době krize nápomocné. V řádu dnů se například stačilo spotřebovat deset tisíc respirátorů a ochranných brýlí. Z tohoto důvodu také běží zakázky na ochranné pomůcky ve výši 1,85 miliard korun, přičemž další by chtěla mít vláda zajištěné u českých firem. Respirátorů FFP3 by mělo být přes milion, kdežto těch o třídu níž více než 1,5 milionu. 

"Například jde o potravinovou bezpečnost – třeba nákup kojeneckého sušeného mléka nebo nákup dalších cisteren na extrémní sucho, elektrocentrál, prostředků pro dekontaminaci osob i techniky nebo prostředků pro odstraňování následků povodní a ropných havárií,“ nechal se slyšet předseda SSHR Pavel Švagr.

Poslanec a člen rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) by si přál, aby se rozpočet zmiňované organizace zvýšil v letošním roce o 460 milionů korun, které by směřovaly do potravinových zásob i logistických prostředků na opravu vytopeného skladu v Kostelci u Heřmanova Městce.

Schillerová? Je neoblomná

Koaliční poslanec si zároveň také postěžoval na přístup šéfky státní kasy Aleny Schillerové, která je ve vztahu k lepšímu zásobování hmotnými rezervami neoblomná. "Mrzí mě to, protože by to podle mě byly účelně vynaložené prostředky,“ konstatoval. 

Nákupy SSHR vycházejí z požadavků jednotlivých resortů, které je zpracovávají na základě krizových plánů. Teprve až pak se vypracují odhady finančních nákladů. Posléze je podána žádost na ministerstvo financí, aby je zahrnulo do státního rozpočtu, což se stalo oním pomyslným bodem, kde se celý proces zasekl. 

"Požadavky jednotlivých ministerstev dlouhodobě převyšují rozpočtové možnosti SSHR. Například pro rok 2020 šlo o zhruba 800 milionů korun. Samozřejmě že je to otázka priorit, ale abychom alespoň postupně české rezervy doplňovali, a to v různých oblastech, chtěli jsme minimálně 200 milionů korun,“ řekl předseda.

Sklady bez kojeneckého mléka

Votava si například stěžuje, že se ve státních zásobách vůbec nenachází zmiňované kojenecké mléko, což by v případě krize mohlo mít nepředvídatelné důsledky, v čemž mu dal za pravdu nejen jeho úřad, nýbrž i ministerstvo zdravotnictví.

"Prioritním zdrojem výživy ve věkové skupině nula až jeden rok, explicitně ve skupině kojenců do šesti měsíců věku, je mateřské mléko. V případě jeho nedostupnosti je nahrazováno potravinou pro zvláštní účely – počátečním kojeneckým mlékem, které se svým složením přibližuje složení mateřského mléka,“ vysvětlil mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

K optimálnímu množství kojeneckého mléka v rezervách se ale státní instituce nevyjádřily. 

Elektřina při blackoutu?

Švagr dále také varoval před nedostatkem generátorů, na které se při výpadku elektrické energie spoléhají hlavně hasiči. 

"Tyto prostředky umožňují pružně reagovat na situaci, kdy dojde k výpadkům elektrické energie a bude třeba zajistit zejména akceschopnost Hasičského záchranného sboru krajů, dalších složek integrovaného záchranného systému, popřípadě činnost orgánů státní správy nebo subjektů kritické infrastruktury,“ objasnil mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Rudolf Kramář. 

"Dále je lze využít při zajišťování nouzového přežití obyvatelstva a na podporu akcí souvisejících s možným rozhodnutím vlády o poskytnutí zahraniční pomoci vládám jiných zemí postižených mimořádnou událostí,“ podotkl.

Hasičský sbor je na elektrocentrálách závislý, jelikož nedisponuje dostatkem finančních prostředků na jejich nákup, a proto se musí spoléhat na SSHR. Celkově jich má jedenáct s výkonem 88 kVA, čtyři s 200 kW a tři s 400 kVa. Minimálně o sedm dalších by se měl sortiment rozšířit v následujících sedmi letech. 

"Ideální stav by byl, kdyby každý kraj měl centrálu s výkonem 88 kVA a 200 kW,“ konstatoval mluvčí hasičů. Generátory s výkonem 88 kVA mohou být nápomocné při lokálních výpadcích. Větší centra přitom lze využít v rozvodných sítích energetických společností. V roce 2009 se díky nim například podařilo zásobovat elektrickou energií areál dětského domova v Čeladná. Jinak tomu nebylo ani v případě výpadku elektrické pece ve společnosti Vítkovice, a. s.

Ze strany českých obcí je zároveň také vzhledem k extrémnímu suchu znát rostoucí poptávka po větších cisternách s pitnou vodou. "V tuto chvíli máme stovky cisteren na extrémní sucho. Zatím se nestalo, že by nám chyběly. Registrujeme ale zvýšenou poptávku obcí po autocisternách a také po větších cisternách na devět metrů krychlových vody,“ řekl mluvčí SSHR Jakub Linka.

Respirátory do podzimu?

V současnosti postrádá SSHR také veškeré ochranné pomůcky, a proto se také rozhodla vypsat státní zakázky, v nichž by chtěla chybějící komodity vysoutěžit. Smlouvy s příslušnými firmami zamýšlí uzavřít už na začátku srpna. 

Jednat by se mělo o respirátory typu FFP2 a FFP3, dále také roušky, ochranné brýle, obleky, štíty, návleky na obuv, rukavice, čepice, výtěrové sety bez média, rychlosti a suroviny pro výrobu dezinfekcí. Mnoho podniků ale tento systém tendrů považuje za diskriminační.

Zdrojem financování nákupu osobního ochranného a zdravotnického materiálu by měly být nespotřebované peníze jednotlivých ministerstev, které byly původně určeny na výdaje související s epidemií koronaviru.

Související

Ilustrační fotografie

Termín další dodávky testů pro školy 3. května je podle Švagra šibeniční

Termín další dodávky 5,6 milionu testů na koronavirus pro školy, kterou chce mít ministerstvo školství ve skladech Správy státních hmotných rezerv (SSHR) 3. května, je šibeniční. Ministerstvo zdravotnictví totiž až dnes zaslalo správě upravenou specifikaci, která určuje, jaké druhy testů mohou být poptávány. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr.
Počasí

Distribuci testů pro školy provázely kvůli počasí komplikace

Hasiči dnes začali rozvážet do krajů testy na koronavirus do škol. Jejich vyskladnění komplikovalo chladné počasí, ve dvou ze čtyř skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) distribuce začala až odpoledne. Předseda SSHR Pavel Švagr uvedl, že výrobce požaduje, aby se testy přepravovaly a skladovaly v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.

Více souvisejících

Pavel Švagr (SSHR) Správa státních hmotných rezerv (SSHR) kojení, mateřské mléko Václav Votava (ČSSD) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy